"Wszystko w powijakach, zbieranina pozbawiona realnej treści". Czy nowa partia Palikota jest skazana na porażkę?

- Po raz kolejny ktoś próbuje stworzyć formację zdrowego rozsądku, obrony przed ciemnogrodem. Jeśli chodzi o kwestie programowe, nie dowiedzieliśmy się niczego nowego - mówił o nowej formacji Janusza Palikota Michał Sutowski z Krytyki Politycznej. - To jest po prostu zbieranina - ocenił w "Poranku Radia TOK FM" Paweł Lisicki.
Ruch Palikota po połączeniu z różnymi lewicowymi środowiskami przekształcił się w Twój Ruch. - Proszę nas nie kwalifikować jako liberałów lub socjalistów. To tak dzisiaj nie wygląda - mówił dziś w "Poranku Radia TOK FM" prof. Jan Hartman.

- To formułka, którą się wygłasza, kiedy próbuje się stworzyć ugrupowanie pozbawione realnej treści - mówił podczas spotkania publicystów w "Poranku Radia TOK FM" Michał Sutowski z Krytyki Politycznej. - Po raz kolejny ktoś próbuje stworzyć formację zdrowego rozsądku, obrony przed ciemnogrodem. Jeśli chodzi o kwestie programowe, nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. To przedsięwzięcie niespecjalnie ma szansę się powieść - mówił publicysta.

"Wszystko jest nieuzgodnione, w powijakach"

- Palikot musiał coś zrobić, bo na półmetku kadencji o połowę stopniało jego poparcie - wskazała Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej". Także Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy", wskazywał na rozpad Ruchu Palikota, odchodzenie od niego kolejnych środowisk, "karczemne awantury" liderów i fiasko Europy Plus.

Truizmy, happeningi i gadżety. Sukces Palikota wygląda blado [BLOG LIBERTE!] >>>

- W takiej sytuacji partia stara się pokazać, że udało się coś zacząć od nowa. Ale z takim bagażem trudno przekonać wyborców, że ma się do zaproponowania coś nowego - wskazywał Lisicki. I przypomniał, że reporter jednej z telewizji podczas kongresu założycielskiego nowej partii podszedł do dwóch działaczy Twojego Ruchu z pytaniem o program gospodarczy. Jeden określił go mianem liberalnego, drugi - socjalnego. - Wszystko jest nieuzgodnione, w powijakach. To jest po prostu zbieranina - ocenił Lisicki.

"Powinni odnieść się do nowych kwestii. I tego nie robią"

Jednak Nowakowska stwierdziła, że kongres Twojego Ruchu to sukces. Powód? - Pojawiły się nowe twarze - mówiła dziennikarka. Podkreślała także, że Palikot wciąż ma pewien aktyw. - Ciągle dysponuje twardym, młodym elektoratem, dla którego istotne są hasła światopoglądowe. Ten elektorat długo będzie stał przy Palikocie, bo nie ma na kogo głosować - wskazywała Nowakowska.

Innego zdania był Sutowski. Jego zdaniem Twój Ruch kompletnie pomija "nowe zjawiska wśród młodszego elektoratu". Jak choćby ruchy miejskie, które zyskują na znaczeniu. - Nowa partia, aby pozycjonować się poza hegemonicznym duopolem PO-PiS, powinna odnieść się do nowych kwestii, które stare partie zaniedbują. I oni tego nie robią - zakończył Sutowski.Więcej o:
Komentarze (18)
"Wszystko w powijakach, zbieranina pozbawiona realnej treści". Czy nowa partia Palikota jest skazana na porażkę?
Zaloguj się
 • przytomny2

  Oceniono 3 razy -1

  Znalazło się "ugrupowanie walczące z ciemnogrodem" będące tak naprawdę częścią ciemnogrodu, epatującą tzw "pro-społecznymi" komunałami, ponowoczesnym sztafażem i "nowoczesnością" rodem z końca wieku XVIII.
  Tak się składa, że ciemnogród niejedno ma imię a ciemnogród lewicowy jest po prostu negatywem prawicowego i tak samo jak prawicowy kreuje semantyczne fikcje zamiast rozwiązywać problemy. Palikociarze i mohery nie mogą bez siebie żyć ... definiują się poprzez opozycję jedni względem drugich nawzajem karmią się tym konfliktem, w dodatku wykreowanym. Jedni i drudzy mają swój katechizm z żelaznym zestawem sloganów znanych od dawna i kompletnie martwych.

 • zyks

  Oceniono 3 razy 1

  Sutowski - Palikot (Hartman). Wart pac pałaca i pałac Paca. Juz nie mówię o Lisickim i tej durnej gesi Nowakowskiej : "nowe twarze" ona tam widziała. Była pod wpływem ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 6 razy -2

  << ktoś próbuje stworzyć formację zdrowego rozsądku, >>

  Tfffuj! Ruch - ciag dalszy paranoi bilgorajskiego bimbrownika. A Kalisz, Siwiec, Hartman licza na brukselska podczepke w Ojro. Ot szmaty do wynajecia.

 • kniazwitold

  Oceniono 9 razy 5

  Pisiory, komuchy, platformiacy, katole - wszystkim nie w smak jest ta nowa partia.

  Teraz jest ustabilizowany uklad a tu ktoś wsadza kij w mrowisko i che pogonić każdego z tej koterii wzajemnych układów i zależności.

 • prezio2

  Oceniono 7 razy -1

  Nie dajcie się nabierać na palikocie pierdy. On i cała czerwona swołocz lewacka próbuje się tylko do naszego majątku dobrać. Tylko o to im chodzi. Rozdadzą całą Polskę obcym a resztę ukradną i uciekną daleko stąd .
  niezalezna.pl/46832-nowa-strategia-rosyjskiego-acronu-wobec-grupy-azoty-komentuje-piotr-naimski

 • anty-lady

  Oceniono 7 razy 1

  Trudno oczekiwać aplauzu od politycznych konkurentów.

  Trudno oczekiwać od działaczy spójnych odpowiedzi na temat programu gospodarczego, kiedy tezy otrzymali na kongresie a debaty programowe rozpoczynają się pod koniec października. Pierwsza w Warszawie o gospodarce właśnie.

  Na ten moment jesteśmy zgodni, co do jednego. Rozwój zrównoważony wymaga, aby państwo opowiedziało się po stronie pracowników i small businessu, przeciwko korporacjom i bankom. Konieczny jest interwencjonizm państwowy, aby kształtować innowacyjną gospodarkę, przeciwdziałać bezrobociu; wzrost płac, aby zatrzymać w Polsce młodych specjalistów i stymulować konsumpcję; ochrona MSP przed opresyjnym aparatem skarbowym. W tym sensie nie ma sprzeczności między tworzeniem przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa a likwidacją składek na ZUS, aby obywatele mogli w jak największym stopniu decydować o dodatkowych formach zabezpieczenia emerytalnego.

 • braunal

  Oceniono 13 razy -1

  Robactwo wylazło ze swoich nor.Nastepne wybory powinny rozwiązać problem tych zaprzańców.

 • moryc.iljicz.goethe

  Oceniono 20 razy 16

  Dziennikarze lecą tekstami z głowy i jakimiś objawionymi dogmatami. To, że Twój Ruch czy Ruch Palikota jest to zbieranina i chaos, bez składu, ładu i formy to oczywiście po części prawda, ale już to, że odcina się od ruchów miejskich czy jest nieaktywny to brednie. Wystarczy popatrzeć jak aktywne są struktury partii i młodzieżówka, którą na przykład w moim Krakowie widać niemal codziennie w Kronice, w przeciwieństwie do młodzieżówek innych partii, które widać tylko gdy starszym, lub po prostu starym kolegom podają herbatę na konferencjach prasowych. Poza tym jest było mnóstwo konferencji i spotkań. Ja od dłuższego czasu śledzę ruchy na lewicy, bo jestem sierotą po różowym SLD Kwacha. Palikoty mają trochę ciekawych i rozsądnych propozycji w zakresie działalności przedsiębiorstw, a Anna Grodzka naprawdę ma ogromną wiedzę i wyczucie w zakresie polityki społecznej. Działają dopiero chwilę, a SLD gdy przeczytałem ich program - nie ma do zaprezentowania ani jednego konkretu, ale jest prawdą objawioną, że SLD to solidna i merytoryczna partia. Na dziś bliżej mi do Twojego Ruchu niż SLD, przynajmniej jest jakaś nadzieja i świeżość, a w SLD stare trupy od zawsze na państwowym i młode tępe wilczki po tatusiach w PZPR i SB, co w Krakowie widać dobitnie po wyborze między odwiecznie niepopularnym, ale zawsze rządzącym Kaziem Chrzanowskim i młodym Gądkiem, chociaż akurat ten drugi, mimo przodków to facet na poziomie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX