Polska chce wykluczenia mediów z rozpraw w Strasburgu ws. więzień CIA

Polski rząd wystąpił do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o wykluczenie mediów i publiczności z posiedzenia Trybunału ws. domniemanych więzień CIA na terytorium Rzeczypospolitej. Rozprawę ws. dwóch mężczyzn, twierdzących, że byli przetrzymywani w takim więzieniu, zapowiedziano na 3 grudnia.
Informację o polskim wniosku o zamknięte przesłuchanie podała rzeczniczka trybunału - pisze Reuters. 3 grudnia po raz pierwszy twierdzenia obu mężczyzn - Abu Zubaidy i Abd al-Rahim al-Nasziriego - mają zostać zaprezentowane na otwartym - dostępnym dla publiczności - posiedzeniu sądowym. (Obaj domniemani bojownicy są obecnie w Guantanamo, reprezentować ich będą prawnicy - red.) Chyba że polski wniosek przejdzie.

- Zostanie rozpatrzony w najbliższym czasie - zapowiedziała rzeczniczka Trybunału.

HFPC: Ta sprawa powinna być publiczna

Polski MSZ nie chciał komentować sprawy dla agencji Reutera, w oświadczeniu przesłanym agencji odesłał do Trybunału. Rząd RP argumentował w przeszłości swoje stanowisko o wyłączeniu jawności części procesu ws. więzień CIA bezpieczeństwem narodowym - podkreśla agencja.

O jawność procesu w sprawie więzień CIA apeluje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Adam Bodnar z HFPC powiedział, że większość dowodów dotyczących domniemanych placówek CIA już jest powszechnie dostępna, nie ma więc sensu traktowanie ich jak tajemnicy. - Powinniśmy móc badać publicznie tę sprawę - powiedział dla Reuters Bodnar.

Sprawa więzień CIA w Polsce

USA przyznały, że po atakach 11 września 2001 r. wykorzystywało rozsiane po świecie placówki jako miejsca przetrzymywania i przesłuchiwania ludzi podejrzanych o kontakty i pracę dla Al-Kaidy. Dzięki temu, że schwytani domniemani bojownicy nie byli na terytorium USA, nie chroniło ich amerykańskie prawo.

Abu Zubaida i Abd al-Rahim al-Nasziri, obecnie więźniowie Guantanamo, utrzymują, że byli przetrzymywani przez CIA w placówce niedaleko wsi Stare Kiejkuty w północnej Polsce.

Polska prokuratura prowadzi własne śledztwo w tej sprawie, odrębne od sprawy w Strasburgu. Obaj - Nasziri i Zubaida - mają w tym śledztwie status pokrzywdzonych. Jak pisze Reuters, taki sam status otrzymał właśnie kolejny człowiek - Jemeńczyk Walid Bin Attasz, który również utrzymuje, że był trzymany w Polsce w więzieniu CIA.

Polskie władze oficjalnie zaprzeczają, by na terytorium kraju istniały więzienia CIA, choć przyznają, że w 2002 i 2003 r. samoloty używane przez amerykańską agencję wywiadowczą lądowały - bez kontroli celnej i granicznej - na lotnisku nieopodal domniemanego więzienia.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (71)
Polska chce wykluczenia mediów z rozpraw w Strasburgu ws. więzień CIA
Zaloguj się
 • baby1

  0

  Polska chce? A ja chcę aby były jawne. Chcę się dowiedzieć prawdy, a nie słuchać Kwachów, Millerów i innych Sikorskich.

 • budrys_mlodszy

  Oceniono 4 razy 2

  "Rząd RP argumentował w przeszłości swoje stanowisko o wyłączeniu jawności części procesu ws. więzień CIA bezpieczeństwem narodowym"
  Spokojnie, bezpieczeństwo narodowe nie ucierpi. Polacy masowo nie wyjdą na ulice, bo mało ich obchodzi w jakim państwie żyją.

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 3 razy 3

  Wniosek pokazuje, że pozwani nie mają świadomości, że działają w Unii, obszarze wolności i praw obywatelskich. Kontynuują stale "postawy" - zdziczenie - epoki związku sowieckiego.
  Nie znamy procedur Trybunału, dotyczących pozwanych, ale sytuacja wymaga "przykładowego potraktowania, w celu wykluczenie powtórek tej sytuacji.
  Leszek Klukowski

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Dziekuje za lliczne plusy.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Wieczna chwała zamordowanemu Andrzejowi Lepperowi który utrudniał zasypanie tego szamba.

 • trebiusz

  Oceniono 3 razy 1

  trzeba być odważnym,nie tylko do kasy po zarobki,trzeba mieć kawałek,kawałeczek honoru,cokolwiek,bo nam to inni wytkna,a może i pokażą naocznie,bycie bydlakiem nikomu nigdy nie wyszło na dobre.stało się,cham orczyk i świnia w ramach pieknej przyjażni wystawił własna dupe do walenia batem.przykro patrzec jak siwy drań kłamie w żywe oczy

 • glinatexzczerskiej59

  Oceniono 2 razy 0

  Widać, iż układ ,,okrągłego stołu" Wałęsy i Mazowieckiego ma się nadal dobrze!

 • trebiusz

  Oceniono 2 razy 0

  maczanie palców w ewidentnym przegięciu świadczy o pustym i zakutym łbie ludzi rzadzących w tamtych czasach.będziemy bekać i będziemy postrzegani jako wasale i plugawe ścierwa przez kraje nam do tej pory przyjazne

 • trebiusz

  Oceniono 2 razy 0

  gdyby nic nie było,to by nic nie było,ale karzeł Miller wlazł w dupe ameryce i powiedział" u nas miejsca pod dostatkiem no problem"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX