"Rzeczpospolita": Wysokie kary dla obywateli, nie dla urzędników. Nawet za rażące naruszenie prawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, za rażącą bezczynność zapłaci tylko tysiąc złotych kary. Uzasadnienie? Stolica jest w złej sytuacji finansowej. To jeden z wielu przykładów znacznie łagodniejszego traktowania urzędników niż zwykłych obywateli - pisze "Rzeczpospolita".
Tysiąc złotych to grzywna, jaką prezydent Warszawy zapłaci za to, że miasto przez pięć lat nie było w stanie rozpoznać wniosku Zakładu Narodowego im. Ossolińskich o zwrot budynku w Warszawie. Sąd zastosował tu zasadę miarkowania, bo uznał, że stolica jest w złej sytuacji finansowej.

Za bezczynność płacą niewiele

To już 38. tego typu grzywna nałożona od 2012 r. na stołeczny ratusz. Za bezczynność płacą też samorządy terytorialne. Kara może być nałożona - jak w przypadku burmistrza Nowego Wiśnicza - np. za nieudostępnienie informacji publicznej.

Z danych Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że w 2012 r. wysokość grzywien wahała się w granicach od 1 zł do 32 tys. zł. Z tym że najwyższą karę dostali prezes UOKiK (32 tys. zł) i PZPN (12 tys. zł), a najniższą wójt gminy Klembów (1 zł). Z kolei minister kultury i dziedzictwa narodowego zapłacił 5 tys. zł za nienadesłanie akt do sądu. Na tak niskie kary nie mogą natomiast liczyć zwykli obywatele.

Więcej w " Rzeczpospolitej"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (64)
"Rzeczpospolita": Wysokie kary dla obywateli, nie dla urzędników. Nawet za rażące naruszenie prawa
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  0

  "Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, za rażącą bezczynność zapłaci tylko tysiąc złotych kary. Uzasadnienie? Stolica jest w złej sytuacji finansowej. "

  A to niby... stolica ma placic?!?
  Co za poje...ny kraj, szkoda ze moj :(
  ________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • medjar

  0

  Fakkt!, chciało mi się sr..., ale klocka nie wycisłem pięrdłem parę razyi nic. Fakt, miasto krzaki prawie w centrum mandat! rozumię, usiłowanie przestępstwa. Nie rozumię, gdy ktoś popełnia przestępstwo urzędnicze jest bezkarny?

 • oservattoreromano

  Oceniono 1 raz 1

  A już szczególnie bezkarni są prokuratorzy. Są to święte krowy nie do ruszenia. pokazuje to program emitowany w TV POLSAT w każdą niedzielę o godz. 19:30, tytuł programu "Państwo w państwie"

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 2 razy 2

  Ach - o ile świat byłby nudniejszy bez P.T. Redaktorków "GW!
  Prezydent W-wy Hanna Gronkiewicz-Waltz została ukarana zniżkową karą pieniężną, bo budżet Miasta Stołecznego bidny bardzo jest!
  Ale Sądzie przełagodny: może Pani Prezydent wcale bidna taka znowu nie jest??? Z tego co pisano w publikatorach, w warszawskim Ratuszu premie odchodzą aż miło, i to bynajmniej nie wymierzane kryzysowo, tak po aptekarsku!

 • giezeta35

  Oceniono 2 razy 2

  "Wysokie kary dla obywateli, nie dla urzędników. Nawet za rażące naruszenie prawa"

  Ja to znam z autopsji organizacji pozarządowych walczących o prawa zwierząt. Kilka procesów karnych, przeciwko przedstawicielom władz gmin, za wydawanie - bardzo niegospodarne - grubych tysięcy za "opiekę nad psami" (od 500 do 2500 zł za psa) zostało umorzonych lub ciągnie się latami. Pieniądze trafiają do hycli lub pseudoschronisk a psy znikają bez śladu.

 • medalik111

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież to Polska właśnie.
  W tym kraju tylko zwykły obywatel ma przej...ne, a politycy, urzędasy i klechy to bezkarne kur..y, które robią co chcą i wszyscy mogą pocałować ich w du.ę.

 • ganro

  Oceniono 7 razy 7

  Godłem Polski powinien być Urzędas (przymiotnika nie napiszę) a nie Orzeł.

 • poljack

  Oceniono 4 razy 4

  Szlachta chce to co im zabrali "komuniści" kler też nie zapominajmy o żydach i cwaniaczkach .Dla narodu pozostaną slamsy !!!
  Rząd rozdał narodowi ziemię która mu się należy .

 • muchancha

  Oceniono 8 razy 8

  Sensacyjną wiadomością dla mnie byłoby, gdybym dowiedział się, że urzędnik, za rażące uchybienia, zaniedbania, ma zapłacić z własnej kieszeni.

  A tak. W zasadzie to powinienem się cieszyć, że kary dla urzędników są niskie. Bo, to ja płacę.
  De facto, to kary są dla społeczeństwa za rażące zaniedbania urzędnika. I myślę, że tak to powinno być przedstawiane. Byłoby choć odrobinę uczciwiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX