Dlaczego zdjęcia z kursu stewardes zasługują na wyróżnienie w konkursie National Geographic [KOMENTARZ]

Jury doceniło temat, konsekwencję jego realizacji, kontakt z bohaterem i uczestnictwo w scenie. To nie jest wyróżnienie za technikę - tego autorka jeszcze się nauczy. Pytanie, czy autorzy tysięcy świetnych technicznie pocztówek nauczą się wyszukiwać godne uwagi tematy - pisze Dominik Tomaszczuk z Gazeta.pl.
Dużo emocji wywołała decyzja jury konkursu fotograficznego National Geographic Polska. Wyróżnienie w kategorii reportaż cyklu fotografii o przyszłych stewardesach jest intensywnie komentowane w internecie. Głównie negatywnie, choć zdarzają się też głosy poparcia dla jury. Oto komentarz dziennikarza portalu Gazeta.pl.

Zobacz galerię zdjęć z konkursu>>

Dlaczego te zdjęcia zasługują na wyróżnienie?

Technicznie? Słabiutkie. W porównaniu do większości zdjęć nagradzanych i wyróżnianych w podobnych konkursach ten cykl zwraca uwagę estetyką - bo jest po prostu brzydki. Reszta to świetne techniczne, doskonale skomponowane i naświetlone obrazki wykonane aparatami o matrycach mających miliardy megapikseli. W internecie są ich tysiące, wystarczy wejść na 500px.com, czy choćby na Flickra.

Zobacz cały cykl zdjęć o przyszłych stewardesach>>

Dla jury wybranie dobrego zdjęcia z tysięcy idealnych technicznie fotografii nie jest łatwe. A takich obrazów jest mnóstwo, bo nauczenie się zasad fotografowania jest bardzo proste i potrafi to wiele osób. Problem w tym, że fotografie są przez odbiorcę automatycznie postrzegane właśnie na poziomie estetycznym, pozostałe warstwy są ignorowane - stąd taka masa hejterskich komentarzy w stylu "moja ciotka zrobiła kiedyś lepszą focię przypadkiem komórką".

Doceniono potencjał, nie umiejętności

Autorzy większości pozostałych zdjęć nie odkrywają przed jury swojego potencjału - pokazują, że umieją ładnie skomponować kadr i wcisnąć spust migawki. Autorka cyklu o stewardesach pokazuje coś zupełnie innego, moim zdaniem dużo cenniejszego. Pokazuje, że techniki fotograficznej nie opanowała w niemal żadnym stopniu, ale jej zdjęcia świadczą o tym, że drzemie w niej ogromny potencjał, że jeszcze nie doszła do ściany.

Burza po wynikach konkursu fotograficznego National Geographic. Komentuje dla nas jury i eksperci>>

W przeciwieństwie do innych projektów z tego konkursu, właśnie te zdjęcia przyciągnęły moją uwagę, bo widać na nich, że autorka ma wiele do powiedzenia. Jej cykl ma dobry, nietypowy temat, jest logicznie uporządkowany, ma przyzwoitą narrację. Autorka uczestniczy w scenach, które dokumentuje, jest wewnątrz - ma kontakt z bohaterami. Jej praca o wiele bardziej przypomina eseje fotograficzne mistrzów fotografii, niż reszta projektów.

Dobrym porównaniem jest w tej sytuacji film. Tam gramatyka jest bardzo czytelna. Oceniamy fabułę, zdjęcia , muzykę itd. W fotografii obraz i jego jakość wysuwa się na pierwszy plan, ale nie jest jedynym wymiarem projektu. Warto to dostrzec.

To dobra i odważna decyzja jury

Decyzja jury jest bardzo odważna i godna pochwały. To sygnał dla tysięcy polskich amatorów fotografii, że zdjęcie trzeba przemyśleć, znaleźć temat i konsekwentnie go realizować. Jury pokazuje, jakie ma oczekiwania - chce dobrego tematu i jego konsekwentnego realizowania. Nie pocztówek.

Cykl o przyszłych stewardesach nie zasługuje na główną nagrodę ani na zwycięstwo w kategorii reportaż. Ale na wyróżnienie w otwartym dla amatorów konkursie NG? Jak najbardziej. Bo autorka pokazała najciekawszy projekt, mimo że jeszcze nie potrafi dobrze fotografować. Gdy się nauczy, moim zdaniem wyprzedzi resztę wyróżnionych fotografów o głowę. Być może dołączy dla klasyków fotografii dokumentalnej w stylu np. grupy Sputnik Photos. Tam też nie estetyka jest podstawowym komunikatem dla widza.Więcej o:
Komentarze (174)
Dlaczego zdjęcia z kursu stewardes zasługują na wyróżnienie w konkursie National Geographic [KOMENTARZ]
Zaloguj się
 • pkubic

  0

  W kwestii formalnej - pomieszaliście Państwo kolejność zdjęć, która jest bardzo ważna, nawet w przypadku tak krytykowanego fotoreportażu.

 • bart8777

  0

  "Reszta to świetne techniczne, doskonale skomponowane i naświetlone obrazki wykonane aparatami o matrycach mających miliardy megapikseli".. Łał!!! A mój ma ciągle 10 megapikseli. Gdybym miał taki, co ma miliard, mógłbym pewnie zrobić zdjęcie elektronów w oku szympansa, albo nie.. lepiej neutrony na skarpetce przyszłej stewardesy..

 • manini

  Oceniono 1 raz 1

  Konkurs NG z tego co wiem jest dobrowolny ,poza tym malkontenci mogą sobie sami zorganizować podobne przedsięwzięcie ..koniec kropka

 • wisarionowicz

  0

  Panie dziennikarzu! To, że autor tych zdjęć tragi do kolektywu Suptnik, jest takie, jak to, że w oceanie znajdziemy kosmitów. Rzadko, naprawdę rzadko jest tak, że ktoś, kto zrobił bardzo dobry materiał fotograficzny, robi takie przez większą część życia.
  Na polskim rynku jest wielu dobrych rozwijających się fotografów, lecz większość z nich osiągając jakiś sukces, nigdy go nie powtórzy. Na świecie takich przykładów nie brakuje. Dajmy na to autor fotografii dziewczynki, poparzonej napalmem Nick Ut. Dawanie szansy każdemu, kto zrobi jedno dobre zdjęcie, fotoreportaż, jest ze wszech miar mylne. Niech ten ktoś dostanie drobne wyróżnienie, które zmobilizuje autora do pracy. Jeśli powtórzy cukces, to wtedy dać szansę. W innym przypadku ów sukces może być pierwszym i ostatnim.
  Co do jakości technicznej, to zgadzam się z tym, ze jest ona drugorzędna.

 • tatianaoo

  0

  Moim zdaniem, akurat w tym zdjeciu, chodzi o to aby nie bylo widac w jakiej firmie pracuja stewardesy... chociaz po mundurku wnioskuje, ze jest to Ryanair...

 • feeding55i6

  0

  Potencjał w tym zdjęciu =to reklama środków do mycia szkła,... nic innego nie można się dopatrzeć .

 • sierota79r

  0

  znam pewne forum, gdzie takie majstersztyki są wręcz chełbione i galeria E wręcz kipi od takich obrazków.
  Najważniejsze by było pomazane, czyli z długim czasem naświetlania , zaszumione i najlepiej jeszcze mniej czytelne od tego co wygrało w NG.
  Najlepiej też by było wykonane Pentaxem lub soniakiem, inne są be i mało kultowe.
  No dobra, sami sobie zobaczcie ten chłam: www.foto.recenzja.pl

 • ma-yazmuda

  0

  Czytam i własnym oczom nie wierzę: "Autorka cyklu o stewardesach pokazuje coś zupełnie innego, moim zdaniem dużo cenniejszego. Pokazuje, że techniki fotograficznej nie opanowała w niemal żadnym stopniu, ale jej zdjęcia świadczą o tym, że drzemie w niej ogromny potencjał, że jeszcze nie doszła do ściany."
  A to ciekawe! Jakieś proroctwo niemalże! Autor(-ka) tej opinii musiał (-a) boleśnie odbić się od ściany! Guz na mózgu?

 • porcella

  0

  To kolejny konkurs polskiej edycji NG, w którym coś jest mocno nie tak. W 2005 konkurs dla AMATORÓW wygrał Iwo Zaniewski, co uważam za jeden z większych skandali w historii tego wydawnictwa. Po tym konkursie zrezygnowałam z prenumeraty i czytania NG, bo uznałam, że polska redakcja nie radzi sobie z etyką. Widzę, że nie radzi sobie równiez z estetyką...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX