Makowski: Na Boga, każdy przyzwoity człowiek musiał odczuwać złość, czytając rozmowę z ks. Bochyńskim

"Poglądy, jakie zaprezentował ks. Bochyński, to nie "wypadek przy pracy", ale raczej owoc pewnej formacji duchowej i intelektualnej" - pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl Jarosław Makowski, filozof i teolog. I dziwi się reakcjom mediów na "skandaliczne" słowa kapłana.
- Mamy dzieci dziesięcioletnie, trochę starsze, i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci wchodziły do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka - powiedział ks. dr Ireneusz Bochyński, rektor Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim, w rozmowie z lokalnym serwisem ePiotrków.

Sprawą zajęła się prokuratura. - Z treści tego artykułu wynika, że ks. Bochyński może posiadać informacje o konkretnych przypadkach kontaktów seksualnych osób dorosłych z osobami poniżej 15. roku życia - powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury Witold Błaszczyk.

"To nie wypadek przy pracy. To owoc duchowej formacji"

"Poglądy, jakie zaprezentował ks. Bochyński, to nie 'wypadek przy pracy', ale raczej owoc pewnej formacji duchowej i intelektualnej, opierającej się na władzy i autorytecie kapłana. Formacji, którą wciąż jeszcze praktykuje się w wielu polskich seminariach i zgromadzeniach zakonnych" - pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl Jarosław Makowski, filozof i teolog, szef Instytutu Obywatelskiego.

Zdaniem Makowskiego reakcje mediów na wywiad ks. Bocheńskiego świadczą o "niskich wymaganiach", jakie stawia się polskiemu Kościołowi w kwestii pedofilii. Publicysta zauważył, że relacje odnotowały oburzenie "niektórych środowisk katolickich". "Na Boga, każdy przyzwoity człowiek, czytając rozmowę z ks. Bochyńskim, musiał odczuwać złość, gdy ten nieznoszącym sprzeciwu tonem perorował, że 'starsze dzieci potrzebują wcześniejszego zaspokojenia. Same wchodzą do łóżka dorosłych' - pisze Makowski. I przypomina, że jeszcze niedawno abp Józef Michalik mówił o "dzieciach lgnących do księdza".

Reakcja kurii? "Skandaliczna"

Publicysta dodaje jednak, że skandaliczne są nie tylko poglądy ks. Bochyńskiego, ale i reakcja łódzkiej kurii. Ta odcięła się od wypowiedzi kapłana, jednak w żaden sposób nie odniosła się do jej treści. W oświadczeniu zwrócono jedynie uwagę, że ks. Bochyński wypowiadał się bez zgody przełożonych.

"Czy zatem, gdyby ks. Bochyński powiedział jednej z gazet, że popiera małżeństwa jednopłciowe, kuria łódzka też ograniczyłaby swój komentarz do tego, że nie konsultował tej wypowiedzi z przełożonymi? Otóż mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że natychmiast po takiej wypowiedzi ksiądz zostałby suspendowany i wyrzucony z kapłańskich szeregów" - kwituje Makowski.

Cały wpis przeczytasz na blogu Jarosława Makowskiego w serwisie Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (27)
Makowski: Na Boga, każdy przyzwoity człowiek musiał odczuwać złość, czytając rozmowę z ks. Bochyńskim
Zaloguj się
 • michal24010

  Oceniono 3 razy -1

  z taką samą siłą i determinacją piętnujcie pedofilię u księży i innych osób , policjantów , sędziów , prokuratorów,
  kuratorów,lekarzy nauczycieli, mogę tak długo. Pedofilia to zło, ale dopuszczają się go wszystkie zawody,najgorsza pedofilia to ta gdy dopuszczają się jej rodzice dziadkowie, wujostwo, krewni, zaufani sąsiedzi.
  Nie zauważyłem by forumowicze w tych przypadkach byli równie oburzeni.

 • michal24010

  Oceniono 3 razy -1

  Panie Makowski proszę obejrzeć film galerianki,zobaczy pan smutną prawdę o polskich nastolatkach

 • 7goldie

  Oceniono 4 razy 2

  W pełni się zgadzam, to nie jest wypadek przy pracy - oni tak myślą.

 • emeni

  Oceniono 4 razy 4

  Polska będzie jedynym krajem na świecie, w którym na ławach oskarżonych o pedofilię zasiądą - dzieci.

 • polski_amstaf

  Oceniono 5 razy 3

  "rektor Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek" co to do kużwy nędzy jest, i za czyją kasę żyją, może z tego że rektor, napewno świątobliwy, dyma te panienki dominikanki, czy Dominiki? Ludzie, mamy rok 2013, dwatysiącetrzynasty, a tu jakieś pannny dominikanki, klecha z łóżkiem na ulicy żeby molestujące go bachory nie spociły się włażąc do sypialni wielebnego przez okno. Paranoja.

 • marian8-1960

  Oceniono 8 razy -4

  Na Boga!
  Każdy przyzwoity i mądry człowiek powinien wiedzieć, że wyjęto z kontekstu jedno zdanie ks. Bochyńskiego, przedstawiono je w odpowiednim świetle ( a zrobili to pewnie kumple szanownego redaktorka Makowskiego) i rzucono na niego najgorsze oszczerstwa do jakich lewactwo jest ostatnio przyzwyczajone.

 • alekxs_pl

  Oceniono 4 razy 2

  Slowa ks. Bochyńskiego to chyba owoce ideologii Gender.

 • koniu800

  Oceniono 12 razy -4

  ale o co chodzi ? jak chodziło o żyda pedofila polańskiego to wszyscy mówili że panienka sama mu wlazła do łóżka a nawet że matka ją tam zaciągnęła, wtedy nikt się nie oburzał

 • kazek1948

  Oceniono 13 razy 7

  My im miliardy , a oni nam słowo s...........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX