RMF: Próba skorumpowania wiceministra finansów. Parafianowicz nie przyjął łapówki

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes zakładów chemicznych Alwernia próbował skorumpować wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza - informuje RMF FM. Minister nie przyjął koperty z łapówką i od razu następnego dnia zawiadomił CBA i ABW. Sprawę bada też prokuratura.
Do próby korupcji miało dojść 4 września, pod koniec Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak ustalili reporterzy RMF FM, w chwili, gdy wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz wychodził z dwójką znajomych z lokalu Małopolanka (gdzie odbywało się spotkanie), podszedł do niego szef zakładów chemicznych Alwernia. Wręczył Parafianowiczowi kopertę, poinformował, że jest w niej 6 tys. zł, po czym powiedział do ministra: "to dla ciebie".

Minister nie przyjął łapówki

Parafianowicz, który jest też szefem wywiadu skarbowego i Głównym Inspektorem Informacji Finansowej, łapówki nie przyjął. Nie wziął koperty i już następnego dnia - według złożonych zeznań - zawiadomił CBA i ABW. Centralne Biuro Antykorupcyjne potwierdziło RMF FM, że dostało zawiadomienie w tej sprawie, a sprawę przekazało do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Minister Parafianowicz ma dwóch świadków zdarzenia, choć samą rozmowę słyszał tylko on i prezes zakładów Alwernia. Indagowany przez RMF FM o wydarzenie prezes Alwerni nie skomentował sprawy, zaznaczył jednak, że sobie do zarzucenia nic nie ma.

Ktoś chce wrobić Parafianowicza?

RMF FM podkreśla, że śledczy dopuszczają wersję, w myśl której cała akcja była prowokacją, i spekuluje, iż być może ktoś próbuje zdyskredytować ministra. Zakłady chemiczne nie są obecnie podmiotem jakichkolwiek działań urzędów podległych Parafianowiczowi. Reporterzy radia zwracają uwagę, że dwa miesiące temu stracił on uprawnienia nadzorcze nad skarbówką - przeszły w ręce szefa Służby Celnej Jacka Kapicy - i to mimo iż ubiegłoroczna kontrola skarbowa zapewniła wielomiliardowy wkład do budżetu państwa. Co więcej - przeniesienie kompetencji miało się odbyć bez wiedzy premiera.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach! .

Więcej o:
Komentarze (118)
RMF: Próba skorumpowania wiceministra finansów. Parafianowicz nie przyjął łapówki
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Urzędnicy to nie łapownicy. Musiał być chyba pijany , że się na cos takiego zdobył. B.Klimkiewicz.

 • katon61

  0

  Bardzo bym się ucieszył, gdyby prokuratura to wyjaśniła i znalazła wątek pisowskiej prowokacji

 • tuskambergold

  0

  Michnik też tak kiedyś "od razu za pół roku" zakapował Rywina.

 • koniu800

  0

  nie przyjął bo 6 tys to dla niego uwłaczająca suma, wystarczy spojrzeć na zegarmistrza nowaka i jego sikory

 • iremus

  0

  6 tys? To chyba jakieś jaja dla mediów? Dyrektorzy dostają po kilkaset? Czyżby zdewaluowało się tak bardzo powiedzonko : "Jak brać to miliony, jak rżnąć to księżniczki" ? No chyba że się jest prezydentem jakiegoś miasta, który zszedł na psy. To się nie dziwię. Nie mniej trendy są przerażające: korumpować podsekretarzy kwotami niczym jakiś cieciów. Nie o takim kręceniu lodów marzyła pewna exposłanka.

 • leoncino

  0

  bezczelny, dawać tak mało? mozna się wqr...

 • serpikomiko

  Oceniono 2 razy 2

  6 tys. dla wiceministra ? To oni są już tak tani ?

 • 1europejczyk

  Oceniono 1 raz 1

  A tak na marginesie to najzwyczajniej wygląda na to, że większość piszących tutaj komentarze dawała i brała łapówki ...

  Skądinąd jak nie z własnego doświadczenia ta dogłębna wiedza i pewność ...

  Bo przecież nie z "Poradnika korupcyjnego" bo o ile wiem taki jeszcze nawet w drugim obiegu nie istnieje ..

  PS
  Może nawet to, napisanie takiego poradnika, jest dobry pomysł biorąc pod uwagę w jakim kierunku zmierza nasz krajowy "rozwój" .....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX