Laureat Oscara Zbigniew Rybczyński złożył zawiadomienie do prokuratury na min. Bogdana Zdrojewskiego

Reżyser i laureat Oscara Zbigniew Rybczyński złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Bogdana Zdrojewskiego. Były dyrektor artystyczny wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych, wyrzucony 8 października z pracy, oskarża też swojego szefa Roberta Banasiaka. A w tle jest afera o nieprawidłowości finansowe w CeTA.
Od czterech lat w pomieszczeniach byłej Wytwórni Filmów Fabularnych Rybczyński budował studio efektów specjalnych - Centrum Technologii Audiowizualnych. W kwietniu 2012 r. zawiadomił ministra Zdrojewskiego o nieprawidłowościach przy budowie CeTA. Po kontroli resortu kultury pracę stracił ówczesny dyrektor Centrum Robert Gawłowski.

Nowym dyrektorem placówki został Robert Banasiak. - Potem po raz kolejny kontrolerzy sprawdzili finanse instytucji i to właśnie na ich podstawie obecny szef CeTA rozwiązał z Rybczyńskim umowę o pracę - mówił w TVP Wrocław cytowany przez wrocławską "GW" Bogdan Zdrojewski. Zarzekał się, że "nie przesądza o niczyjej winie".

"Informowałem o przestępstwach, jestem pomawiany o udział w nich"

Reżyser miał 15 minut na opuszczenie stanowiska pracy. - Zniszczono cztery lata mojego życia i mojej pracy na rzecz wytwórni. A jednocześnie ja, który od ubiegłego roku alarmowałem o finansowych nadużyciach, do jakich tu dochodziło, jestem pomawiany o udział w tych przestępstwach - mówił i zapowiadał pozwy.

Rybczyński zapowiedzi spełnił. W zawiadomieniu do prokuratury zarzuca Zdrojewskiemu i Rybczyńskiemu "niedopełnienie ciążących na nich obowiązków i niezłożenie we właściwym czasie zawiadomienia o podejrzeniu popełniania przestępstwa przywłaszczenia środków publicznych, które nastąpiło w Centrum Technologii Audiowizualnych, tj. przestępstwa z art. 231 kk".

Konflikt reżysera z szefem placówki

Jak twierdzi, już po pierwszej kontroli "były pełne podstawy do tego, by podjąć stanowcze działania celem pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za przywłaszczenie środków publicznych. Tymczasem nic takiego nie uczyniono i pozwolono Panu Dyrektorowi Robertowi Gawłowskiemu odejść ".

Treść pisma wskazuje też na konflikt między reżyserem a szefem studia CeTA. Rybczyński w piśmie bowiem podkreśla, że prezentowana przez Banasiaka "wizja studia była daleka od tego, co planowano w CeTA, oraz tego, co jest jej statutowym celem".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (111)
Laureat Oscara Zbigniew Rybczyński złożył zawiadomienie do prokuratury na min. Bogdana Zdrojewskiego
Zaloguj się
 • weronikatarczynska

  Oceniono 1 raz 1

  Najbardziej interesujące jest to, iż żołnierz polityków PO pełniący z mianowania funkcję dyrektora autorskiego projektu Zbigniewa Rybczyńskiego wyrzuca go z jego autorskiej pracowni z całą pewnością za wiedzą i zgodą ministerstwa, a czyni to - można rzec - tuż przed zamknięciem i oddaniem projektu. Zdaje się, że jedynie i prawdziwie kompetentnym oraz ogarniającym całość był i jest Zbigniew Rybczyński. Czym zatem administrował będzie żołnierz dyrektor? Muzeum po Rybczyńskim? Szkoda, że nie możemy przekonać się jak bardzo nowoczesne i wyjątkowe mogło być to studio, ten projekt Pana Zbigniewa. Może rację mają jego antagoniści, którzy twierdzą, że to przestarzałe i de mode, ale zdaje się, iż przeszkodzono w tym, abyśmy mogli to zweryfikować. Dlaczego przeszkodzono? Dobre pytanie. Może ten Rybczyńskiego patent mógł szkodzić interesom innych, bliższych i bardziej zakolegowanych grup interesu postprodukcyjnego?

 • giancarloregio

  Oceniono 4 razy 0

  ten Rybczyński to wyjątkowo konfliktowy człowiek. Zapytajcie w łódzkiej Szkole Filmowej. No i "strasznie płodny"
  reżyser. Od Oscara nie widziałem Jego "twórczości", a to co widziałem to mnie powalało po minucie. Specjalnie nie podaję szczegółów, bo chciałbym, żeby zainteresowani zbadali Jego twórczość i sami ocenili. Tak więc przypadkowy Oscar, może człowieka ustawić na całe życie.

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 0

  1.laureat oscara to brzmi co najmniej jak Nobel albo wiecej. jest nagroda za filmy wyrastajace ponad poziom holiwudzkiej sieczki.
  2.donosiciel . skarzypyta!kapus! kiedys to byla przywara a dzisiaj objaw obywatelskiej postawy. jak to sie zmienia.

 • ebro888

  0

  Zastanawiam się,co siedzi w głowie indywiduum,które pisze takie "rady"od czapy?Bo,że ma się za eksperta od życia Zbiga,to jasne.

 • modestyblaise83

  Oceniono 6 razy 6

  Zbig, trzymaj się! Jesteśmy z Tobą.

 • mer-llink

  Oceniono 4 razy -2

  Pan Rybczynski dobrym jest artystą.
  Ale jako manager, lider organizacji, konstruktor struktury administracyjnej - jest jak dzieciątko we mgle.
  Każde jego "zarządzanie" czymkolwiek konczyło się podobnie: znikaniem pieniedzy, awanturami, pokrzykiwaniami.
  Widać nie umie sprawować nadzoru..
  I to było wiadomo od dawna.

  Toteż dobrze, że nie p. Rybczynski był naczelnym Centum we Wrocłąwiu.

  Panie RYbczynski, proszę, niech Pan robi to, co Pan umie - filmy animowane. A do zarządznia, planowania, kierowania niech sięPan, błagam, nie pcha.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 5 razy 3

  Za wywlekanie brudów NSDaPO na światło dzienne pan Rybczyński w Gazecie pochlebnych recenzji i publikacji już raczej nie przeczyta.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 2

  Pewnie tamten oddaje na nich głosy, a reżyser jest nieprzewidywalny na stołek prezesa.

 • pro-contra

  Oceniono 6 razy 4

  Zdrojewski to kolejny pieczeniarz ze steropianowego klucza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX