Lefebryści zgodzili się na pogrzeb nazistowskiego zbrodniarza. Szostkiewicz: Bulwersujące

Wczorajszy pogrzeb Ericha Priebkego, nazistowskiego zbrodniarza wojennego, skończył się zamieszkami. Jak zauważa Adam Szostkiewicz z ?Polityki?, w sprawie najbardziej bulwersuje fakt, że wszystko działo się pod kościołem lefebrystów, katolickich rozłamowców sympatyzujących z twardą prawicą, którzy zgodzili się na pogrzeb.
Wczoraj we włoskim Albano podczas pogrzebu Ericha Priebkego, nazistowskiego zbrodniarza wojennego, doszło do zamieszek między neonazistami a antyfaszystami. Uroczystości żałobne przerwano. "Ksiądz zdjął ornat i uciekł" - pisze na swoim blogu w serwisie "Polityki" Adam Szostkiewicz.Rozkazy? "Klasyczna wymówka zbrodniarzy wojennych"

Priebke odpowiedzialny jest za rozstrzelanie kilkuset osób pod Rzymem w 1944 r. Szostkiewicz zauważa, że po wojnie bez przeszkód przedostał się do Argentyny, gdzie "przez dziesięciolecia unikał odpowiedzialności za udział w zbrodni". W Rzymie karę dożywocia odbywał w domu, mając prawo do spacerów i wizyt w restauracji.

Kiedy jednak zmarł, szybko okazało się, że nikt nie chce go pochować. Ani w Argentynie, ani we Włoszech, ani w Niemczech. Dlaczego? "Priebke był i do końca życia pozostał nazistą, który nigdy nie wyraził skruchy" - zaznacza Szostkiewicz. "Gdy w Argentynie zdemaskował go amerykański reporter telewizyjny, potwierdził, kim jest i co robił w Rzymie. Od razu dodał, że był młodym oficerem i musiał wykonać rozkazy dowódców. Klasyczna wymówka zbrodniarzy wojennych" - pisze publicysta.

Lefebryści zgodzili się na pogrzeb. "Bulwersujące"

W końcu do pogrzebu doszło, a w sprawie pojawił się "bulwersujący", jak to ujął Szostkiewicz, wątek. "Władze kościelne nie zgodziły się na organizowanie pogrzebu w kościele na terenie Rzymu. Ale zgodzili się na pogrzeb tak zwani lefebryści, rozłamowa grupa katolików odrzucająca reformy II Soboru Watykańskiego, sympatyzująca z twardą prawicą. I to w ich kościele pod Rzymem miała się odbyć ceremonia pogrzebowa".

Skończyło się zamieszkami, a Priebke okazał się "bohaterem włoskiej prawicy". "Oblicza się, że w samych Niemczech żyje jeszcze co najmniej 60 nieosądzonych zbrodniarzy hitlerowskich. Powinni być ścigani aż do grobu, bez przedawnienia, ale energiczniej niż Priebke" - stwierdza Szostkiewicz. I dodaje, że to samo tyczy się zbrodniarzy komunistycznych.

Cały wpis przeczytasz na blogu Adama Szostkiewicza w serwisie Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (33)
Lefebryści zgodzili się na pogrzeb nazistowskiego zbrodniarza. Szostkiewicz: Bulwersujące
Zaloguj się
 • stanpar

  0

  Była wojna. Za odmowę wykonania rozkazu był tylko jeden wyrok: wyrok śmierci, wydawany przez sąd polowy, wykonywany natychmiast.Wszyscy wykonywalibyśmy rozkazy! Oceniacie Niemców, a przecież sami zachowalibyście się dokładnie tak samo
  Priebke dowodził plutonem egzekucyjnym. Wykonywał wyrok na 335 zakładnikach, za zabicie przez włoskich (komunistycznych?) partyzantów 33 Niemieckich żołnierzy
  Ci protestujący fanatycy lewicowi nie byliby lepsi od hitlerowskich zbrodniarzy. Historia dostarcza przykłady fanatyków z lewej i z prawej strony, Niczym się nie różnią. Przykład: za otrucie (zatrutą wódką) rosyjskiego majora przez aptekarza (fanatycznego zwolennika Hitlera) w pewnej niewielkiej mieścinie w Niemczech w 1945 r., Sowieci wymordowali około 800 cywili. Wcześniej aptekarz ten podał truciznę żonie i czwórce dzieci. Potem otruł się sam.

 • braunal

  Oceniono 11 razy -5

  dla mnie faszysta = socjalista. Nie powinno się chować żadnego lewaka .

 • doomsday

  Oceniono 9 razy -3

  Mówi się, że Lefebryści zgodzili się na pogrzeb głównie dlatego, ze podobnie jak Priebke uważają się za negacjonistów. W zasadzie chodzi o to, że twierdzą, iż historia o uśmiercaniu Żydów w komorach gazowych jest fałszywa i powstała głównie na potrzeby propagandy wojennej Związku Radzieckiego. Priebke w swoim wywiadzie-testamencie, nagramnym na DVD stwierdza, że jedyną komorę gazową w obozach koncentracyjnych, jaką zna, to ta zmontowana przez Amerykanów w Dachau w 1945 roku.
  Nie jest jasna dla mnie obecnie sytuacja Lebrystów w strukturach KK. Zostali ekskomunikowani przez Papieża Polaka, w wyniku nacisku Żydowskiego lobby. Papież Ratzinger oficjalnie ich ponownie właczył w struktury KK w dramatycznych okolicznościach, w styczniu 2009 roku, kiedy trwałą Operacja Deszcz Ołowiu , w wyniku której min. od bomb fosforowych zginęło prawie półtora tysiąca Palestyńczyków.

 • pipires

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy , którzy mordowali powinni być wsadzeni do ziemi z odpowiednią adnotacją, jak ich postrzegamy , ku przestrodze albo spaleni. Ci , którzy zabili ale nie z własnej woli, bo w przeciwnym przypadku dopuściliby do zamordowania siebie - nie mogą umierać z krzyżem? My nie wiemy, czy ich, czy nasz Bóg im wybaczy ale symbole coś dla niektórych znaczą? Nie są tu potrzebne pogrzeby-choć trzeba się więcej dowiedzieć? Nie wiem wiele?

 • pipires

  Oceniono 2 razy 0

  Człowiek nie ma prawa zabijać człowieka i samego siebie, bo nie on jest "konstruktorem i producentem natury świata". Życie to wartość . Można dziś zabijać na różne sposoby, poniżając człowieka, niszcząc jego możliwości , warunki do życia. Psychika bowiem jest wiodąca i stanowi dopełnienie człowieka. Wiara zaś czyni psychikę wyjątkową. Niszczy się dziś wszystko. Ekonomię i duchowe wartości w imię celów najsilniejszych, którzy do siły dochodzili przeważnie niemoralnie , krzywdząc pokonanych.Bulwersuje hipokryzja. W naszym obecnym świecie ,po wojnie- nadal są wojny w celach politycznych? Uznaje się je powszechnie -zgodnie z manipulacją mediów- za konieczne, podając" nieobiektywną prawdę", pławiąc w dezinformacji, z korzyścią dla danej strony.Mordowano ludzi niemal wszędzie ; w Wietnamie, Kambodży, Japonii, Iraku, /nieco wcześniej na Wołyniu/ , w byłej Jugosławii/ mord polityczny stulecia/, Libii, Syrii itd.. Zawsze zwyciężali potężni i uzbrojeni .Byli hołubieni za to, że zdobywają wpływy , surowce i ziemię, zniewalają innych. Liczy się zawsze punkt widzenia. Zapomniałem o Palestynie! "Władza" decyduje o żołnierzach i o ich życiu. Jeśli nie wykona się rozkazu, mój chłopiec nie pójdzie walczyć , zignoruje mobilizację- będzie ukarany a w warunkach wojny-rozstrzelany. Każdy człowiek boi się śmierci.Żołnierz, któremu wpojono miłość do ojczyzny jako młodemu człowiekowi - kocha swoją ojczyznę i tym bardziej będzie walczył? Co to jest wojna? Opalanie na plaży? Kto do dziś jej nie chce zlikwidować jako "metody"? Dlaczego jest nadal stosowana?Wojna to przecież zawsze zabijanie ludzi i niszczenie pracy i energii ludzkiej, dóbr człowieka, jego zdrowia. Dlaczego tak dziwi człowiek, który wykonywał rozkazy? Miał dać się rozstrzelać w imię miłości do wszystkich ludzi? Właśnie tak powinno być - ale inni tego nigdy nie robią tylko też walczą i zabijają? Czym różni się zabijanie w jego przypadku od zabijania w innym przypadku ? Czy bomba atomowa Trumana i "Einsteina", bomby zmiatające ludzi i ziemię na dziesiątki lat w Wietnamie, Kambodży, wojna w Jugosławii, w Palestynie-to 'humanitarne " a więc "dozwolone" wojny / nie ma znaczenia ich cel/ i ich mordercy /np. banderowców, UPA -też tu trzeba przypomnieć / - mogą mieć pogrzeby i grobowce a nawet pomniki? Gdzie tu konsekwencja? Mordowanie w każdym przypadku powinno być napiętnowane !O ziemi amerykańskiej nasączonej m.in. krwią Indian -nie wspomnę, jak o rosyjskiej- na terenie Rosji? Wszędzie ludzie ginęli i nie dano im normalnie żyć, choć powstali ,by żyć?Zmieniajmy "coś" gruntownie, by potem się buntować, protestować i "świecić moralnością" bez hipokryzji? Róbmy to uczciwie!

 • rudi_0

  Oceniono 13 razy -5

  Szostkiewicz , jestem ciekaw czy Twoi komunistyczni koledzy , beda Cie bronic rownie zazarcie co Ty ich...gdy wasz czas nadejdzie ?!

 • sebolargo

  Oceniono 15 razy -5

  Oto pokaz największego plugastwa w wykonaniu komunistycznych zaplutych pomiotów !!!

 • kermit.dolomit

  Oceniono 21 razy 1

  Komunistyczne Qrwy chowały ofiary swoich krwiożerczych zbrodni w rowach z gównami Mam nadzieje że czerwone ścierwo będzie za to spuszczane w kiblu i spłynie do kloaki

 • miszel73

  Oceniono 12 razy -6

  Watykan "układał" się z Hitlerem to nie dziwi ten fakt. Swojego trzeba pochować, prawda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX