Zdjęcia bliźniaków pokazują, jak starzeje się twarz palaczy. Wystarczy pięć lat nałogu

Zmarszczki, ciężkie powieki, kurze łapki, wory pod oczami, przebarwienia skóry. Jeśli będziemy palić, już po pięciu latach te efekty starzenia się skóry twarzy będą bardzo widoczne. Potwierdziły to badania na amerykańskich bliźniakach, przeprowadzone przez chirurgów plastycznych z Case Western Reserve University w Cleveland.
Przyczyny przedwczesnego starzenia się skóry twarzy? Dotychczasowe badania wskazywały na takie czynniki, jak wystawienie na słońce, spożycie alkoholu, stres, utrata wagi po 40. roku życia oraz tycie, tyle że przed czterdziestką, w końcu używanie antydepresantów.

Od lat 70. analizy wielokrotnie potwierdzały, że na starzenie się twarzy ogromny wpływ ma również palenie papierosów. Stosunkowo niewiele badań próbowało jednak odpowiedzieć do tej pory na pytanie, które konkretnie części twarzy są najmocniej narażone na wpływ nikotyny. Okazuje się, że przede wszystkim jej dolna część - okolice ust i policzki.

Naukowcy na zlocie bliźniaków

Naukowcy z wydziału chirurgii plastycznej Case Western Reserve University w Cleveland zbadali w ciągu czterech lat 412 par bliźniaków jednojajowych. Osoby te były werbowane w czasie zlotu bliźniaków w miejscowości Twinsburg w stanie Ohio.

Wszystkie pary prowadziły podobny styl życia, spożywały podobną ilość alkoholu i miały podobnie stresującą pracę. Te czynniki nie miały więc na wyniki badania większego wpływu.

Naukowcy wydzielili 79 par w wieku 18-78 lat, wśród których różnica w stażu palenia wynosiła co najmniej pięć lat. Obu bliźniaków z pary fotografowano en face i zestawiano ze sobą.

Podwójne fotografie zostały podzielone na dwie grupy. W grupie pierwszej (45 rodzeństw) znalazły się pary, wśród których tylko jeden bliźniak palił. W drugiej (34 zestawy) obaj bliźniacy palili, ale jeden z nich był nałogowcem o pięć lat dłużej.

Po zrobieniu i wymieszaniu zdjęć zapytano trzy osoby (dwóch lekarzy i jeden student medycyny), która osoba w parze wydaje się starsza. Sędziowie oceniali, kto wygląda starzej.

Palacze częściej wyglądają na starszych od swoich bliźniaków

W przypadku pierwszej grupy (palący i nigdy niepalący) 57 proc. palaczy zostało zidentyfikowanych jako ci, którzy wyglądają na starszych. W przypadku drugiego zestawu palący dłużej o pięć lat niż rodzeństwo zostali w 63 proc. przypadków wytypowani na wyglądających starzej.

W przypadku bliźniaków, wśród których jeden nigdy nie palił, palacz miał m.in. bardziej widoczne zmarszczki, cięższe powieki, zapadnięte policzki, wory pod oczami, zmarszczki przy dolnej wardze, przebarwioną skórę powiek i kurze łapki w okolicach oczu.

W przypadku drugiej grupy - palącego rodzeństwa z jedną osobą z duetu palącą pięć lat dłużej - ankietowani zwrócili uwagę na zapadnięte policzki, wory pod oczami i zmarszczki przy dolnej wardze. W tej grupie różnica stażu palacza wyniosła średnio 13 lat. Im była dłuższa, tym gorzej w porównaniu do swojego rodzeństwa wypadały oceniane osoby. Może to świadczyć o tym, że z każdym rokiem palenia zmiana różnicy w wyglądzie coraz gwałtowniej się pogłębia.

Wątpliwa metoda badania

Jednocześnie naukowcy ze Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych zdają sobie sprawę, że badanie nie jest jednoznaczne - nie zbadało wpływu palenia na dystrybucję tłuszczu. Jak piszą w raporcie, badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazują na to, że palacze ważą mniej, ale ich masa rozkłada się bardziej w środkowych częściach ciała, a więc wydają się szczuplejsi na twarzy i mają bardziej uwydatnione efekty starzenia się, takie jak zmarszczki.

Poza tym metoda oceniania wieku na podstawie zdjęć jest mało skuteczna - nawet nieznaczne grymasy twarzy w trakcie robienia fotografii mogą kompletnie zmienić nasze wrażenie na temat wieku osoby. Mimo wszystko "jury" oceniające twarze bliźniaków w połowie do dwóch trzecich przypadków wytypowało osobę dłużej palącą jako tę, która wygląda zdecydowanie starzej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (57)
Zdjęcia bliźniaków pokazują, jak starzeje się twarz palaczy. Wystarczy pięć lat nałogu
Zaloguj się
 • baribar70

  0

  Czytajac komentarze powiem krotko jestescie slabymi czlowieczkami ktorymi rzadzi kawalek bibuly i smierdzace siano potrzebujecie tego g......na zeby funkcjonowac i bronicie tej trucizny wszystkimi sposobami jak alkoholik swojej flaszki

 • ben-oni

  Oceniono 2 razy 0

  I tyle wysiłku pana redaktorka, tyle zabiegów i kombinowania tylko po to, by wmówić ludziom, że wyższa akcyza na fajki to efekt dbałości Donalda o nasz wygląd i zdrowie. :-)

 • lisa2

  Oceniono 6 razy 4

  Zamiast zajmować się udowadnianiem szkodliwości palenia papierosów (tytoniu), naukowcy powinni się przyjrzeć przyczynom palenia. Dlaczego ludzie sięgają po papierosy i co państwo robi, aby ludzie nie sięgali po nie nie będąc do tego zmuszanym.

  Zamiast zwalczać palaczy w sposób dla nich stresujący - zakazy palenia w wyznaczonych miejscach, podnoszenie cen na wyroby tytoniowe, zarzucanie sprzecznymi reklamami, stwarzanie u nich fałszywych przekonań - powinniście zadbać o odpowiednią zmianę w produkcji papierosów i tytoniu, aby nie były szkodliwe.

  Skoro państwo potrafi zmieniać kontrowersyjne dotąd działania homoseksualne, to dlaczego dyskryminujecie używkę, która jest równie stara jak prostytucja.

 • wiltenberg

  Oceniono 2 razy 2

  Tak? To posłuchaj tej opowieści.

  Mój dziadek był przed wojną biegaczem. Udało mu się nawet zdobyć dwa czy trzy razy mistrzostwo polski. Miał trójkę dzieci. Dwóch synów (moi wujkowie) i córkę (mama).

  Jeden z synów dotarł do reprezentacji Polski w siatkówcę. Drugi został tenisistą. Córka uprawiała pływanie i była w kadrze. Wszyscy byli wysportowani, wytrenowani i spędzali praktycznie całe życie na obozach etc. Wszyscy również palili.

  Wiesz jaki jest efekt? Mam 40 lat. Jestem najstarszym członkiem rodziny! Nie było ża

 • kornel-1

  Oceniono 4 razy 2

  Osoby niepalące ogólnie bardziej dbają o zdrowie, także o wygląd. Używają prawdopodobnie więcej kosmetyków i lepszej jakości. Stosowanie odpowiednich kosmetyków może opóźnić starzenie skóry. Tak więc efekty przedstawione na zdjęciu (abstrahując od ewidentnego upiększenia osób na lewych zdjęciach (farbowane włosy, malowane usta) niekoniecznie muszą być skutkiem palenia.
  Ciekawe, czy te badania to uwzględniały.

 • kornel-1

  Oceniono 3 razy 1

  Pani po lewej farbowana i z malowanymi ustami. Pani po prawej bez makijażu. Żenada.

  Nie z nami takie numery, Brunner!

 • edondo

  Oceniono 5 razy 3

  Ten z lewy ma smutne oczy może właśnie dlatego ze sobie wszystkiego w życiu odmawiał... Ten z prawy wygląda na całkiem zadowolonego z życia...Ciekawe...

 • 123456ag

  Oceniono 10 razy 6

  Może zacytuję Janusza Meissnera :
  "Papierosy szkodzą, wódka szkodzi... A ja znalem dwóch braci bliźniaków, Ambroży się nazywali, ot z tamtej wsi.
  Jeden i pali i pije, 90 lat ma i jeszcze sam na polowanie chodzi.
  Drugi nigdy papierosa do ust nie wziął, alkoholu nawet nie powąchał. I co mu to pomogło ? Trzy lata miał jak umarł."
  pzdr

 • hkarper

  Oceniono 3 razy -3

  butz artykol dla butzow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX