Podpułkownik Piotr Pytel stanął na czele Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Premier, na wniosek ministra obrony, powierzył pełnienie obowiązków szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego ppłk. Piotrowi Pytlowi. Ppłk Pytel zastąpi na tym stanowisku odwołanego wczoraj gen. bryg. Janusza Noska.
Ppłk Piotr Pytel w 1994 r. rozpoczął służbę w UOP. Jest absolwentem m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dotychczas zajmował stanowisko dyrektora Zarządu Operacyjnego SKW.

Przyczyny odwołania? Nieznane

Odwołany wczoraj generał Nosek kierował SKW od lutego 2008 r. 20 września CIR poinformowało, że premier Donald Tusk podjął decyzję o rozpoczęciu procedury odwołania szefa SKW. Wniosek złożył szef MON. 24 września wniosek premiera o odwołanie Noska pozytywnie zaopiniowało Kolegium ds. Służb Specjalnych, a 27 września - sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

Media podawały, że odwołanie Noska może mieć związek z konfliktem między nim a odpowiedzialnym za zakupy sprzętu i uzbrojenia wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem, chociaż bezpośrednim powodem miał być niedostateczny nadzór nad bazą lotniczą w Malborku, gdzie według śledczych doszło do ustawiania przetargów na ochronę lotniska. MON ze względu na niejawny charakter zagadnień związanych ze służbami specjalnymi nie odpowiada na pytania o powody dymisji Noska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (21)
Podpułkownik Piotr Pytel stanął na czele Służby Kontrwywiadu Wojskowego
Zaloguj się
 • hamerykano

  Oceniono 1 raz 1

  Nosek, teraz już wiecie, że nie należy wtykać nosa
  w interesy pewnego lobby...

 • koniu800

  Oceniono 3 razy 1

  łezka się pełowcom w oku zakręci na wspomnienie starego dobrego WSI a teraz dużo trzeba będzie zmienić żeby wszystko zostało po staremu

 • ergosumek

  Oceniono 1 raz 1

  Zastępować generała POdpułkownikiem?
  To może od razu POdPOrucznikem, panie Donek?

 • siekier35

  Oceniono 1 raz 1

  czy zmiana burdelmamy ma wpływ na działalność ww. biznesu?!

 • adambiernacki69

  Oceniono 3 razy 1

  Co za syf. Żyjemy w kraju skolonizowanym bez śladowej nawet niezależności. Nie można mówić w przypadku tego landu o jakiejkolwiek niepodległości. Jesteśmy państwem afrykańskim w całości skolonizowanym. Utrzymujemy się z jałmużny za ,którą słono płacimy. To, że 1,4 miliona Polaków wyjechała na stałe a dwa i pół w sumie pracuje ałtofborder to jeszcze nic, bo kolejne 3 chce wyjechać hahaha. Można śmiało powiedzieć, że 5 mln obywteli marzy o tym żeby się stąd wyrwać. Istny raj na ziemi hehe. Znaczna część miliona kończy się z powodu alkoholizmu. Nie rodzą się nowi obywatele, bo kolejnego melona na to nie stać. Zastanawiam się czy w przyszłym roku sprzedadzą 2 tys. ha lasów? Co jeszcze możemy opchnąć? Polskiego majątku narodowego na tych ziemiach jest tyle, że się w wiaderku zmieści. Nie ma wolności bez własności. Jeszcze się mami resztki ogłupiałego narodku. Czarne albo białe wybór należy do was:-) Za kapitalizmem(wprowadzonym przez Jaruzelskiego) a komunizmem stoją te same siły i jeden i drugi antagonizm prowadzi do tragedii. Trzeba szukać drogi środka, ale do tego trzeba być niepodległym państwem i dumnym odważnym pracowitym narodem.

 • mark6

  Oceniono 2 razy 0

  Jakim prawem Premier Rządu RP powołuje na to stanowisko???
  Podobno "głównodowodzącym" jest Prezydent RP ???
  Poważnie zaś to jest to kolejny dowód na debilizm twórców Konstytucji RP !!
  Z jednej strony stwierdza się / art.146/ w Konstytucji , że za rządzenie Państwem odpowiada WYŁĄCZNIE Rząd RP z drugiej strony BEŁKOCZE się o "goo... dowodzącym", " najwyższym przedstawicielu" etc.
  Jest to co prawda PUSTOSŁOWIE bo chyba nikt nie twierdzi, że Prezydentowi RP wolno robić z tego
  powodu wszystko, wprowadza to jednak zamieszanie, które próbował wykorzystać Śp. leżący na Wawelu próbując wraz ze swoim braciszkiem wprowadzić drugi ośrodek władzy w Polsce.
  Zwracam uwagę, że zgodnie z Konstytucją wyprawy Śp. za granicę / Bruksela, Gruzja, Ukraina/ były PRYWATNYMI wyskokami Śp. bo odbyły się bez zgody Rządu RP.
  Jest także sprawą oczywistą, że taki sam charakter miała wycieczka Śp. do Smoleńska.

 • gandalph

  Oceniono 1 raz 1

  Czegoś tu nie rozumiem. Co to za tajne służby, o których pisze się w gazetach niczym w maglu? Cały ich sens polega na tym, że są tajne. Nie wiem, jak teraz, ale swego czasu w W. Brytanii samo zadawanie pytań o tajne służby było karalne.
  Jak one mają być skuteczne, skoro niczym ekshibicjonista wywalają wszystko na wierzch?

 • antykkk

  Oceniono 14 razy 6

  A tam. Przyjdzie Antek i będzie po kontrwywiadzie

 • garbatonosy

  Oceniono 3 razy 3

  Odwołany wczoraj generał Nosek, którego zastąpi, kierował SKW od lutego 2008 r. 20 września CIR poinformowało, że premier Donald Tusk podjął decyzję o rozpoczęciu....
  O co qrwa chodzi, bo nijak nie mogę tego sqmqć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX