Pigułka "po stosunku" ma być w Niemczech dostępna bez recepty

Pigułka "po stosunku" ma być w przyszłości dostępna bez recepty, według decyzji Rady Federalnej Niemiec. W ten sposób kobiety będą miały możliwość łatwiej uchronić się przed niechcianą ciążą.
Pigułka "po stosunku" to awaryjny środek antykoncepcyjny, przeznaczony do użycia po współżyciu. Pigułki levonorgestrel mają być dostępne wyłącznie w aptekach z obowiązkową konsultacją farmaceuty. Na inne środki, niektóre z nich znacznie skuteczniejsze, nadal będzie wymagana recepta. Zwolennicy tego rozwiązania wskazują na przykład na inne kraje europejskie, gdzie pigułka "po stosunku" jest dostępna bez recepty już od dawna, a liczba aborcji spadła.

Konieczna zgoda nowego rządu

Stowarzyszenie ginekologów podchodzi do decyzji sceptycznie. - Mamy nadzieję, że wprowadzenie braku wymogu recepty nie doprowadzi do pogorszenia się sytuacji w obszarze opieki czy doradztwa dla tych dziewcząt i kobiet, a przez to do wzrostu liczby aborcji - mówi prezes stowarzyszenia zawodowego ginekologów Christian Albring.

Przypadek w Kolonii

Niecały rok temu w centrum uwagi znalazł się przypadek młodej kobiety z Kolonii. Kobiecie, która przypuszczalnie została zgwałcona, odmówiono pomocy w dwóch klinikach katolickich, ponieważ tamtejsi lekarze nie chcieli jej wydać pigułki "po stosunku".

''Deutsche Welle''