W niedzielę Janusz Palikot ogłasza powstanie nowej partii. Co musisz o niej wiedzieć [5 RZECZY]

Już w najbliższą niedzielę podczas kongresu Ruchu Palikota założyciel partii poda jej nową nazwę, program oraz skład personalny. Dlaczego ją zakłada, kto w niej będzie i jakie szanse ma nowa partia? Oto pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o nowej partii politycznego ekscentryka.
1. Dlaczego powstaje nowa partia Palikota?

Zapytaliśmy o to dr. Bartłomieja Biskupa. - Janusz Palikot robi to po to, żeby wejść do parlamentu i pozyskać nowych wyborców. Wcześniejsza formuła była chwilowa i nastawiona na określonych wyborców w danym czasie. Zapotrzebowanie na taką partię zmalało i już go właściwie nie ma. Janusz Palikot myśli, że jak zmieni nazwę i ogłosi inne hasła programowe, to wejdzie do parlamentu. To czysta polityczna, zdrowa kalkulacja - ocenia politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Palikot chciał wcześniej zjednoczyć całą lewicę, na co nie zgodziło się SLD. Udało mu się za to zebrać grupę mniejszych organizacji lewicowych, które założyły wcześniej Europę Plus. Nowa partia, która ma powstać w niedzielę, jest jednym ze skutków tego przedsięwzięcia.

2. Kiedy partia powstanie?

Impreza inauguracyjna nowej partii trwać będzie cały weekend. W sobotę zacznie się nadzwyczajny zjazd Ruchu Palikota, który ma zmienić statut partii tak, by mogła powstać nowa partia. Odbędzie się też zapewne dyskusja o nowym ugrupowaniu.

W niedzielę nowa partia ma zostać oficjalnie zaprezentowana. Poznamy jej władze, nazwę, logo i zapewne założenia programowe. Najwyższe stanowiska zajmą zapewne najważniejsi politycy Ruchu Palikota, Ryszard Siwiec i prof. Jan Hartman. Partia ma mieć charakter lewicowo-liberalny. W odróżnieniu od Ruchu Palikota zapewne bardziej będą akcentowane tam sprawy wolnościowe i społeczne, a mniej antyklerykalne.

3. Kto będzie w tej partii?

Głównym trzonem partii będzie Ruch Palikota. Zapewne szefem nadal będzie Janusz Palikot. Do partii na pewno dołączy Stowarzyszenie Europa Plus Marka Siwca, Racja Polskiej Lewicy - antyklerykalna partia, która już wcześniej współpracowała z Palikotem. Do tej gromadki może dołączyć również mikroskopijna Unia Lewicy i zapewne Partia Demokratyczna, następczyni Unii Wolności, której liderem jest Andrzej Celiński. - O tym zdecyduje nasz kongres - mówił Celiński "Gazecie Wyborczej".

Z partią Palikota współpracować mają inne centrolewicowe i lewicowe partie i organizacje, które już współtworzą Europę Plus: Stronnictwo Demokratyczne Pawła Piskorskiego, Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Polska Partia Pracy czy środowisko wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej. Nie chcą oni jednak tworzyć nowej partii. Wśród innych znanych nazwisk najpewniej wspierających nową partię wymienia się też Aleksandra Kwaśniewskiego, Andrzeja Olechowskiego.

Struktury nowej partii będą budowane na bazie struktur Ruchu Palikota. Do RP należy ok. 6 tys. osób. Z innych organizacji i ugrupowań do nowej partii może przejść kilkaset, może 1 tys. działaczy.

4. Jak ta partia będzie się nazywać?

To ściśle strzeżona tajemnica. Na razie wiadomo tylko tyle, że będzie miała w sobie słowo "Ruch", ale nie pojawi się tam ani "Polska", ani "Palikot". W środę w Radiu TOK FM Palikot mówił: - Kończymy z nazwiskiem, ale nie nazwa jest najważniejsza. Kluczem jest program. Nazwa będzie bez słowa "Polska", bo jak się okazuje w badaniach, należy ono wyłącznie do elektoratu prawicowego, nad czym ubolewam.

Pojawiły się obawy, że partia nie otrzyma subwencji budżetowej, ale ponoć ekspertyzy prawnicze temu przeczą.

5. Czy partia ma szansę?

- Nie oceniam tego bardzo pozytywnie i nie daję dużych szans. Partie lewicowe są obecnie silniejsze: SLD jest silne, PO jest przesunięte w lewo. Do jakich wyborców on się będzie kierował, przekonamy się po kongresie - ocenia dr Bartłomiej Biskup.

- Janusz Palikot jest w gorącej wodzie kąpany. Pokazał przed dwoma laty, że potrafi przygotować pewną strategię wyborczą, która odniosła sukces. Wcześniejsza maniera jego postępowania jednak go znudziła. On jest trochę takim Januszem Korwin-Mikkem, ale po drugiej stronie - mówi z kolei prof. Wawrzyniec Konarski z UJ. - Jego problem polega na tym, że myśli o wejściu dwa razy do tej samej wody. Dla mnie to pomysł odgrzany, ja jestem sceptyczny - dodaje.

- Jeżeli wybory odbyłyby się dziś, to nie daję nowej partii żadnych szans. Palikot w dużym stopniu już zaczął nużyć opinię publiczną. Ile można mówić o krzyżach czy pasibrzuchach biskupach? Chodzi o to, w jaki sposób powszechnie znane społecznie kwestie ubrać w ciekawy program. Palikot tego nie potrafi - dodaje prof. Konarski.

Więcej o:
Komentarze (281)
W niedzielę Janusz Palikot ogłasza powstanie nowej partii. Co musisz o niej wiedzieć [5 RZECZY]
Zaloguj się
 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  Same pijaki : Palikot, Siwiec, Celiński- czysta patologia.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 4 razy 0

  1. Dlaczego powstaje nowa partia Palikota? - aby paru cwaniaków trzymało się koryta
  2. Kiedy partia powstanie? - bez znaczenia – najlepiej dla Polaków żeby wcale
  3. Kto będzie w tej partii – homosovietus, złodziej , cwaniak i paru homoseksualistów
  4. Jak ta partia będzie się nazywać? -najlepiej M.M. Czyli „Mamrot Matołów”
  5. Czy partia ma szansę? - ma, na zwiększenie długu publicznego z 3 bilionów na 5
  Z poważaniem

 • bogumilkolmasiak

  Oceniono 1 raz 1

  Nazwa nowej partii to Twój Ruch. Tu dowód: www.wybory.tk/2013/10/twoj-ruchu-nowa-nazwa-ruchu-palikota.html

 • micawber7

  Oceniono 1 raz 1

  "Zapotrzebowanie na taką partię zmalało i już go właściwie nie ma."

  Podobno 10% spoleczenstwa to osoby o innej orientacj niz heteroseksualna.
  Czyzby te osoby zniknely albo sytuacja ich poprawila sie na tyle ze juz niczego nie potrzebuja?
  A osoby antyklerykalne tez przestaly istniec albo nawrocily sie dzieki Franciszkowi i teraz
  spowiadaja sie co tydzien i daja 20 PLN na tace?

  Powiedzmy sobie prawde, ktorakolwiek z partii pana P-kota jest tworem czysto komerycjnym, jak boysband Just 5.

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  No to z panem prawicowy niedowład umysłowy nazwie się PORu... i Schować.
  No bo jak zostawić ojców dzieci pana, co skrywa sutanna?

 • wolumne

  Oceniono 5 razy 1

  Partia "ruch"? Czyli - że następni chcą was wyRU... !!!

 • v_kolumna_v

  Oceniono 6 razy 2

  Bez wątpienia będzie to partia szumowin, degeneratów i dewiantów zjednoczona nienawiścią do Polski i Kościoła. Bereza Kartuska i szpital dla obłąkanych byłby najwłaściwszym miejscem dla rozwinięcia ich działalności.

 • belzebub1001

  Oceniono 5 razy 1

  Panie Januszu, ma pan wielkie zadanie do spelnienia! Pogonic szalonego "kartofla" i Antka "eksperta"! Wladze sie boja, wiec moze Pan sie nie wystraszy!

 • arczia

  Oceniono 3 razy 3

  tania demagogia nie przyciągnie ludzi myślących - tanie populistyczne chwyty i brak rzeczowego programu naprawy do niczego nie prowadzą. Ten facet niech się weźmie do solidnej roboty za 2 tyś, jak większość Polaków, bo coś mi się wydaje, że ma z tym problem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX