Watykan odrzucił skargę ks. Lemańskiego. Szostkiewicz: "Nic dziwnego. Decyzja formalnie w porządku"

"Władzy kościelnej jest na rękę, aby zamknąć usta ks. Lemańskiemu. Księdzu zależy na tym, by zostać w Kościele, a jednocześnie nie podlegać zakazowi wypowiedzi. Tych dwóch postaw nie da się pogodzić w hierarchicznej instytucji" - pisze na swoim blogu Adam Szostkiewicz.
Watykan odrzucił wczoraj rekurs ks. Wojciecha Lemańskiego przeciwko nałożonemu na niego zakazowi wypowiadania się w mediach. Nie jest to ostateczne, bo ks. Lemański odwoła się tej od decyzji. Jednak, zdaniem Adama Szostkiewicza, stanowisko Watykanu nie dziwi.

"Formalnie decyzja watykańskiego 'ministerstwa' do spraw kleru jest w porządku" - pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl Adam Szostkiewicz. I wskazuje, że skoro ks. Lemański nie podporządkował się pierwszemu zakazowi nałożonemu przez abp. Henryka Hosera, decyzja Kongregacji ds. Duchowieństwa nie powinna dziwić.

Działania kurii? "Krzywdzące i obłudne"

Publicysta zauważa, że kuria warszawsko-praska poczuła się w obowiązku przeprosić za słowa ks. Lemańskiego oraz za zamęt wywołany przez kwestionowanie w mediach "samych podstaw nauczania Kościoła w zakresie bioetyki". I poprosiła o modlitwę za księdza z Jasienicy "o dar roztropności i opamiętania".

"Ale są i tacy wierni, których wypowiedzi kapłana nie dotknęły i którzy uznają je za odpowiadające prawdzie, roztropne, a nawet po chrześcijańsku dzielne" - pisze Szostkiewicz. Wskazuje zwłaszcza na kwestie nadużyć seksualnych w Kościele. "Zdaniem ks. Lemańskiego sygnały od wiernych na ten temat kurialne otoczenie abp. Hosera ignorowało. Aktywne jest za to w sprawie ks. Lemańskiego" - pisze publicysta.

I dlatego kolejne zakazy i pisma kurii, zwieńczone prośbą o modlitwę w intencji księdza, według Szostkiewicza zabrzmią dla wielu katolików "krzywdząco i obłudnie".

"Władzy kościelnej jest na rękę, aby zamknąć usta ks. Lemańskiemu"

Szostkiewicz podkreśla, że na watykańskiej decyzji sprawa się nie kończy. "Władzy kościelnej jest na rękę, aby zamknąć usta ks. Lemańskiemu. Księdzu zależy na tym, by zostać w Kościele, a jednocześnie nie podlegać zakazowi wypowiedzi. Tych dwóch postaw nie da się pogodzić w hierarchicznej instytucji" - pisze publicysta. Dlatego jego zdaniem "gra kurialistów" dąży do przyparcia ks. Lemańskiego do muru. Ma milczeć lub odejść.

Cały wpis przeczytasz na blogu Adama Szostkiewicza w serwisie Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (18)
Watykan odrzucił skargę ks. Lemańskiego. Szostkiewicz: "Nic dziwnego. Decyzja formalnie w porządku"
Zaloguj się
 • lehoo

  Oceniono 2 razy 2

  Ech, a za Zygmunta Augusta o mało co mieliśmy szansę na Kościół Narodowy.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 10 razy 8

  "Same podstawy nauczania Kościoła w zakresie bioetyki" to:
  - Chcesz mieć dziecko, a nie możesz naturalnie? MIEĆ NIE BĘDZIESZ, BO TAK.
  - Zostałeś poczęty z pomocą in vitro? WYPIE...J Z NASZEGO KOŚCIOŁA SZATAŃSKI BĘKARCIE.
  Ot, i wszystko w największym skrócie.

 • squadack

  0

  Cieszy, że ktoś przeczytał mój wczorajszy komentarz do tej sprawy:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14814532,Ks__Lemanski_z_zakazem_wypowiadania_sie_w_mediach_.html?v=1&obxx=14814532&order=najstarsze&pId=24617786#opinion24617786

 • nora_syracuse

  Oceniono 13 razy -7

  Lemaniak tonie.

 • jerzysm42

  Oceniono 14 razy 12

  Mafia watykańska trzyma się mocno, a papież Franciszek, to sobie może.... Wieczny nie będzie.

 • partia-oszustow

  Oceniono 13 razy -13

  Nie ma to jak odezwie się "autorytet" Gazety Wyborczej

  - największego opluwacza Kościoła katolickiego w Polsce.

 • stan-1

  Oceniono 19 razy 17

  "Zdaniem ks. Lemańskiego sygnały od wiernych na ten temat kurialne otoczenie abp. Hosera ignorowało. Aktywne jest za to w sprawie ks. Lemańskiego" - pisze publicysta.

  Czego się spodziewać po urzędnikach Watykanu, dalej będą gnoić prawego człowieka. To, że wypowiedzi ks. Lemańskiego pokrywają się z linią papieża Franciszka nikogo nie interesuje. To, że obnaża niegodziwości hierarchów też nie jest purpuratom na rękę.
  Zamknąć, odizolować od społeczeństwa lub zmusić do odejścia z kościoła to ich kierunek. Nie zdają sobie sprawy, że zmuszony do odejścia z kościoła ks. Lemański będzie dalej i skuteczniej walczył o prawdę przy poparciu społeczeństwa.

 • unamatita

  Oceniono 20 razy -18

  panie Lemański - pie...pan robotę w kościele. Zatrudnij się pan w GW albo w TVNie - wróżę sukces, na miarę palikotowego.
  Dla mnie jesteś pan wrzodem jak matka Madzi z Sosnowca!
  u.

 • szampans

  Oceniono 18 razy 16

  No i nadzieje wiernych, że wreszcie coś się zmienia w tej mafijnej sekcie, zostały pogrzebane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX