Leszek Balcerowicz: Rostowski robi zamach na oszczędności. "Tyle lat go znam, nie spodziewałem się"

- Nigdy nie głosiłem hasła: ?Rostowski musi odejść?. Tu nie chodzi o osoby, a o działania. A złym działaniom społeczeństwo musi się przeciwstawiać - mówi w RMF FM Leszek Balcerowicz, komentując planowaną reformę OFE.
W "Kontrwywiadzie" RMF FM Leszek Balcerowicz ostro skrytykował ministra finansów i plan reformy OFE. - Wywłaszczenie ludzi z ich oszczędności jest rzeczą niesłychaną. To się do tej pory od 1989 roku nie zdarzyło - stwierdził.

- Rostowski robi zamach na oszczędności Polaków - ocenił działania ministra Leszek Balcerowicz. - Tyle lat go znam, nie spodziewałem się, że może coś takiego popierać - podsumował. Podkreślił przy tym, że problemem nie jest sam minister, a jego działania. - Nigdy nie głosiłem hasła: "Rostowski musi odejść". Tu nie chodzi o osoby - stwierdził Balcerowicz.

Czas działania

Balcerowicz podkreślił, że społeczeństwo powinno aktywnie przeciwstawiać się reformie OFE. - Wolni ludzie, to jest czas działania! - zachęcał i podawał pozytywne przykłady społecznych protestów. - Nie trzeba czekać na wybory - trzeba działać jak matki pierwszego kwartału, jak przy ACTA - powiedział.

Leszek Balcerowicz przypomniał też, że polska odwaga reformatorska zawsze była dla niego powodem do dumy, kiedy jeździł po świecie. - Teraz wszyscy pytają mnie: "Co się tam u was dzieje" - powiedział, odnosząc się do planów cofnięcia nowoczesnych zmian w systemie emerytalnym, za jakie uważa wprowadzenie OFE.

O co chodzi ze zmianami w OFE?

W przygotowywanym właśnie projekcie ustawy rząd chce zapisać, że co dwa lata będziemy mieli prawo wyboru, czy nasze składki (19,52 proc. co miesiąc pobierane z naszych pensji) mają trafiać w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy w niewielkiej części (2,92 proc.) także do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Rząd przygotowuje reformę przede wszystkim po to, by ulżyć finansom publicznym. Główną częścią zmian jest zatem zakazanie Otwartym Funduszom Emerytalnym inwestowania w państwowe obligacje - i przeniesienie równowartości papierów skarbowych, w które OFE do tej pory zainwestowały, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób, według resortu finansów, dług publicznybędzie narastał wolniej, a państwo będzie mogło emitować mniej obligacji.

Więcej w RMF FM

Więcej o:
Komentarze (248)
Leszek Balcerowicz: Rostowski robi zamach na oszczędności. "Tyle lat go znam, nie spodziewałem się"
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Balcerowicz boi się utraty dopływu dużej gotówki dla swojej fundacji.Reszta to jest pic i fotomontaż.

 • kuma1

  Oceniono 2 razy -2

  Ochrona okradania przyszłych emerytów przez Balcerowicza , Buska i kumpli z zza granicy. Też tak bym chciał dostawać procent od dochodów Polaków i wykpić się od nich jałmużną po 80 zł na łebka przez 10 lat . To super współczesna forma ubezwłasnowolnionego robola płacącego haracz na dostatnie życie klasy panów od nic nierobienia i za nic nie odpowiadając..

 • mamrot33

  Oceniono 1 raz -1

  Balcerowicz raz zrobił zamach na oszczędności ludzi i zrobił z złotego grosz

 • 1andre2

  Oceniono 4 razy -2

  Balcerowiczowi trudno się przyznać do błędu.Smuci natomiast jego uporczywe szkodzenie.
  Chyba,że widzi swą perspektywę w PiS-ie po wyborach.

 • hen-live

  Oceniono 4 razy 0

  Widocznie Balcerowicz żyje z OFE lub ma jakieś korzyści skoro tak zaciekle broni tą instytucje.

 • koniu800

  Oceniono 3 razy 1

  leszek co się martwisz to tylko pieniądze gojów, po to ten żyd z londynu tu przyjechał

 • 7ogamihcra

  Oceniono 5 razy 5

  Drogi Szanowny Adminie !!!
  Czy wszyscy muszą wysłuchiwać po raz dziesiąty bredzenia Balcerowicza przy każdym kliknięciu ?

 • klarneta8

  Oceniono 3 razy 3

  Zrobcie sobie proste wyliczenie. Pracujemy ok. 40 lat- zamiast OFE ODKLADAMY !!!!miesiecznie 200 zl = 200x 12x 40=2400 x40=96000, kiedy te pieniadze wybierzecie i dolozycie do emerytury z ZUS, to zyc i nie umierac. Zas OFE oferuje 80 zl miesiecznie. Wlasciciele OFE, oplywaja w luksusach, nikt ich nie ma prawa kontrolowac, bo to prywatne spolki.

 • nie-tak

  Oceniono 3 razy 1

  Gdzie ci wyuczeni polscy zanFcy z ekonomi jak i od finansow mieszkaja, chyba na ksiezycu skoro nie wiedza ze druk pieniadza a szczegolnie dolara jak i euro uszczupla nasze oszczednosci jak i kradnie nam pieniadze z kieszeni!!! Tu widzi sie naocznie jak mierni manipulatorzy wykorzystuja kazda sytuacje by z narodu zrobic idiotow dla wlasnych potrzeb. Czemu nie krzyczy Balcerowicz na USA na ECB by skonczyli z drukiem pieniedzy ktorymi ratuje sie tylko i wylacznie finansiere jak i bankowosc. Polacy dajecie sobie robic z waszych mozgow sieczke przez pozal sie Boze znaFcow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX