RMF: Próba skorumpowania wiceministra finansów. Parafianowicz nie przyjął łapówki

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes zakładów chemicznych Alwernia próbował skorumpować wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza - informuje RMF FM. Minister nie przyjął koperty z łapówką i od razu następnego dnia zawiadomił CBA i ABW. Sprawę bada też prokuratura.
Do próby korupcji miało dojść 4 września, pod koniec Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak ustalili reporterzy RMF FM, w chwili, gdy wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz wychodził z dwójką znajomych z lokalu Małopolanka (gdzie odbywało się spotkanie), podszedł do niego szef zakładów chemicznych Alwernia. Wręczył Parafianowiczowi kopertę, poinformował, że jest w niej 6 tys. zł, po czym powiedział do ministra: "to dla ciebie".

Minister nie przyjął łapówki

Parafianowicz, który jest też szefem wywiadu skarbowego i Głównym Inspektorem Informacji Finansowej, łapówki nie przyjął. Nie wziął koperty i już następnego dnia - według złożonych zeznań - zawiadomił CBA i ABW. Centralne Biuro Antykorupcyjne potwierdziło RMF FM, że dostało zawiadomienie w tej sprawie, a sprawę przekazało do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Minister Parafianowicz ma dwóch świadków zdarzenia, choć samą rozmowę słyszał tylko on i prezes zakładów Alwernia. Indagowany przez RMF FM o wydarzenie prezes Alwerni nie skomentował sprawy, zaznaczył jednak, że sobie do zarzucenia nic nie ma.

Ktoś chce wrobić Parafianowicza?

RMF FM podkreśla, że śledczy dopuszczają wersję, w myśl której cała akcja była prowokacją, i spekuluje, iż być może ktoś próbuje zdyskredytować ministra. Zakłady chemiczne nie są obecnie podmiotem jakichkolwiek działań urzędów podległych Parafianowiczowi. Reporterzy radia zwracają uwagę, że dwa miesiące temu stracił on uprawnienia nadzorcze nad skarbówką - przeszły w ręce szefa Służby Celnej Jacka Kapicy - i to mimo iż ubiegłoroczna kontrola skarbowa zapewniła wielomiliardowy wkład do budżetu państwa. Co więcej - przeniesienie kompetencji miało się odbyć bez wiedzy premiera.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach! .

Więcej o: