Rostowski vs Balcerowicz, kolejne starcie. Rostowski: "Mam wywiesić własny licznik? Dobry pomysł"

- Mam żal do Leszka Balcerowicza - wyznał minister Jacek Rostowski w Poranku Radia TOK FM. - Nadużywa swojej wiedzy ekonomicznej do celów politycznych - stwierdził. Chodzi o ujawniony przez Fundację FOR Balcerowicza ukryty dług publiczny, który ma sięgać 200 proc. PKB. - To skrajnie nieodpowiedzialne - ocenił Rostowski.
Rząd dopina reformę systemu emerytalnego, a konflikt wicepremiera Jacka Rostowskiego z byłym wicepremierem Leszkiem Balcerowiczem trwa w najlepsze. I często przykrywa kwestie merytoryczne, jak choćby wtedy, kiedy problem zwracania się per "ty" lub "pan" podczas debaty emerytalnej w 2011 roku zepchnął na plan dalszy sam przebieg rozmowy.

"Dużo skrajnej nierzetelności"

Tym razem Balcerowicz w opublikowanym wczoraj liście oskarżył rząd o stosowanie propagandowych chwytów zamiast merytorycznych argumentów. - Nie można dojść do porozumienia, bo niektórzy bronią interesów instytucji finansowych albo bronią własnej reformy. Nie chcą się przyznać, że w tym bardzo ważnym elemencie była ona bardzo poważnym błędem polityki gospodarczej - mówił Rostowski.

Rostowski kontra Balcerowicz: kłótnia dżentelmenów czy fundamentalny spór? >>>

- Jako rząd chcemy bronić interesów przyszłych emerytów i przyszłych podatników. Zaciekłość strony, która broni interesów osobistych oraz instytucji finansowych, jest godna dużo lepszej sprawy. Tu jest dużo przypadków skrajnej nierzetelności - zaznaczył minister.

"Ukryty dług? Skrajnie nieodpowiedzialne"

Tymczasem, jak zauważyła Paradowska, w Warszawie wiszą już dwa liczniki długu publicznego, które przygotowała fundacja Balcerowicza. Najnowszy pokazuje dług ukryty. Według Forum Obywatelskiego Rozwoju ma on wynosić 3 biliony złotych, co daje 193 proc. PKB. Oficjalne statystyki mówią o 57 proc. - Mam drugi żal do Leszka Balcerowicza - wyznał Rostowski. - Nadużywa swojej wiedzy ekonomicznej do celów politycznych. Co jak co, ale pokazywanie długu niby ukrytego, który związany jest z przyszłymi emeryturami, jest skrajnie nieodpowiedzialne - zaznaczył minister.

- Dlaczego? - zdziwiła się prowadząca Poranek Radia TOK FM. - On jest realny. To 80-100 tys. na obywatela. Marnie się poczułam - stwierdziła publicystka. Rostowski wyjaśniał jednak, że zasadniczym punktem reformy emerytalnej z 1999 roku (która, jego zdaniem, "błędnie wprowadziła OFE") było wprowadzenie w ZUS indywidualnych kont emerytalnych.

"Niech pan wywiesi własny licznik"

- Ten system oznacza, że przyszłe emerytury będą zrównoważone przez składki. To była bardzo dobra część reformy emerytalnej rządu Jerzego Buzka. Dzięki niej mamy pewność, że przyszłe wydatki będą zrównoważone przyszłymi dochodami. Leszek Balcerowicz, mówiąc tylko przyszłych wydatkach, ale nie o przyszłych dochodach, popełnia gigantyczne nadużycie - zaznaczył minister.

- Niech pan wywiesi własne liczniki z korektą - zaproponowała Paradowska. - Dobry pomysł, zastanowię się - przyklasnął Rostowski.

Więcej o:
Komentarze (39)
Rostowski vs Balcerowicz, kolejne starcie. Rostowski: "Mam wywiesić własny licznik? Dobry pomysł"
Zaloguj się
 • fabon

  Oceniono 1 raz -1

  Leszek Balcerowicz, mówiąc tylko przyszłych wydatkach, ale nie o przyszłych dochodach, popełnia gigantyczne nadużycie - zaznaczył minister.

  To co Pan Rostowski powiedzial to kompletna bzdura, bo oznacza to, ze nie tylko dluznicy maja oddawac pieniadze, ale wierzyciele tez. Kim jest czlowiek, ktory wplaca przymusowe skladki stajace sie wspomnianymi dochodami? - wierzycielem. Tak wiec Pan Balcerowicz slusznie uwzglednia dlugi, bo z jakiej racji ma czyjes powinnosci uwzgledniac? Prawo moze sie zmienic, np. przymus placenia skladek zostanie zneisiony... i co wtedy? panstwo dalej placi, ale ludzie juz nie... Prosze uwaznei sluchac Pana Rostowskiego, bo prawdy to on od dawna nie mowi i czlowiekiem dobrym on rowniez nie jest.

 • prezio2

  Oceniono 6 razy -2

  A to czytaliście co rude psy planują nam zgotować !!!

  www.dziennikzachodni.pl/artykul/1006121,rzad-wprowadzi-zakaz-palenia-weglem-w-piecach-to-jest-cios-w-slaska-gospodarke,id,t.html
  www.tvn24.pl/zakaza-mieszkancom-palic-weglem-to-nie-rozwiaze-problemu,359061,s.html
  www.tvn24.pl/katowice,51/zakaz-palenia-w-domach-weglem-moze-upasc-caly-sektor-gorniczy,359508.html
  Widać że h...om się nudzi straszliwie. Głosujcie na nich dalej to szcz... do sracza nam niedługo zabronią.

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy -2

  licznik gargamela POwinien odliczac ilosc dni, ktore mu zostaly do rozpoczecia odsiadki w ZK Czarne ...

 • nie-tak

  Oceniono 1 raz 1

  Mimo tylu artykulow w prasie w Polsce wielu Polakow jest glupich jak i naiwnych wraz z Balcerowiczem.
  www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kto-stoi-za-ofe
  www.przeglad-tygodnik.pl/pl/search/tlsearch/OFE

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 6

  Cytat:
  Nie chcą się przyznać, że w tym bardzo ważnym elemencie była ona bardzo poważnym błędem polityki gospodarczej - mówił Rostowski.
  ...........................................
  100% racji!!!!!!!!!!!!
  Balcerowicz naganiacz miedzynarodowej finasiery w Polsce broni swoich postulatow, broni oszukanstwa MFW wprowadzonego pod przymusem czyli otwarcia linii kredytowej dla panstw w bylym bloku wschodnim. Wegrzy wyrzucili nie bez przyczyny MFW wraz z OFE z swojego kraju, teraz obserwujemy notoryczna nagonke na ten kraj jak i wladze jego. Kiedy zmadrzeje wrescie Balcerowicz?

 • michu-najlepszy

  Oceniono 6 razy -4

  Przyganiał kocioł garnkowi.
  Spory tych dwóch Panów mają populistyczne znaczenie a nie ekonomiczne i mimo sporu przyświeca Im jeden wspólny cel jak wszystkich wyrolować żeby mieć jak najwięcej dla siebie . Tych dwóch Panów ma to wymalowane na twarzach i nie trzeba znać się na tych bzdurnych sporach, które upubliczniają, tylko Im się przyjrzeć i wyczytać z twarzy, butę, zarozumiałość i ignorancję a oceniać Ich po owocach. Jeden pie....lnął się o 16 miliardów w jedno rocznym budżecie i zadłużył Polskę na setki miliardów a drugi ukradł na banknotach cztery zera i nazwał się geniuszem. A z owoców wynika że to nie geniusze tylko słabo liczący ekonomi , i nie powinni się za tą ocenę obrażać, gdyż to ekonomowi wystarczał dobry bat i bezwzględność a Oni ją posiadają . Można przełknąć jednego ekonomistę prof. Kołodko, byłego ministra finansów za rządów SLD,gdyż zapytany wczoraj przez dziennikarkę w kwadransie po ósmej odpowiadał rzeczowo logicznie i miał chociaż świadomość że skoro mówi publicznie to nie do ekonomistów tylko przeciętnego Kowalskiego, a najbardziej podobała mi się odpowiedź prof. Kołodki na pytanie dziennikarki dlaczego kryzys dotyczy wszystkich ludzi na świecie, a On odpowiedział że nie wszystkich niektórzy zbijają w tym czasie olbrzymie fortuny, również miał odwagę powiedzieć że obecnie naprawiane błędy ekonomiczne w Polsce są wynikiem wcześniej popełnionych błędów przez ten sam rząd. Tego rządu nieda się lubić ani dobrze mu życzyć ponieważ kosztami za swoje błędy obciążali i obciążają najbiedniejszych a sami obrośli bogactwem. Obecnie należy jak najszybciej odsunąć Ich od władzy, gdyż rząd który ma wątpliwości, czy będą w stanie wypłacać emerytury, powinien być ukamienowany a nie wyrzucony,na dodatek emerytura po 40 latach pracy powinna wynosić 80 % średniej krajowej a nie 1000 zł , a środki pozyskywane ze sprzedaży majątku narodowego które było wypracowane przez tych którzy idą na emerytury i powinno w 50 % być wpłacane na zabezpieczenia tych emerytur a nie wpływać do kieszeni złodziei. Gdyby Bolek tak powiedział, a nie, że rozda po 100 milionów to można by uznać Go za łebskiego faceta a Tak to dla mnie zawsze będzie frajerem, a wiecie Państwo , że najgorsze cechy wychodzą wtedy kiedy z Chama zrobisz Pana.
  Z poważaniem

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 3

  "Rostowski vs Balcerowicz.."
  ======================
  Gó.wno vs nas.r.ane

 • milorex10

  Oceniono 10 razy -2

  PO w sposób cyniczny zadłużyło Państwo. Gdy nie ma pieniędzy w ZUS, KRUS i budżecie państwa na bieżące wypłaty emerytur, sięga się po pieniądze z OFE. PO sięga po cudze pieniądze z nieswojej kieszeni. A mogło być tak pięknie, gdyby Tusk 6 lat wcześniej zlikwidował patologie w ZUS, KRUS i całym systemie emerytalnym i nie dopuszczał do marnotrawienia publicznego grosza oraz nadmiernego zadłużania. Jednak Tusk pokazał wszystkim, że bał się reform, czyli jest politykiem bez jaj.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 8 razy 0

  Rostowski vs Balcerowicz.
  Obcy vs Predator...nawet charakteryzacji robic nie trzeba zbyt wielkiej !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX