"Warto zmierzyć się z tezami o zamachu. Kiedy są wysuwane nawet najbardziej absurdalne zarzuty, trzeba udowodnić ich absurdalność"

Dr Robert Sobiech uważa, że powinno dojść do debaty między ekspertami komisji państwowej i zespołu posła Macierewicza. - Warto nawet po latach zmierzyć się z tezami o zamachu. Chciałbym, żeby te koncepcje zostały przekreślone w oparciu o twardą ewidencję ekspertów komisji rządowej - mówił socjolog w TOK FM.
Pomysł debaty między ekspertami komisji państwowej wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej i naukowcami współpracującymi z parlamentarnym zespołem kierowanym przez Antoniego Macierewicza zgłosił prezes PAN prof. Michał Kleiber. Mogłaby się odbyć za kilka miesięcy.

Do grupy zwolenników pomysłu prezesa Polskiej Akademii Nauk należy dr Robert Sobiech z Uniwersytetu Warszawskiego. Choć nie ma wątpliwości co do kompetencji naukowców wspierających zespół posła Macierewicza.- Wiadomo, że to nie są eksperci od katastrof lotniczych. Ale uważam, że warto nawet po latach zmierzyć się z tezami, które mówią, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jako obywatel chciałbym, żeby w momencie, kiedy są wysuwane nawet najbardziej absurdalne zarzuty, udowodnić ich absurdalność. Chciałbym, żeby te koncepcje dotyczące zamachu zostały przekreślone w oparciu o twardą ewidencję ekspertów komisji rządowej lub ekspertów niezależnych - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Wiara w zamach

Zdaniem Sobiecha dyskusja ekspertów powinna się odbyć także ze względu na to, że duża grupa Polaków podziela przekonanie zespołu Antoniego Macierewicza na temat zamachu w Smoleńsku. Jak przypomniał, badania opinii społecznej pokazały, że 1/3 pytanych wierzy w taki scenariusz. - To nie są tylko zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. W zamach wierzy, albo nie ma wyrobionego zdania na ten temat, połowa wyborców niezdecydowanych. Ale te znaki zapytania, które tkwią w świadomości stosunkowo dużej grupy Polaków, są do usunięcia - przekonywał gość TOK FM.

A jednym ze sposobów na to jest "dociśnięcie do ściany" ekspertów z zespołu Macierewicza, by odpowiedzieli na pytania, skąd ich przekonanie, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach. - Przecież prof. Wiesław Binienda nie zostawił w prokuraturze swoich wyliczeń i symulacji.

A Amerykanie wierzą w UFO...

Dla Andrzeja Talagi z "Rzeczpospolitej", to że 1/3 Polaków wierzy w smoleński zamach, nie jest argumentem. - Przecież iluś tam Amerykanów - ok. 20 proc. - wierzy, że UFO lata nad Ameryką, a rząd ukrywa ten fakt przed obywatelami. Najwyraźniej część obywateli potrzebuje wierzyć w coś absurdalnego - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Według dziennikarza od naukowców współpracujących z Antonim Macierewiczem nie należy oczekiwać rzetelności. - Dlatego że "projekt zamach" jest projektem politycznym. Celem jest stworzenie kręgu wyznawców, który musi być przytrzymany przy PiS do wyborów. Zniechęcenie do PO może być tak duże, że ludzie nie pójdą do wyborów i wtedy twardy elektorat - wyznawcy - będzie bezcenny. A bardziej zdeterminowany, energiczny, zmobilizowany twardy elektorat ma Prawo i Sprawiedliwość.

Więcej o:
Komentarze (37)
"Warto zmierzyć się z tezami o zamachu. Kiedy są wysuwane nawet najbardziej absurdalne zarzuty, trzeba udowodnić ich absurdalność"
Zaloguj się
 • nora_syracuse

  Oceniono 6 razy -2

  Nie dziwne, że PO boi się debaty naukowej, skoro co 3 członek PO posiada wykształcenie podstawowe.

  Wystarczy , że druga strona wyciągnie swoje całki i różniczki ….i jak na lekcji matematyki w podstawówce – umarł w butach - znikąd ratunku.

 • greg3101

  Oceniono 8 razy -2

  Pan Sobiech twierdzi, że (cytuję):
  "...jednym ze sposobów na to (czyli wytłumaczenie ludziom, że teoria o zamachu jest bzdurą - przyp aut.) jest "dociśnięcie do ściany" ekspertów z zespołu Macierewicza, by odpowiedzieli na pytania, skąd ich przekonanie, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach."

  A ja zaproponuję coś innego - może by tak przycisnąć do ściany ekspertów komisji Millera z panem Laskiem na czele, by WRESZCIE i W KOŃCU przeprowadzili rzetelne badania wraku, czarnych skrzynek, sekcję zwłok katastrofy i na tej podstawie odpowiedzieli na pytanie CO BYŁO FAKTYCZNĄ PRZYCZYNĄ KATASTROFY?
  Bo, jak do tej pory, to nie zrobili nic poza powieleniem tez z raportu MAK-u!
  Jak zatem, z pełnym przekonaniem mogą twierdzić, że ZAMACHU NIE BYŁO???
  Chyba, że muszą tak twierdzić, bo taki dostali "PRIKAZ"!

 • tp70

  Oceniono 12 razy 4

  Zaczyna to wszystko wku.......
  Ten "ekspert" Rońda w TVN oświadcza ,że kumpluje się z Kleiberem od 40 lat.
  Natomiast żona Biniendy jest adwokatką niektórych rodzin.
  Mówią, że Kleiber posiada gwarancję otrzymania stanowiska w ewent. rządzie Kaczyńskiego
  To wszystko jest jakaś MAFIA SMOLEŃSKA.

 • radix10

  Oceniono 14 razy -2

  Walkower. To słowo charakteryzujące politykę PO w ostatnim czasie. Uciekają w sprawie referendum warszawskiego, uciekają od debaty proponowanej przez Kleibera. No cóż, jak się nie ma argumentów, to salwuje się ucieczką .

 • dziadekjam

  Oceniono 16 razy 8

  Polemizowanie z ludźmi przyjmującymi "na wiarę" i wierzących w cuda nie ma najmniejszych szans powodzenia.

 • iremus

  Oceniono 10 razy 4

  "Warto zmierzyć się z tezami o zamachu. Kiedy są wysuwane nawet najbardziej absurdalne zarzuty, trzeba udowodnić ich absurdalność"
  ________________________________________________________________________
  Zatem proponuję od udowodnienia aksjomatów takich jak ten, że woda jest mokra.

 • pictus57

  Oceniono 11 razy 9

  taaa a jak sie zmierzyć z "eksperymentem myślowym" ani to zważyć,ani zmierzyć linijką,ani wpierdzielić pod lupę tym bardziej mikroskop i możemy sobie tak eksperymentować myślowo jeszcze z 50 lat,no cóż KK eksperymentuje tak tylko od 2000 lat i co?

 • tp70

  Oceniono 10 razy 8

  Ta argumentacja w spr. elektoratu mnie przekonuje.
  WSZYSTKO należy zrobić żeby małpa nie dorwała się do brzytwy czyli PIS do rządzenia w Polsce.

 • radix10

  Oceniono 12 razy -12

  Symptomatyczne są strach i panika, z jaką reżim reaguje na propozycję debaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX