Nobel dla OPCW? "Snowden nie dostanie nagrody, bo Komitet Noblowski jest apolityczny"

- Jestem zażenowana - stwierdziła Ewa Siedlecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej" po przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla OPCW. Siedlecka wskazywała, dlaczego nagrody nie dostali Edward Snowden lub Bradley Manning. - To byłby policzek w twarz USA. Tego Komitet Noblowski nie zrobi, bo jest apolityczny - ironizowała.
Tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), której inspektorzy prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju. O decyzji rozmawiali goście Jakuba Janiszewskiego w audycji "Połączenie" w Radiu TOK FM.

"Podejmują wysiłki i dostają nagrodę? Kuriozalne"

- Jestem zażenowana - stwierdziła Ewa Siedlecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej". - Nie bardzo pojmuję, jak można nagradzać instytucję, agendę międzypaństwową, która dostaje pieniądze na jakąś działalność i wykonuje ją lepiej lub gorzej - dodała. Siedlecka zauważyła, że Komitet Noblowski nie chwalił OPCW za skuteczne działania. Zauważył jedynie, że podejmuje "liczne wysiłki". - Oni dostają pieniądze, żeby podejmować liczne wysiłki i za to Nagrodę Nobla? Kuriozalne - zżymała się dziennikarka.

"Nagroda docenia wysiłki i wpływa na rzeczywistość"

Zdaniem Siedleckiej Noble powinny być przyznawane "dysydentom, którzy często rujnują sobie życie dla jakiejś idei". Jako przykłady podała Edwarda Snowdena, Juliana Assange'a czy Bradleya Manninga. - Oczywiście oni jej nie dostaną, to byłby policzek w twarz USA. Tego Komitet Noblowski nie zrobi, bo jest apolityczny - ironizowała dziennikarka.

- To rodzaj nagrody, który wpisuje się w bieżące wydarzenia. Ona ma docenić dotychczasowe wysiłki, ale i wpłynąć na rzeczywistość - mówił dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej". Jego zdaniem Nobel dla OPCW wpłynie na sytuację w Syrii i pomoże w dopięciu porozumienia USA i Rosji dotyczącego sytuacji w tym kraju. - W szerszym kontekście to wsparcie polityków, którzy mieli odwagę zająć stanowisko po atakach chemicznych w Syrii - zaznaczył Kuisz.

"Opinia publiczna nie potrzebuje już chyba sygnałów w Syrii"

- To sygnał dla pewnej polityki, która ma być doprowadzona do końca - przyznał dr Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Mnie to nie razi - dodał. - Opinia publiczna nie potrzebuje już chyba sygnałów, aby reagować w Syrii - ripostowała Siedlecka.

Kuisz tłumaczył natomiast, że inspektorzy OPCW likwidowali broń chemiczną w Libii i biorą udział w działaniach na Bliskim Wschodzie. - Likwidacja broni chemicznej w Syrii będzie czymś bezprecedensowym. To nie jest ich zasługa, rzeczywiście - przyznał publicysta. - To dlaczego się ich nagradza? - pytała Siedlecka.

Więcej o:
Komentarze (17)
Nobel dla OPCW? "Snowden nie dostanie nagrody, bo Komitet Noblowski jest apolityczny"
Zaloguj się
 • leoncino

  Oceniono 2 razy 2

  dał murzyńskiemu terroryscie nagrode jobla oczywiście apolitycznie tak i Wałęsie

 • r0b0l

  Oceniono 7 razy 7

  Nobel nigdy nie był apolityczny, dowodzi tego nagroda dla Wałęsy i dla Obamy.
  Natomiast z pewnością jest coraz bardziej konionkturalny, komercyjny

  I coraz bardziej przypomina mi GW ( to nie komplement, to poziom... )

 • lepszawina

  Oceniono 4 razy 4

  "Snowden nie dostanie nagrody, bo Komitet Noblowski jest apolityczny" Ale się ubawiłem od rana , lubie takie zabawne cytaty !!! Aż boki zrywać

 • zyks

  Oceniono 6 razy -2

  Najwyższy chyba czas przenieść się z w miarę poważnej gazety do jakiegoś lewacko-goszystowskiego organu, niechby to była nawet Krytyka Polityczna, lub parę jeszcze innych, do wyboru...

 • zyks

  Oceniono 8 razy -6

  Jeśli p. Siedlecka nie przestanie notorycznie pleść głupstw, to chyba , po 23 latach, przestanę czytać GW ! Zaczynam mieć dosyć jej i kilku jeszcze autorów z tej gazety.

 • zyks

  Oceniono 10 razy -6

  Pani Ewo Siedlecka. Pani szaleje, niechżeż Pani przestanie się z tym Snowdenem wygłupiać.

 • supertlumacz

  Oceniono 10 razy -2

  W nagrodę dla tych których zainteresowała inteligentna opinia Pani ES.
  Nie piszę REDAKTOR bo to slowo to trockistowski przeżytek z krajów i z czasów kiedy dziennikarstwo było LICENCJONOWANE,,,,
  Sporo publikowałem, również po polsku, ale REDAKTOREM nigdy nie byłem...

  Informacje które pewnie nigdy nie zostaną w Polsce i w USA podane do wiadomości publicznej. z wyższej półki intelektualnej...

  www.vesti.ru/only_video.html?vid=544420
  Jewgienij Primakow, wieloletni wykładowca MGIMO, były partner gen. Anoodiny, były gen. KGB., mimo podeszłego wieku uważany za jednego z najwybitniejszych strategów rosyjskich zwrócił uwagę że Putin zapobiegając inwazji na Syrię … uratował ONZ. To prawda.
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=544411
  Edward Snowden spotkał się z ojcem w Moskwie. Wizyta sfinansowana przez Assange’a z Wikileaks. Edward spotkał się z kolegami i otrzymał nagrodę.

 • future88

  Oceniono 12 razy 10

  Następnym laureatem będzie komisja Noblowska!

 • micdep

  Oceniono 4 razy -2

  My od dawna o tym wiemy ..dziwne ze dopiero teraz niktore osoby sie to tego przyznaja ... czyzby cenzuna nad cenzura !! o tym nawet komunistom sie nie snilo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX