"Tomek, dziś w mundurze?" Lis: "Nie, jestem w cywilu" [PUBLICYŚCI O NACJONALIZMIE]

- Skąd się bierze ta agresja, prymitywny nacjonalizm? - zastanawiali się w Poranku Radia TOK FM publicyści. - Wojujący nacjonalizm jest teraz w ofensywie, a my, którzy się oburzamy, potrafimy powiedzieć "nie", ale zadziałać przeciwko tej agresji nie potrafimy - mówił prof. Wiesław Władyka z "Polityki".
- Tomek, jesteś dzisiaj w mundurze? - zapytał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Nie, dzisiaj w cywilu - śmiał się Tomasz Lis, który na okładce ostatniego numeru tygodnika "wSieci" został przedstawiony w hitlerowskim mundurze.

Co możemy robić? Powiedzieć "nie"?

Po chwili jednak Żakowski spoważniał: - Sprawa jest wyjątkowo poważna ze względu na Goebbelsa, na którego się powołali, w jakiś sposób go uniewinniając - zauważył. I zapytał zgromadzonych w studiu publicystów o wciąż wzbierającą falę nacjonalizmu.

- Skąd się bierze ta agresja, prymitywny nacjonalizm? - zastanawiał się prof. Wiesław Władyka, publicysta "Polityki". - Gdzieś u podstaw naszego ładu zostały popełnione błędy albo nie umiemy zadbać o taką dobrą konfrontację wartości. Wojujący nacjonalizm jest teraz w ofensywie, a my, którzy się oburzamy, potrafimy powiedzieć "nie", ale zadziałać przeciwko tej agresji nie potrafimy.

- Odpowiedziałeś na pytanie, co możemy robić. Możemy mówić "nie" - zauważył Lis.

Powodem bezczynność młodych? "Nasza bezczynność"

Zdaniem Żakowskiego są jednak pomysły, co robić. Jeden z nich przedstawiła prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. - Pani profesor chce przypomnieć młodemu pokoleniu, czym jest faszystowska, nazistowska tradycja. To pomysł, żeby wozić młodzież do miejsc nazistowskich. Nie słyszę jednak silnego głosu poparcia ze strony premiera, prezydenta, minister edukacji. Mam wrażenie, że są wyspy odpowiedzialności w oceanie bezradności - powiedział prowadzący Poranek Radia TOK FM.

Prof. Lipowicz: Jeśli ktoś odwiedzi Muzeum Auschwitz, nie namaluje już sobie swastyki >>>

- To pomysł cząstkowy - stwierdził Tomasz Wołek. - On nie rozwiąże rozlewającego się problemu. Podobnie cząstkowym rozwiązaniem jest organizowanie zajęć dla młodzieży, co zaproponował dziś w Radiu TOK FM Władysław Frasyniuk. Teza Frasyniuka jest taka, że agresja i idiotyzmy, które część młodzieży wyczynia, płyną z bezczynności. Oni nie wiedzą, co począć z czasem - wskazywał Wołek. - Z naszej bezczynności - dodał Żakowski.

Więcej o:
Komentarze (16)
"Tomek, dziś w mundurze?" Lis: "Nie, jestem w cywilu" [PUBLICYŚCI O NACJONALIZMIE]
Zaloguj się
 • dw_1980

  0

  Ja uważam, że polska młodzież powinna odwiedzać takie miejsca jak Koniuchy, Naliboki, gdzie żydowscy zbrodniarze wymordowali polskie wsie, w tym kobiety i dzieci. UPA od tych żydowskich drani mogła by się uczyć, jak bezwzględnie mordować Polaków. Zachowały się do dziś opisy żydowskiej zbrodni w Koniuchach, a żydowscy oprawcy przez nikogo nie niepokojeni dożyli sędziwego wieku w Izraelu.

 • y_control

  0

  Nacjonaliści stawiają przede wszystkim na młode i jeszcze plastyczne mózgi, musicie to wiedzieć, chyba wiecie?

 • y_control

  0

  Młodzież spędza w szkole dziesięć miesięcy w roku, nacjonaliści to wiedzą i już się do tych szkół pchają a wy czemu tego nie wykorzystujecie? Ona i tak będzie w tej szkole siedzieć i tak, musi to odbębnić. Zrobić kilka luźniejszych lekcji z filmami, pogadankami, zamiast religii...Można? ;)

 • y_control

  0

  "Pani profesor chce przypomnieć młodemu pokoleniu, czym jest faszystowska, nazistowska tradycja."
  No właśnie, czym jest faszystowska "tradycja"? Nie zapominajmy o cudzysłowie bo co to za tradycja? Mordowania ludzi?
  Z całym szacunkiem panowie ale...pitolicie jak stare dziady, z resztą nie tylko wy, ci wszyscy ministrowie edukacji też.
  Powtarzanie w kółko że "trzeba pamiętać, że trzeba wozić młodzież do obozów żeby pAmięTAŁY" bez demaskowania KORZENI nacjonalizmu/faszyzmu oraz mechanizmów jakimi się rządzi, jego strategii, jest jak wbijanie dziecku na siłę do głowy że "tak nie wolno" bez tłumaczenia DLACZEGO tak nie wolno.

 • y_control

  0

  Agresja jest i bez nacjonalizmu, nacjonalistyczne pranie mózgu, stadionowe agitki, ją tylko w "odpowiedni" sposób ukierunkowują tak żeby służyła ona interesom wiadomych "elit".

 • sharn1

  Oceniono 2 razy 0

  Nazabawiniejsze że oni nie mają pojęcia o czym mówią. Dowolnie mieszają nacjonalizm z faszyzmem, faszyzm z nazizmem, wszysko to razem z rasizmem.

  To trochę tak jakbym powiedział, że Żakowski skoro jawnie deklaruje się jako lewak i przyjaźni z Krytyką Polityczną to znaczy że jest bolszewikiem, komunistą, marksistą i w dodatku stalinistą.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy -1

  Bierze się z nierozliczenia zbrodni waszych dziadków i ojców oraz nachalnej agresywnej żydowskiej martyrologii która kreuje żydów na jedyne ofiary a holokaustem przykrywa nieporównywalnie większe komunistyczne ludobójstwo które trwało nieprzerwanie od 1917do 1956 roku Bierze się z okrągłostołowego złajdaczenia gdzie ugodowa część tak zwanej opozycji KORowsko Solidarnościowej została dopuszczona do koryta robiąc w zamian z komunistycznych morderców ludzi honoru a z ich dzieci biznesowo medialny establishment który stoi na straży Magdalenkowego układu i mówi Polakom co mają myśleć i robić a czego im nie wolno Bierze się z biedy bezrobocia i wygnania zarobkowego poza granice kraju ponad dwóch milionów obywateli RP Bierze się z powolnego rozkładu państwa niewydolnej służby zdrowia skorumpowanych urzędasów sądów prokuratury i nieudolnej policji Bierze się z upadku rodziny i tradycyjnych wartości na rzecz propagowania patologii takiej jak narkomania i wynaturzenia seksualne Bierze się ze źle pojmowanej poprawności politycznej i z lewackiego postępactwa Bierze się z medialnej głupawki którą widz jest bombardowany od rana do wieczora i zamieniany w odmóżdżonego idiotę niezdolnego do samodzielnego myślenia Bierze się z ośmieszania i wyniszczania patriotyzmu prób wynarodowienia już nie tylko Polaków ale wszystkich narodów Europy i zaszczepienia socjalistycznego internacjonalizmu Unii Europejskiej Właśnie stąd się to wszystko bierze towarzysze redachtorzy

 • antykkk

  Oceniono 7 razy 7

  Tak nawiasem ci co tak chętnie innych malują w nazistowskich mundurach sami najlepiej do nich pasują.

 • marcin1956

  Oceniono 4 razy 4

  Edukacja młodzieży lekiem na całe zło???
  A nie prościej i szybciej zacząć od edukacji (przy użyciu tylko jednej książki - kodeksu karnego) prokuratorów, sędziów, policjantów, prezesów klubów piłkarskich? Skoro obnoszenie koszulki ze swastyką jest cool, malowanie swastyki to malowanie znaku szczęścia, hasło "Żydy do gazu" to zwyczajowa przyśpiewka, a najgorszą karą, jaka spotkała "geniuszy" z wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania było ustne upomnienie to po jaką cholerę czepiać się gó...arstwa, któremu władza w RP daje wyraźny sygnał, że jest "spoko"?
  A oskarżyć jednego z drugim sędziego czy prokuratora o poplecznictwo to już się nie da? Pewnie w RP trzeba będzie poczekać na kilka wyroków ze Strasburga albo na zmasowany atak mediów zagranicznych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX