Kościół Spaghetti nie jest związkiem wyznaniowym, ale Wyznawcy Słońca - tak. Ich rytuały to m.in. "libacje" i "toasty"

Ekolodzy założyli kościół Wyznawców Słońca z takimi rytuałami, jak "muzyka", "libacje", "wznoszenie toastów". Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wpisało ich do rejestru związków wyznaniowych. Wcześniej takiego wpisu odmówiono Kościołowi Latającego Potwora Spaghetti - informuje "Rzeczpospolita".
Wyznawcy Słońca to najnowszy związek wyznaniowy w Polsce. Założyła go grupa aktywistów ekologicznych ze Szklarskiej Poręby, powołując się na występujący niegdyś na tych terenach kult solarny, którego pozostałością jest znajdujący się tam cmentarz czcicieli Słońca. Po dwóch latach Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zarejestrowało nowy związek wyznaniowy.

Słońce tak, Potwór Spaghetti nie

Doktryna nowego związku wyznaniowego nie jest rozbudowana. "Nieśmiertelność osiągamy poprzez potomstwo i twórcze działanie" - to jedna z zasad etycznych. - Obrzędy mają u nas luźną formę. Można powiedzieć, że najważniejsza jest muzyka i impreza - mówi "Rzeczpospolitej" założyciel Wyznawców Słońca, wymieniając takie rytuały jak "wznoszenie toastów" i "libacje".

Resort odmówił wcześniej rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti, uznając, że jest to forma żartu z religii, a nie wyznanie. Prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny, uważa, że w przypadku Wyznawców Słońca ministerstwo powinno postąpić podobnie. - To dowcipne, jednak nie ma wiele wspólnego z religią - twierdzi.

Więcej w dzisiejszym wydaniu " Rzeczpospolitej"

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (210)
Kościół Spaghetti nie jest związkiem wyznaniowym, ale Wyznawcy Słońca - tak. Ich rytuały to m.in. "libacje" i "toasty"
Zaloguj się
 • 1uri

  0

  Jak można skontaktować się z tym kościołem? Chciałbym do niego wstąpić i przekazać im 0,5% podatku

 • tasman_40

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedyś jak byłem w kościele to na własne oczy widziałem jak na wino wszyscy sie zrzucali, a toast wznosił i pił tylko jeden, ale on był chyba na wyzszym levelu bo miał jakby płaszcz kapłana.

 • distefano5

  0

  Czciciele słońca . To nie jest wcale pozbawione sensu.

  Bo gdyby nie słońce to
  - nie powstało by życie na tej planecie zwanej Ziemia

  - nie moglibyśmy żyć bez jego życiodajnych promieni

  - koniec słońca , o ile tego ludzkość doczeka, będzie końcem życia na Ziemi

  Nie od rzeczy było to że wiele zamierzchłych cywilizacji czciło słońce jako Boga , oddawało mu cześć bo rozumieli że bez słońca nie ma ŻYCIA NA ZIEMI.

 • yani-51

  Oceniono 2 razy 2

  cyt.... Wyznawców Słońca z takimi rytuałami, jak "muzyka", "libacje", "wznoszenie toastów"

  libacie zarcie i chlanie.....czyli jak katolickim kosciele

 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  Potwór Spaghetti powinien być zarejestrowany bo jest bardzo podobny do kościoła katolickiego. Mają podobne stroje i modlitwy.

 • kodzobrazka

  Oceniono 5 razy 5

  "Doktryna nowego związku wyznaniowego nie jest rozbudowana. "Nieśmiertelność osiągamy poprzez potomstwo i twórcze działanie""

  Szczerze powiedziawszy, trafia to do mnie bardziej, niż doktryna KK, która każe wiernym wierzyć w niepokalane poczęcie sprzed dwóch tysiącleci na drugim końcu świata.

 • drakaina

  Oceniono 3 razy 3

  Drodzy dziennikarze, może najpierw zapytacie zainteresowanych, co rozumieją przez "libacje". Bo wbrew temu, z czym Wam się to zapewne kojarzy (sądząc z tonu artykułu i przywoływania tego słówka w kółko), w historii religii słowo to oznacza po prostu "ofiarę płynną". Np. libacja była jedną z podstawowych form prywatnych ofiar w religii greckiej i rzymskiej, scen przedstawiających takie libacje jest mnóstwo w sztuce.

  Toast to też tradycyjna forma i niekoniecznie musi się wiązać z upijaniem się.

  Nie wiem, jak to jest w przypadku tego związku wyznaniowego, ale może jednak warto było się dowiedzieć bliżej, o co im chodzi, kiedy wpisują takie terminy na listę rytuałów.

  ferengis.blox.pl

 • mlot_na_mlotow

  Oceniono 3 razy -1

  No dobra, ale w religii musi być obecny pierwiastek sacrum. Jakie sacrum mamy w tym kościele ekologów, a jakie w pastafarianizmie? Mam tu na myśli określoną, spójną teologię, z dogmatami i świętą księgą. Bez tego, to tylko kluby pasjonatów. W czym zatem zgromadzenie ekologów ma wyższość nad pastafarianinami?

 • ka-mi-la789

  Oceniono 1 raz 1

  Czy biskupem tego kościoła jest Wipler?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX