Snowden pisze list do władz Niemiec. Jest skłonny zeznawać ws. podsłuchów

Poseł partii Zielonych Stroebele spotkał się wczoraj w Moskwie z demaskatorem Edwardem Snowdenem. Dziś na konferencji prasowej przedstawił m.in. list od Snowdena i wyjawił szczegóły spotkania.
W trakcie trzygodzinnego spotkania w tajnym miejscu w Moskwie, w obecności m.in. dwóch dziennikarzy - reportera ARD Johna Goetza i Georga Mascolo - Edward Snowden i Hans-Christian Stroebele omawiali m.in. kwestię, pod jakim warunkiem amerykański informatyk, ścigany listem gończym przez władze USA, mógłby zeznawać przed niemieckim prokuratorem lub komisją śledczą Bundestagu.

Jak po powrocie z Moskwy oświadczył polityk "Zielonych", Snowden przejawiał zasadniczą gotowość do przyjazdu do Niemiec, lecz wskazywał na swoją skomplikowaną sytuację prawną.

Ostra i ciągła nagonka

Pod koniec spotkania Snowden przekazał na ręce niemieckiego polityka list, który skierowany został do Urzędu Kanclerskiego, przewodniczącego Bundestagu i Prokuratora Federalnego.

W liście tym Snowden pisze, że "Korzyść z upublicznionych przez niego informacji dla społeczeństwa staje się coraz wyraźniejsza, i jednocześnie ryzyka, jakie na siebie wziął, stają się coraz mniejsze". Snowden przejawia w liście gotowość do wyjaśnienia afery wokół szpiegostwa NSA. "Cieszę się na rozmowę z Państwem w Państwa kraju, kiedy tylko wyjaśniona zostanie sytuacja i dziękuję Państwu za to, że starają się Państwo o poszanowanie międzynarodowego prawa".

Pisze on także, że "otuchy dodają" mu międzynarodowe reakcje na opublikowanie przez niego dokumentów NSA. - Te demaskatorskie informacje o szpiegostwie pociągnęły za sobą cały szereg propozycji nowych ustaw i dyrektyw, które wycelowane są w potajemne nadużycie publicznego zaufania". Snowden zaznacza, że działał w poczuciu moralnego obowiązku. W następstwie swych działań czuje się wystawiony na "ostrą i ciągłą nagonkę" i z tego powodu udał się do Moskwy.

Interes polityczny

Rząd USA od miesięcy ściga Edwarda Snowdena pod zarzutem szpiegostwa i zdrady tajemnicy państwowej, domagając się od Rosji wydalenia informatyka, któremu władze rosyjskie 1 sierpnia br. udzieliły tymczasowego azylu; wygasa on po roku.

Jak podało berlińskie ministerstwo sprawiedliwości, administracja waszyngtońska już profilaktycznie wystosowała do władz niemieckich prośbę o ekstradycję Snowdena.

Jak stwierdzili prawnicy Bundestagu, Niemcy mogłyby jednak zagwarantować demaskatorowi akcji szpiegowskich NSA pełną ochronę. W tym celu potrzebowałby on zezwolenia na pobyt w Niemczech, który mógłby mu zostać przyznany nie tylko ze względów humanitarnych czy w myśl prawa międzynarodowego, lecz także ze względu na "interes polityczny". Wydanie opinii prawnej zleciła Partia Lewicy.

Bez destrukcji relacji RFN-USA

Rząd RFN jest zasadniczo gotowy do nawiązania rozmowy z amerykańskim informatykiem. Szef berlińskiego MSW Hans-Peter Friedrich (CSU) powiedział: - Będziemy starali się znaleźć możliwość - jeżeli pan Snowden będzie gotów do rozmowy ze stroną niemiecką - aby rozmowa taka się odbyła. Otwartą pozostawił kwestię, kto rozmowę taką miałby prowadzić. - Jeżeli przesłaniem jest to, że pan Snowden chce nam przekazać informacje, to chętnie to podchwycimy. Każde wyjaśnienie, wszystkie informacje i fakty, które możemy otrzymać, są dobre - powiedział minister Friedrich.

Także przewodniczący parlamentarnego gremium kontroli tajnych służb Thomas Oppermann (SPD) popiera zamysł przesłuchania Edwarda Snowdena pod określonymi warunkami. - Jeżeli istnieje możliwość takiego przesłuchania bez narażania go na niebezpieczeństwo i bez kompletnej destrukcji stosunków RFN-USA, to należałoby z tego skorzystać - powiedział Oppermann.

Od miesięcy w ukryciu

Edward Snowden nie pokazywał się publicznie od 1 sierpnia br. Z początkiem czerwca 2013 za sprawą wyjawionych przez niego informacji rozwinęła się gigantyczna afera. Twierdzi on, że amerykańska agencja bezpieczeństwa narodowego prowadzi szpiegostwo i retencję danych pozyskanych z podsłuchu międzynarodowych połączeń telekomunikacyjnych. Prawdopodobne jest, że podsłuchiwane są rozmowy przez telefony komórkowe czołowych polityków, m.in. kanclerz Angeli Merkel.

Jeszcze przed spotkaniem Snowdena z niemieckim politykiem i dziennikarzami adwokat Snowdena zaznaczył, że jego klient nie będzie składał żadnych zeznań na temat podsłuchu telefonu kanclerz Merkel przez NSA.

- Snowden mieszka w Rosji i musi stosować się do rosyjskiego prawa. Nie wolno mu wyjeżdżać za granicę, ponieważ utraciłby w ten sposób swój aktualny status - powiedział Anatoli Kuczerena. Władze rosyjskie narzuciły także Snowdenowi, że nie będzie wyjawiał żadnych nowych informacji.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''





Więcej o:
Komentarze (119)
Snowden pisze list do władz Niemiec. Jest skłonny zeznawać ws. podsłuchów
Zaloguj się
 • calidris

  0

  Jaki amerykański informatyk? Sowiecki szpion.

 • blue911

  Oceniono 11 razy -11

  Gonic polskie Tea Party czyli PIS I im podobnych. Nie zrobicie nam obozu koncentracyjnego I krolewstwa plutokracji!

 • blue911

  Oceniono 9 razy -5

  Powodzenia Edward! Ludzkosc patrzy na CIebie z nadzieja. Wiemy jednak,ze zwyciestwo nie przyjdzie latwo I moze byc drogo oplacone.

 • jgie2

  Oceniono 21 razy 13

  Nie jest żadną tajemnicą, że każde państwo na świecie w tym Polska jest wyposażone w służby wywiadu i kontrwywiadu. Ciekawe gdyby to dotyczyło Polaka, który zdradziłby jakieś tam tajemnicy choćby dla Afganistanu. Czy też byłyby na forum komentarze typu "Dzielnego ma pan syna, gratulujemy"?! Snowden podjął się takiej służby będąc raczej zdrowym na umyśle. Przeszedł jakieś tam testy psychotechniczne, został zaprzysiężony. Doskonale wiedział, że nie ma stąd żadnego odwrotu. Chyba, że w trumnie. Na pewno nie ujawnił żadnych istotnych informacji, o których by nie widział cały świat. Zdradzając jednak własną ojczyznę, zachował się jak "szmata" lub człowiek chory psychicznie. W konsekwencji stracił ojczyznę, stracił rodzinę, utracił tożsamość, honor i człowieczeństwo. Żadne państwo w tym Rosja, która udzieliła mu azylu nie będzie go inaczej traktować jak "szpiegowską prostytutkę". W Rosji będzie się bał własnego cienia. Będzie mógł służyć w rosyjskim wywiadzie przeciwko własnej ojczyźnie gdzie będą go traktować jak zdrajcę – zdradził własną ojczyznę, dlaczego nie zdradziłby tajemnic kraju, który go "przygarnął". Coraz głośniej już się mówi. że Edward Snowden to śpioch - agent, który dawno został zwerbowany przez Rosjan i teraz wykonuje dla niej genialną robotę - uważa Zbigniew Lewicki, amerykanista. W "Faktach po Faktach" powiedział, że Amerykanin musiał nawiązać współpracę z Moskwą kilka lat temu. www.tvn24.pl/lewicki-snowden-to-rosyjski-spioch,368125,s.html Będzie wykorzystywany do czasu aż się "wypali", a nastąpi to szybko. "Młody Snowden jako zdrajca” powinien służyć w harcerstwie, a nie w wywiadzie, ale no cóż widocznie takie są kryteria przyjęcia do amerykańskich służb wywiadowczych. "Ojciec Snowdena chce, aby jego syn wrócił kiedyś do ojczyzny, ale jego szanse na uczciwy proces są niewielkie". Człowiek najwyraźniej nie wie co mówi. Uczciwy proces, w tym porządku to jaki?! Sąd amerykański uniewinni jego synalka, gdyż synalek nie powinien inwigilować Niemców, a powinien inwigilować Polaków?! Nawet jeśli wróci w trumnie to i bez procesu wróci jako zdrajca. Mnie go nie szkoda. Brał za swą działalność olbrzymią kasę, wiedział, że z tych służb nie ma odwrotu ani powrotu. W trumnie – tak.

 • indian57

  Oceniono 4 razy -4

  ... Edwardzie to cochcesz zrobic,to podpisujesz na siebie wyrok.
  Merkel "sprzeda"cie predzej czy pozniej!!!
  Pamietaj,ze Merkel to "komunistka"po dobrej "szkole".

 • adin_null_adin

  0

  Gdy będzie przelatywał nad więzieniem CIA babcia schowa mu dowód.

 • scibor3

  Oceniono 1 raz -1

  Prawda, jaki ten dziwny Świat? Prawdziwy uchodźca polityczny ma trudności z uzyskaniem azylu politycznego, podczas gdy setki tysięcy, zagrażających cywilizacji europejskiej, muzułmańskich brudasów uzyskuje go bez trudu. Coś tu chyba jest nie tak?

 • belferski

  0

  To b. dobry wynik. Myślałem, że tylko JA mam maturę.

 • jkal

  Oceniono 6 razy -6

  w przeciwieństwie do wywiadu sowieckiego, który to NIGDY NIE POsunął się do takich NIEgodziwości jak jakies tam POdsłuchy!
  www.youtube.com/watch?v=LYtrde3-kDM

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX