''Ks. Bochyński nie miał zgody na wywiad?. Kuria się odcina, ale nie komentuje oburzającej wypowiedzi

?Ksiądz Ireneusz Bochyński udzielił wywiadu bez zgody swoich przełożonych, czym złamał Normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych? - pisze w oświadczeniu łódzka kuria. Nie odniesiono się jednak do oburzającej wypowiedzi księdza na temat molestowania nieletnich.
- Mamy dzieci 10-letnie, trochę starsze, i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci "wchodziły" do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka - powiedział ks. dr Ireneusz Bochyński, rektor Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalski, w rozmowie z lokalnym serwisem ePiotrków

Do skandalicznych słów odniosła się łódzka kuria. Nie skomentowano jednak treści rozmowy. Zaznaczono jedynie, że wywiad został udzielony bez zgody przełożonych, a kuria ws. molestowania nieletnich stosuje się do wytycznych Watykanu. Oto pełna treść oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna Łódzka informuje, że ksiądz Ireneusz Bochyński udzielił wywiadu bez zgody swoich przełożonych, czym złamał Normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Kuria jednocześnie oświadcza, że w sprawie pedofilii kieruje się następującymi dokumentami Konferencji Episkopatu Polski: - WYTYCZNE dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia wraz z ANEKSAMI; - PREWENCJA nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce. Ks. Zbigniew Tracz Kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej".

Więcej o: