ABW zatrzymała prezydenta Tarnowa

Prezydent Tarnowa Ryszard Ś. został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Prezydent jest podejrzewany o przyjęcie 50 tys. zł łapówki. Sprawa związana jest z inwestycjami drogowymi na autostradzie A4. Informację potwierdzają dziennikarze Radia TOK FM.

Przypomnijmy. 12 września Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie zatrzymała Danutę B., pracownicę Urzędu Miasta Tarnowa, zajmującą się inwestycjami drogowymi. Na razie jednak nie potwierdzono oficjalnie, czy zatrzymanie Ryszarda Ś. ma związek ze sprawą.

Siedem osób aresztowanych

Postępowanie prokuratury dotyczy zmowy firm podczas przetargu na budowę łącznika autostrady A4 z drogą wojewódzką 977 w Tarnowie. Finansowaną z unijnych środków inwestycję realizowało konsorcjum firm Mota-Engil oraz Strabag. Wątek zmowy przetargowej w Tarnowie wyszedł na jaw przypadkiem, podczas innego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy budowie jednej z linii szybkiego tramwaju w Krakowie.

W związku ze sprawą do tymczasowego aresztu trafiły siedem osób związanych z kilkoma firmami drogowymi - to m.in. szef regionu Kraków firmy Mota-Engil, kierownik grupy Tarnów Strabag, Wacław M. - były prezes tarnowskiej spółki Poldim oraz właściciel krakowskiej firmy Sko-Bud.

Zarzuty prania brudnych pieniędzy

Dwójka z zatrzymanych ma zarzuty prania brudnych pieniędzy, a jeden - zarzuty związane z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane. Wobec trójki pozostałych podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości 200 tys. zł (wobec jednego) i 300 tys. zł (wobec dwóch podejrzanych).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o:
Komentarze (113)
ABW zatrzymała prezydenta Tarnowa
Zaloguj się
 • szymek_50

  0

  Wyrazy ubolewania przeze mnie przemawiają i obraz zatroskania się rysuje o nasze wspólne dobro i nasz majątek gminny i państwowy. Od zawsze tak było, że aby mieć trzeba dawać. Nie chcę się posuwać w czasie, ale za króla Kazimierza już tak było, a i wcześniej także. O symonii nie wspominając. Temat łapówkarstwa jest szeroki jak kosmos. Okazja czyni złodzieja, ale może być Janosikiem i tym co kradnie w habicie. Za komuny kradło się z pobudek patriotycznych za kapitalizmu również. Trudno wyważyć przyczyny okradania naszych kiosków i obywateli z ich emerytur. Worek soli trzeba by zjeść żeby zrozumieć ludzką pazerność i ją udowodnić. Dopóki dopóty piłka w grze i winy przekupstwa za strzeloną bramkę nie udowodniono sędzia choć widział, że jest spalony i był jeszcze faul przy tym, mógł odgwizdać, ale nie odgwizdał, choć sędzia boczy podnosił horągiewkę. To samo jest z każdą inną inicjatywą, którą w serialu /Świat według Kiepskich/ można sobie obejrzeć. Za pana prezydenta Ś. trzymam kciuki, ale dowiaduję się, że aresztowano Jacka K. i miasto musi jeszcze zwrócić UE kilkanaście milionów PLN. Oj niedobrze. Sprawa tego węzła to małe piwo, ale trzeba go będzie wypić.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  I to ma być ochrona dóbr osobistych? Zamiast napisać prezydent jednego z miast polskich został zatrzymany przez ABW..........
  A wystarczy wpisać w google "prezydent Tarnowa" i mamy www.google.pl/search?q=prezydent+tarnowa&oq=prezydent+tarnowa&aqs=chrome..69i57j0l5.13334j0&sourceid=chrome&espvd=210&es_sm=93&ie=UTF-8
  A przy okazji można się dowiedzieć z "googli", że podczas wyborów był wspierany przez PO, oczywiście przez przypadek bo platforma lubi wspierać kogoś przypadkowego. pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_%C5%9Aciga%C5%82a

 • macq84

  Oceniono 4 razy 4

  "Kandydat bezpartyjny popierany przez Platformę Obywatelską" więc tak "trochę" z Platformy ;)

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Najsmieszniejsze jest to, ze przez ABW.
  .
  CBA zostala przez platfusow i rudego tak ciezko przestraszona, ze nawet nie wychodzi z nory !
  .

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 3 razy 3

  Drodzy komentujący, nie denerwujcie się tak na olewusa, leszkazgd, sekanx i innych miłośników Platformy, którzy nie odróżniają wyborów samorządowych i parlamentarnych i nie chcą przyjąć do wiadomości, że w wyborach samorządowych w Tarnowie wygrał komitet Ryśka i Platforma, która popierała go na prezydenta. Przecież ostatnie badania wykazały, że ponad połowa jej członków ma wyłącznie podstawowe wykształcenie, a i to nie wiadomo, czy pełne. Co tu żądać dużo od nieuków rozróżniania subtelności, jak mamy w parlamencie posłów ponoć "magistrów politologii" nie wiedzących co to za dziwny stwór "Konwent Seniorów". Im wystarczy jedno hasło "Platforma samo dobro, reszta zło" i już mogą żyć w swoim prostym światku. A jak czegoś nie zrozumieją to im Gazeta Wyborcza ładnie wytłumaczy, że wystarczy kochać PO i już jest się mądrym i inteligentnym :D

 • jack3yp

  Oceniono 1 raz 1

  Jak długo go ABW ścigała?

 • jack3yp

  Oceniono 2 razy 2

  Śmigał, ścigał aż go ścignęli, czy taki już los wszystkich peowskich ścigantów? Oczywiscie ścigantów do kasy!

 • newyorker77

  Oceniono 4 razy 2

  Prezydencie Tarnowa, witaj w klubie aferalnej POlandii !!!
  Bynajmniej nie tak elitarnym, ale zdecydowanie POwiekszajacym sie, ktory od lat funkcjonuje POd sprawdzonym I skutecznym patronatem POlskich POlitykow z jedynie slusznej partii, a ktorej haslem naczelnym jest haslo tow. Wieslawa (Wladyslawa Gomulki):
  "Wladzy raz zdobytej nie oddamy nigdy!!!"

 • partia-oszustow

  Oceniono 5 razy 3

  Jakoś GW nic nie napisała w tytule o przynależności partyjnej

  prezydenta. A skoro tak, to można mniemać że był z PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX