Abp Michalik przeprasza za wypowiedź ws. pedofilii. Ks. Kloch: To był lapsus językowy

- Przepraszam za to nieporozumienie, za to, co wynikło. Kontekst mojej wypowiedzi był taki, że dziecko jest niewinne, nie może być krzywdzone - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, odnosząc się do swojej wcześniejszej wypowiedzi, którą z kolei rzecznik KEP nazwał "lapsusem językowym".
- Wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nie raz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - mówił abp Józef Michalik pytany przez dziennikarzy o ostatnie doniesienia na temat przypadków pedofilii wśród duchownych. Przeczytaj więcej >>

"Ksiądz arcybiskup czasem zaczyna zdania i nie kończy"

Słowa wywołały lawinę krytycznych komentarzy pod adresem duchownego, dlatego episkopat jeszcze tego samego dnia zdecydował się zorganizować w tej sprawie konferencję. - To jest nadzwyczajna sytuacja. W tej chwili, kiedy trwa zebranie plenarne i mówimy między innymi o problemie pedofilii, nie może być żadnych znaków zapytania, żadnych niepewnych interpretacji. Dlatego natychmiast interweniowaliśmy na błędne interpretacje wypowiedzi księdza arcybiskupa - powiedział ksiądz Józef Kloch, rzecznik KEP.

- Ksiądz arcybiskup czasem zaczyna zdania i nie kończy, ale znam go i wiem, że intencje miał jasne: zero tolerancji dla pedofilii - dodał."To był zwykły lapsus językowy"

Następnie głos zabrał abp Michalik. - Najpierw przepraszam za to nieporozumienie, za to, co wynikło. Oczywiście, cały kontekst mojej wypowiedzi był taki, że dziecko jest niewinne, nie może być krzywdzone, nie tylko przez duchownych - powiedział duchowny. Jak tłumaczył, był po Zebraniu Plenarnym KEP i spotkanie z dziennikarzami go zaskoczyło. - Człowiek trochę myśli o tym zebraniu, nagle pytanie, nagle niedopowiedzenie... - stwierdził.

- Dziecko szuka miłości i ma prawo znaleźć ją piękną i czystą. Oczywiście niejednokrotnie człowiek, który jest zagubiony, wykorzysta to dziecko. I to jest dramat, przed którym trzeba bronić. Dziecko nie ma siły wciągać drugiego człowieka, to człowiek - ten zły - wciąga dziecko w orbitę swoich niewłaściwych zainteresowań. Myślę, że tak należy moje zdanie przyjąć. To jest pomyłka ewidentna, za którą przepraszam, którą godzi się skorygować... - zaznaczył abp Michalik.

- To był zwykły lapsus językowy - dodał z kolei od siebie ks. Kloch. - Ksiądz arcybiskup absolutnie nie miał na myśli, że dziecko wciąga dorosłych. Chodziło o dorosłych, którzy wciągają w swoje sieci dziecko - zaznaczył.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (761)
Abp Michalik przeprasza za wypowiedź ws. pedofilii. Ks. Kloch: To był lapsus językowy
Zaloguj się
 • o_kow

  0

  Szokujące słowa o pedofilii w Kościele:

  www.wykop.pl/link/1706026/odwaznie-i-kontrowersyjnie-o-pedofilii-w-kosciele/

 • ja_3_2

  0

  Z jakimi obłudnikami żyjemy. Oni nas chcą edukować -banda darmozjadów i grzeszników. Teraz jeszcze niedouków, zasłaniających się lapsusami językowymi. Najlepiej zwalić winę na wszystko dookoła byle ochronić winnych. Kto jest odpowiedzialny za pedofilię? Banda niewyżytych księży, którzy podstępem werbują dzieci i bez skrupułów wykorzystują je, powołując się na kontakty z Bogiem. Czują się bezkarnie, bo w Polsce jeszcze żaden pedofil w sutannie nie siedzi w więzieniu mimo wyroków skazujących.

 • fasolaks

  0

  lapsus to jest jak się powie, że Wojtyła był stary i chory... Wszyscy wiedzą, że zawsze był młody i zdrowy i nic nie wiedział o wyczynach kolegów księży!

 • gcarlin

  0

  W swoich "PRZEPROSINACH" Michalik nazywa pedofila, przestępcę "zagubionym człowiekiem" a gwałt "niewłaściwym zachowaniem".
  Dla mnie niewłaściwe zachowanie to jest wejście w czapce do kościoła!
  Od dziś gwałt ma nową definicję jest to niewłaściwe zachowanie, zagubionego mężczyzny.

 • albacor

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Arcy, każdy jełop wie co miał pan na myśli i jakie sa pana poglądy. Mając w sobie trochę honoru należałoby złożyć rezygnację i w klasztornej celi zając się w samotności trzepaniem kapucyna. Tłumaczenie - głupie i nieszczere, powodowane stanowiskiem (wyżebranym przez media i sytuację) Episkopatu i tyle. To zbiorowisko czarnej mafii samo z siebie nigdy nie wydusiłoby z siebie takiego stanowiska..

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  W myśl obecnej "nauki" dzieci rodzą się homoseksualistami.
  Kto ma ich wdrożyć do życia płciowego?
  Uważam , że lepszy od bankowca czy żołnierza, jest ksiądz. Ma lepsze przygotowanie .

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  Ks. Klop raczej...

 • louisciffer

  0

  Zaśpiewajmy im razem, podaję słowa, rytm każdy zna.
  "nie ma litości,
  nie ma litości,
  nie ma litości dla sk ur wy synów,
  dla sk ur wy synów nie ma litości..."

 • louisciffer

  0

  Ten katabas w życiu słowa prawdy nie powiedział.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX