Sensacyjny wynik Platformy. PiS z dużym spadkiem [NOWY SONDAŻ]

PO ma 9-punktową przewagę nad PiS. Na partię Donalda Tuska chciałoby głosować 41 proc. Polaków. To 11-punktowy wzrost w stosunku do poprzedniego badania. PiS z poparciem 32 proc. stracił 7 punktów procentowych - wynika najnowszego sondażu TNS dla ?Wiadomości?.
W sondażu dla "Wiadomości" SLD ma 11-procentowe poparcie; to spadek do poprzedniego badania o 3 punkty procentowe. Twój Ruch z 5-procentowym poparciem balansuje na granicy progu wyborczego. Twój Ruch zaliczył spadek o 1 punkt. Do Sejmu nie wchodzą PSL (3 proc.), Nowa Prawica (3 proc.), Solidarna Polska (2 proc. i PJN (1 proc.).


- PiS porzucił rolę gospodarczego recenzenta rządu i wrócił do badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. To się nie opłaca - mówi portalowi tvp.info dr Olgierd Annusewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Mamy teraz bardzo duży elektorat niezdecydowany, "pływający" między partiami. PiS traci tych, których wcześniej zyskał - dodaje.

Platforma będzie rządzić z SLD?

Tak wysoki wynik w wyborach dałby Platformie możliwość samodzielnego rządzenia albo w sojuszu z partią Millera.

Gdyby jednak te preferencje polityczne Polaków się utrzymały, Platforma mogłaby rządzić samodzielnie lub w koalicji z SLD. - Leszek Miller takiej koalicji bardzo by chciał, bo dawałaby mu ona pewien polityczny oddech - tłumaczy Annusewicz. 

Podstawą procentowania są osoby, które planują wziąć udział w wyborach i wiedzą, na kogo będą głosować. Wśród ogółu 22 proc. badanych deklaruje, że nie poszłoby na wybory, a kolejne 42 proc. nie wie, na kogo zagłosować. 

Badanie przeprowadzono w dniach 22-24 października.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!