Jeśli PO chce wrócić do dawnej potęgi, Tusk musi dogadać się ze Schetyną [PUBLICYŚCI]

- Nie ma innego scenariusza na powrót do potęgi PO, jak dogadanie się premiera Tuska ze Schetyną - mówił w Poranku Radia TOK FM Michał Szułdrzyński z ?Rzeczpospolitej?. - Może być bardzo dobrym kardynałem Richelieu - przyznał Jarosław Gugała z Polsatu.
Szeroko relacjonowane regionalne wybory w Platformie Obywatelskiej skutkują kolejnymi niekorzystnymi dla niej doniesieniami. Od pompowania lokalnych kół i dymisji Sławomira Nitrasa w Szczecinie, przez listy rozgoryczonych działaczy, po konflikt Janusza Dzięcioła z prezydentem Grudziądza. - Jak to wpłynie na funkcjonowanie partii rządzącej? - pytał publicystów w Poranku Radia TOK FM Tomasz Sekielski.

"Przy silnym przywództwie tego by nie było"

- To zaczyna wyglądać jak SLD z 2004 roku. Tam nie ma racjonalnych mechanizmów - mówił dr Norbert Maliszewski, psycholog społeczny i specjalista ds. marketingu politycznego z UW. Dziwiło go, że najcięższe walki o wpływy toczone są tam, gdzie Platforma ma stabilne poparcie, na przykład na Dolnym Śląsku. A tam, gdzie Platforma traci, lokalni liderzy są spokojni o posady. - To ocena przywództwa Tuska. Przy silnym przywództwie nie miałoby to miejsca - mówił Maliszewski.

- Mam wrażenie, że premier nie do końca panuje nad partią. PO nie ma organu, który wyłapywałby regionalne problemy - wskazywał Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej". Dziennikarza dziwił szczególnie konflikt w Grudziądzu, w który zaangażował się rozpoznawalny poseł PO Janusz Dzięcioł, chcący zastąpić dotychczasowego prezydenta miasta. Sprawę podchwyciły media, mówiąc o wiszącej na włosku sejmowej większości koalicji. - Nie oczekuję od premiera, że będzie jechał do Grudziądza i załatwiał problem. On powinien mieć od tego swoich ludzi i widocznie ich nie ma - wskazywał Szułdrzyński.

Tusk musi dogadać się ze Schetyną?

- Nie ma innego scenariusza na powrót do potęgi PO, jak dogadanie się premiera Tuska ze Schetyną - zaznaczył Szułdrzyński. - Wydaje się, że to nie jest zły pomysł dla Tuska - przyznał Maliszewski. Psycholog podkreślał, że zepchnięty na boczny tor Schetyna nie jest już obciążany błędami rządu. - Tusk stworzył autorski rząd i to on pikuje - stwierdził Maliszewski. I już zaczyna wyprzedzać premiera w rankingach zaufania.

Jednak zdaniem Szułdrzyńskiego zgoda między Tuskiem i Schetyna jest już nierealna. Bo Schetyna zbyt jednoznacznie postrzegany jest jako główny konkurent premiera. - Bez względu na to, ile Schetyna wygra zjazdów powiatowych i wojewódzkich, jest naturalnym spowiednikiem wszystkich, którym się coś w PO nie podoba - wskazywał dziennikarz "Rzeczpospolitej". - Schetyna nie jest frontmanem, nie jest w stanie zastąpić Tuska. Ale może być bardzo dobrym kardynałem Richelieu, kimś z zaplecza torującym drogę frontmanowi - mówił Jarosław Gugała, dziennikarz Polsatu.

Grudziądz? Szczecin? "To jest bez znaczenia"

Gugała ostro zaprotestował jednak przeciwko roztrząsaniu lokalnych rozgrywek partyjnych w rodzaju konfliktów w Grudziądzu czy Szczecinie. - To jest bez znaczenia. Jestem przeciwny ocenianiu polityki na tym poziomie - mówił publicysta. - Przyznaję, każda z tych spraw nie przesądza o losach kraju, ale one pokazują, jakie są relacje w PO - wyjaśniał Szułdrzyński.

- Pokazują tę samą historię od 300 lat - ripostował Gugała. - Pokazują, że w Polsce małe, drobne warcholstwo rozwala partię władzy, administrację państwową i ojczyznę - wskazywał.

"Smutne, że polityków trzeba ciągle walić po uszach"

- Smutne jest to, że w polskiej polityce, żeby utrzymać towarzystwo w kupie, żeby się nie rozlazło i nie zajmowało rzeczami nieistotnymi, trzeba walić ludzi po uszach. Od reprezentantów narodu, którym powierzyliśmy ster nawy państwowej, wymagalibyśmy odpowiedzialności i dojrzałości. Jeśli drobne incydenty i indywidualne ambicje biorą górę nad byciem mężem stanu choćby na poziomie powiatu, to jest cały czas ta sama choroba - skwitował Gugała.

Więcej o:
Komentarze (15)
Jeśli PO chce wrócić do dawnej potęgi, Tusk musi dogadać się ze Schetyną [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • klara551

  Oceniono 1 raz 1

  A może by tak Schetyna trochę w pędzie do samodzierżstwa ochłonął? Jak na razie znamy go tylko z plotek o próbach przejęcia władzy w PO. PO i Pis są partiami mocnymi tylko dzięki szefom i z nimi kojarzone. Schetyna jeżeli chce być kolejnym Ziobrą ,Palikotem,Gowinem to niech dalej próbuje wysadzić Tuska,bo pod jego szefostwem PO rozleci się jak twierdza z piasku. Schetyna po raz kolejny próbuje rozsadzić od środka PO bo nie myśli a tylko marzy o władzy.

 • partia-oszustow

  Oceniono 1 raz -1

  Należy mieć nadzieję że Schetyna nie wejdzie drugi raz do tej samej wody?

  Zapamiętaj raz na zawsze: RYŻE TO WREDNE. Prędzej czy później cię spuści.

 • moro01

  Oceniono 1 raz 1

  niezalezna.pl/47226-wroclaw-koniec-z-darmowym-deszczem
  Śmiejcie się dalej a tymczasem pełostwo wpadło na pomysł opłaty za deszczówkę !!!!

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 1

  Dopóki Schetyna nie zacznie haratać w gałę z panem Premierem i wystawiać mu piłki do haratania goli, to o dogadaniu się nie ma mowy.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 4

  Tyłek ruszcie rozgarnięci bo ten kler to nas przekręci!

  Niepańszczyźnianych w rezerwaty, „prawdziwy Polak” pilnuje kraty.
  Zasiedzenie jest z przekrętem, a wodzostwo darzę wstrętem.

  Pomimo konPiSty bez zmian.
  W mieście Jajów Te-no-ci-klan.
  Wysiaduje polska kokosz.
  Choć kogutków był to rokosz.
  Niektórzy w rosół boleśni.
  Parafialni wyją pieśni.
  Krzyż smoleński i paradę.
  W innych miastach dadzą radę.
  Bo to wszystko miasta państwa.
  Trzeba im nowego draństwa.
  Posad musi być rotacja.
  Niekumatych przecież racja.
  Swych do szkół i do szpitali.
  Durni Polacy wybrali.

  2013-10-16 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • chi_neng1

  Oceniono 4 razy 4

  "Nie ma innego scenariusza na powrót do potęgi PO, jak dogadanie się premiera Tuska ze Schetyną"

  Tez tak uwazam i to juz od dawna. Poza tym Kwiatkowskiego na ministra sprawiedliwosci, bo ten Gowin nr 2 zakrawa wlasnie nad Gowina, niestety. A ten juz nam sie przejadl.

 • hare-hare

  Oceniono 3 razy -1

  nie ma znaczenia kto z kim---co jasna góra nakaże to tak będzie

 • widz102

  Oceniono 4 razy 2

  A przede wszystkim tusk posinien jak najszybciej pognać na kopach tego Leppera polskich finansów publicznych Rostowskiego. W tym jednak celu TUSK MUSI najpierw w ogóle przeczytać Konstytucję Rp, zwłaszcza te jej artykuły: 21,32,37,46. A dodatkowo, jeśli przy tym mózg mu nie padnie z przepięcia - art. 83 i 106 ustawy o OFE.
  Wtedy może zrozumie, dlaczego Trybunał Konstytucyjny jego Lepperowi NIE POZWOLI ukraść 17 milionom polaków po kilkanascie-kilkadziesiąt tys. zł ich PRAW MAJĄTKOWYCH - BEZ ODSZKODOWANIA.

  Panie premierze - pana wyborcy naprawdę mają w d... głęboko, czy pan im znacjonalizujesz ich majątek, czy nie . Ale NIE POZWOLĄ zrobić tego panu niekonstytucyjnie - bez wypłacenia im ODSZKODOWANIA za te ich znacjonalizowane OSZCZĘDNOŚCI - PRAWA MAJĄTKOWE w OFE. To naprawdę tak trudno panu pojąć?
  Zapytaj pan najpierw sędziów TK, przeczytaj pan Ustawę Zasadniczą... Do skutku. Aż zatrybi i ZANIM nie będzie dla PO za późno, bo jej okradzeni przez pana wyborcy pójdą sobie do pierwszej z brzegu normalnej psychicznie alterntywy już w najblizszych wyborach parlamentarnych.

 • koniu800

  Oceniono 7 razy 1

  złodzieje chcą ale niestety to ludzie oceniają no chyba, że głosy liczą radzieccy towarzysze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX