Fundacja "Nie lękajcie się" do episkopatu: "O pomoc psychologiczną zatroszczymy się sami. Domagamy się odszkodowań"

"Mamy wątpliwości co do szczerości jak i zgodności słów bp. Wojciecha Polaka ze stanowiskiem polskiego Kościoła. Słowo 'przepraszam' nic nie kosztuje. Ale i tak nie usłyszeliśmy tego od prymasa Polski" - piszą w oświadczeniu założyciele Fundacji "Nie lękajcie się", która zrzesza ofiary księży pedofilów.
Fundacja wydała oświadczenie w odpowiedzi na konferencję przedstawicieli Episkopatu Polski. Podczas niej bp Wojciech Polak mówił: - Z głębokim bólem trzeba powiedzieć, że każda ofiara pedofilii domaga się ze strony Kościoła nie tylko, by przeprosił, ale podjął bardzo głęboką refleksję. Ofiary zostały głęboko zranione, w stosunku dla tego, kto grzech popełnił, jest to poważna sprawa. Jeżeli można to wyrazić jednym słowem, "przepraszamy" to najsłabsze słowo z możliwych.

"Słowo 'przepraszam' nic nie kosztuje. Ale i tak nie usłyszeliśmy tego od prymasa Polski" - piszą teraz założyciele Fundacji "Nie lękajcie się".

"Sprawcy nie są okazjonalni. Chcemy odszkodowań"

Fundacja pisze: "Skala zjawiska nie jest mała, a sprawcy nie są okazjonalni. Kościół w Polsce na pewno ma dane statystyczne o pedofilach w swoich szeregach. Kościół katolicki poprzez ukrywanie przypadków ponosi w takim samym stopniu odpowiedzialność moralną za nasze krzywdy, co sprawcy".

Założyciele fundacji podkreślają, że domagają się odszkodowań od Kościoła. "Ponieważ jest on zwierzchnikiem sprawców, których notabene chronił i chroni. Nasze stanowisko jest jednoznaczne: domagamy się odszkodowań i powołania niezależnej komisji do zbadania skali zjawiska. O pomoc psychologiczną, jak i inną zatroszczymy się sami" - piszą w oświadczeniu.

Więcej o:
Komentarze (44)
Fundacja "Nie lękajcie się" do episkopatu: "O pomoc psychologiczną zatroszczymy się sami. Domagamy się odszkodowań"
Zaloguj się
 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 2

  Rodacy!
  a może byśmy tak pogonili watykańskich starych kawalerów w dziwnych strojach i zastąpili tą totalitarną i neopogańską organizacje jakimś ludzkim chrześcijaństwem np. protestanckim, w którym kapłani mogą mieć żony i dzieci i nie ma spowiedzi na ucho.
  Takie chrześcijaństwo z ludzka twarzą troche mądrzejsze, nie ma dyskryminacji kobiet, nie ma kultu świętych setek Maryjek jest sam Chrystus i Bóg (w Trójcy) i Człowiek.

  np Kościół Ewangelicko Augsburski

  pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Ewangelicko-Augsburski_w_RP
  www.youtube.com/watch?v=OkjG7IEzXOs

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  Przepraszać to może tylko i wyłącznie winowajca a nie ktoś inny za niego. Jeżeli ja doznałem krzywdy od policjanta, to mam domagać się przeprosin od Komendanta Głównego Policji? Czy może od Ministra Spraw Wewnętrznych? Co to ich obchodzi że któryś z ich podwładnych dopuścił się przestępstwa. Odpowiada tylko on. A funkcjonariusze Kościoła są takie jakie jest społeczeństwo z jakiego się rekrutują. Księża nie pochodzą z Księżyca przecież. Społeczeństwo dotknięte jest różnymi dewiacjami jak pederastia, zoofilia, pedofilia, nekrofilia, fetyszyzm. I większość tych dewiantów to chrześcijanie, bo stanowią oni ponad 90% społeczeństwa. Niektórzy mówią nawet że to nie dewiacje, a orientacje. Nie ma więc powodu się oburzać.

 • jan.w2

  Oceniono 1 raz 1

  Ofiary pedofilii watykańczyków p;powinny, przede wszystkim domagać się przeprosin od swoich rodziców, bo to oni są współodpowiedzialni i to oni powinni zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Sami wpychają swoje dzieci w spocone łapska watykańskich zboczeńców.

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  To co wczoraj usłyszeliśmy to jedna wielka ściema.

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 0

  Fundacja zajmować się będzie powtórką z rozrywki.

 • korcia2000

  Oceniono 6 razy 6

  Polski Kościół katolicki postępuje nie jak Chrystus, ale jak Piłat: umywa ręce i mówi, że nie jest winien przestępstwa. Dla pokrzywdzonych ma tylko modlitwę, która pomoże im tyle, co zeszłoroczny śnieg.

 • grzechotnik59

  Oceniono 3 razy 3

  Zawsze uważem, że wszelkiego rodzaju zboczenia powinno się tępić a nie popierać jak to widz w portii Palikota czy w Wibiorczej. Gwałcicieli powinno się kastrować nie chemicznie, ale publicznie na głównym placu (miejsca zamieszkania). Można kastrować przy użyciu skalpela, lub po Chińsku przy użyciu dwu cegieł. (żeby nie bolało trzeba uważać jak się trzyma cegły by nie wsadzić palców pomiędzy cegły). Gwałcicieli z zawodów: ksiądz, trener, policjant, lekarz i pare innych dodatkowo 10 lat karnej kompanii. Po roku Gazeta nie będzie miała tematów do posania.

 • plorg

  Oceniono 3 razy 1

  "Kościół katolicki poprzez ukrywanie przypadków ponosi w takim samym stopniu odpowiedzialność moralną za nasze krzywdy, co sprawcy"
  "Założyciele fundacji podkreślają, że domagają się odszkodowań od Kościoła."

  Najpierw stwierdzają, że kościół ponosi odpowiedzialność moralną, a nastepnie domagaja się odpowiedzialności finansowej. Może się w końcu zdecydują jaką odpowiedzialnością chcą obarczyć cały kościół. Bo jeżeli moralną to "przepraszam" całkowicie zamyka sprawę.

 • rympalek11

  Oceniono 5 razy 1

  Харашо друзя! Харашо!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX