Eksperci ds. zdrowia biją na alarm: Jest groźba nawrotu chorób wenerycznych

Na konferencji w Kolonii lekarze biją na alarm: jest groźba nawrotu chorób wenerycznych. Liberalizacja przepisów dotyczących prostytucji da więcej niż restrykcje - twierdzą specjaliści.
Zdaniem ekspertów w ostatnim czasie wzrasta liczba infekcji chorobami wenerycznymi. - Aktywność seksualna i niestosowanie zabezpieczeń, np. prezerwatyw, przyczyniają się do wzrostu ryzyka - ostrzegał prezes Niemieckiego Towarzystwa Chorób przekazywanych Drogą Płciową (DSTIG) Norbert H. Brockmeyer na konferencji lekarzy w Kolonii.

W nawiązaniu do aktualnie prowadzonej w RFN debaty na temat prostytucji naukowcy ostrzegają przed restrykcjami wobec prostytutek i ich klientów - pomimo wzrostu liczby infekcji.

- Wszelkie działania przeciwko liberalizacji przepisów dotyczących prostytucji będą tylko pogarszały sytuację. Ludzie będą musieli schodzić do podziemia - wyjaśniano.

Profesor Brockmeyer, pracujący w klinice uniwersyteckiej w Bochum, apelował o podejście do seksualności i chorób wenerycznych bez uprzedzeń i stygmatyzowania kogokolwiek.

- Można wzorować się na postępowaniu, jakie obraliśmy przy infekcjach HIV. Widać przecież, że wszystkie państwa, które stosowały przymus przy tłumieniu epidemii, miały dramatyczny wzrost zachorowań - zaznaczał naukowiec. Jego zdaniem podobny efekt może wystąpić w przypadku, gdy prostytutki i ich klienci musieliby obawiać się restrykcji i stygmatyzacji.

Wzrost liczby infekcji

W całej Europie obserwuje się wzrost nowych zakażeń chorobami wenerycznymi: od brodawczaków i chlamydii, po kiłę i rzeżączkę. Mówi się o wzroście zachorowań na kiłę o ok. 20 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Cztery z pięciu przypadków zgłoszonych do Instytutu Chorób Zakaźnych im Roberta Kocha idzie na konto mężczyzn mających kontakty homoseksualne. Liczba zakażeń podczas kontaktów z prostytutkami utrzymuje się na stałym poziomie.

- Należy głośno mówić o tych kontaktach i nie prowadzić jakiejś obłudnej debaty - apeluje prof. Brockmeyer. Nasilenie przypadków zarażenia kiłą występuje także w kręgach osób hetero odwiedzających tzw. kluby swingerskie, powiedział.

Na zarażenia szczególnie narażone są także młodzi dorośli, zbierający dopiero doświadczenia. - Młodym dorosłym potrzebne jest lepsze uświadomienie - zaznacza prof. Brockmeyer.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (197)
Eksperci ds. zdrowia biją na alarm: Jest groźba nawrotu chorób wenerycznych
Zaloguj się
 • mafiapuczajewa

  Oceniono 1 raz 1

  wirus lewackiego lewactwa kondoniastego trwa łacznie z niezrozliczonymi bandytami komunizmu
  na zachodzie sie robi
  w polsce miele ozorem
  BANDA ONANISTÓW
  ludzie co zrobiły z wami te komunistyczne syfy
  posmiewisko ekonomiczno-egzystencjalne

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  GW nie iest osamotniona w walce z Putinem.
  Nadieżda Tołokonnikowa od dawna przygotowywała zemstę na Putinie
  contraindicaciones.net/2012/08/la-conexion-voina-pussy-riot.html
  Na dwuminutowym filmie stosuje pełną gamę różnych środków wyrazu, z różnymi partnerami, w różnych kolektywach.
  Dostepne są nagrania z innych części rozleglej Federacji Rosyjskiej z udzialem tej wybitnej artystki. . Nadieżda zapowiedziała że na złość Putinowi zarazi chorobami wenerycznymi wszystkie psy strazników obozowych na całej Syberii.

 • cillian1

  Oceniono 3 razy -1

  dziwnym zjawiskiem jest, żę zawsze jakaś mniejszość - jest winna choroby, niepowodzeniom - większości.

  Toż to stara zasada, kiedy jakiś k..tas, chce coś ugrać dla siebie.

  Np. czarna śmierć (XIV wiek) - winni żydzi.
  :D

  A debile skupiali się w kościołach (roznosząc ją) aby modlić się o zdrowie!

 • ado43

  Oceniono 2 razy -2

  Własna rączka lepsza niż rzeżączka.

 • sebolargo

  Oceniono 12 razy 2

  Brak norm moralnych które zastąpiono lewackim złajdaczeniem zbydlęceniem i powszechną degrengoladą zbiera żniwo

 • cillian1

  Oceniono 4 razy -2

  @villiers
  > SZCZEPIĆ KLER !!!!

  po co szczepić, mało dostają za darmo od Polaków?
  Opieka zdrowotna też ich obowiązuje - a nie płacą składek!

 • gtpress

  Oceniono 2 razy 0

  dziwna ta globalna wioska, wszystko sie wali, a soltys spi

 • ebrieta

  Oceniono 2 razy 2

  Nic dziwnego, jeśli panuje coraz większa rozwiązłość, amoralność, a nawet tacy pisacy, którzy podobno są katolikami mogą pochwalić się rzecznikiem niejakim panem Hoffmanem, który chwali swoje pewne swoje
  zalety bez wstydu nawet.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 16 razy 2

  Coraz więcej zarażonych chorobami wenerycznymi i AIDS a eksperci ostrzegają przed restrykcjami wobec prostytutek i ich klientów ?!

  A yebcie się wszyscy dalej między sobą grupowo na kupe razem i osobno facet z facem baba z babą weśta sobie jeszcze do łóżka dzieci psy konie zmieniajta płeć a problem chorób wenerycznych i AIDS na pewno sam zniknie kiedy wyzdychacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX