Zamach w Nairobi: Wśród ofiar krewny prezydenta, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Francuzi i 8-letni Hindus

W ataku ekstremistów z Al-Szabab na centrum handlowe w Nairobi zginęły co najmniej 62 osoby. Trwa szturm sił specjalnych na budynek. Tymczasem agencja AP przypomina, kim byli ludzie, którzy zginęli. Wśród ofiar są m.in. poeta, profesor Kofi Awoonor, prezenterka Ruhila Adatia-Sood, bratanek prezydenta Kenii oraz obywatele Kanady, Francji i Holandii.
Do ataku na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii Nairobi doszło w sobotę około południa. Przyznała się do niego somalijska radykalna milicja islamska Al-Szabab, mająca powiązania z Al-Kaidą. Według ostatnich doniesień w wyniku ataku zginęły 62 osoby, a ponad 60 uznaje się za zaginione. Obecnie trwa szturm sił specjalnych na centrum. Służby specjalne kontrolują już wszystkie piętra budynku. - Udało się uwolnić prawie wszystkich zakładników - poinformował prezydent Kenii Uhru Kenyatta.

Ofiary terrorystów: Krewny prezydenta Ghany, dziennikarka, poeta...

Agencje informacyjne przypominają tymczasem sylwetki niektórych ofiar. W zamachu zginął m.in. bratanek prezydenta Kenii i i jego narzeczona. Z rąk fundamentalistów zginął też poeta, profesor i były ambasador Ghany w Brazylii i na Kubie Kofi Awoonor. Śmierć byłego dyplomaty w wyniku odniesionych ran potwierdził urząd prezydenta Ghany. Syn poety został ranny, jest w szpitalu.

W zamachu zginęła też popularna kenijska prezenterka radiowa i telewizyjna Ruhila Adatia-Sood. Dwie kolejne zidentyfikowane ofiary to założyciel firmy architektonicznej Regional Associates Ross Langdon i jego partnerka Elief Yavuz. Firma wydała oświadczenie opisujące Langdona jako człowieka pracującego na rzecz zachowania zagrożonych gatunków i ich naturalnego środowiska.

Kanada i Francja potwierdzają ofiary. Zginął też 8-letni Hindus

Według AP w ataku zginęło ogółem co najmniej czworo Brytyjczyków, dwójka Kanadyjczyków i dwie Francuzki. Ofiary śmiertelne potwierdził w imieniu Kanady premier tego kraju Stephen Harper, a w imieniu Francji prezydent Francois Hollande. Jedną z dwójki zabitych Kanadyjczyków jest pracująca w kanadyjskiej Wysokiej Komisji ds. Kenii Annemarie Desloges. Jej mąż, choć ranny, przeżył atak i opuścił już szpital - informuje Canadian Press.

Z rąk ludzi z Al-Szabab zginęło też dwóch Hindusów - 40-letni mężczyzna Sridhar Natarajan i zaledwie 8-letni chłopiec Parmashu Jain. Wśród ofiar somalijskich islamistów jest jeden obywatel RPA. Jak poinformował szef holenderskiego MSZ Frans Timmermans, zginęła też 33-letnia Holenderka. Tożsamość kobiety na razie nie jest znana. Wiadomo, że siedmiorgu innych obywateli Holandii udało się uciec bez szwanku.

Są zabici z Chin, Australii, Peru. Ranni z USA i Nowej Zelandii

Wśród ofiar są też osoby z Chin (38-letnia kobieta o nazwisku Zhou, jej syn ranny leży w szpitalu), Peru i Australii. Śmierć emerytowanego peruwiańskiego pracownika UNICEFu potwierdziło regionalne biuro tej organizacji. Informacje o zgonie 38-letniej Chinki podała agencja Xinhua. Australijskie MSZ potwierdziło zgon osoby o podwójnym (brytyjskim i australijskim) obywatelstwie, na razie nie wiadomo jednak, czy ten człowiek i mający rzeczywiście podwójne obywatelstwo Ross Langdon to jedna i ta sama osoba.

Wśród rannych jest m.in. pięcioro obywateli USA i 34-letni Nowozelandczyk Andrew McLaren, menedżer fabryki należącej do firmy przetwórstwa awokado, Olivado.Więcej o:
Komentarze (38)
Zamach w Nairobi: Wśród ofiar krewny prezydenta, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Francuzi i 8-letni Hindus
Zaloguj się
 • 12345janka

  Oceniono 1 raz 1

  Niewierni powinni zrównać z ziemią wszystkie terytoria okupowane przez tych wiernych bandytów. Natomiast wierni bawią się z nimi w demokrację organizując sądy i wszystkie temu podobne bzdury. Zero tolerancji zniszczyć ich takimi sposobami jak dawniej tępiono pluskwy.

 • arnie31

  Oceniono 16 razy 12

  Byłem w tym centrum,to jedyne takie w Nairobi,reszta jest brzydka stara,bywała w nich tylko elita i obcokrajowcy-niedaleko slums za slumsem i głód.absolutnie jestem przeciw,żal mi tych ludzi,sam mogłem być jednym z nich ale będąc tam w środku i wychodząc na zewnątrz-miałem dziwne wrażenie jakiejś niesprawiedliwości na świecie.Nie wiem po co to napisałem-ot tak mi się nasunęło,bo widzę zniekształcone informacje jakie to Nairobi mlekiem i miodem płynące...prawda jest taka,że nawet osiedla otoczone są murem i drutami kloczastymi pod wysokim napięciem włączanym w nocy,sklepy z kratami etc etc

 • subsa

  0

  totallycoolpix.com/2013/09/graphic-the-westgate-shopping-center-shootings-in-kenya/

 • agata_tomek

  Oceniono 20 razy 20

  Cytat:"pracująca w kanadyjskiej Wysokiej Komisji ds. Kenii" - po prostu ręce i wszelkie inne członki opadają... Dlaczego, dlaczego, panie Michnik, wasze akcje spadają na łeb na szyje - ano dlatego, że zatrudniacie półanalfabetów, na śmieciowe umowy, żeby tylko samemu się nachapać. Wstyd.

  P.S. - Canada’s High Commission to Kenya znaczy po polsku ni mniej ni więcej tylko ambasada Kanady w Kenii...

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 6

  a straszyli egiptem

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 30 razy 6

  Każda religia dąży do miana jedynej słusznej. Jak nie " po dobroci" to siłą. To charakterystyczna cecha ideologii. Każdej ideologii. Kościół Katolicki też kiedyś promował takie zachowania (wojny motywowane religijnie, Inkwizycja, itd) . Gdyby mógł i nie "dostawał po łapach" byłby taki sam jak "pośrednicy" między Bogiem a człowiekiem w innych religiach współcześnie.
  Wniosek: Każda religia, każda ideologia jest aberacją wynikającą z fałszywej świadomości. Świat byłby dużo lepszy, dużo szczęśliwszy, gdyby nie istniały.

 • abw12300

  Oceniono 22 razy -6

  Ale fajne. Dałem plusik pod fajne...... Siły demokratyczne. Tak ich nazywa w Syrii reżim z Warszawy. Bardzom ciekaw czy także tu ministry Tuska też ich będą nazywać: "Siły Demokrtaty

 • kumple.best

  Oceniono 52 razy 22

  Takich bydlaków tropić na całym świecie. Zabijać wraz z całymi rodzinami. Jakoś Izraela boją się atakować- wiedzą, że Żydzi nie wybaczają i znajdą i zlikwidują zarówno przywódców i wykonawców. I dziękujmy Bogu, że ta wojna toczy się u nich a nie u nas- dzięki temu my możemy żyć w spokoju. Oczywiście dzięki bezmyślnym lewakom Zachód ma teraz mega problem z roszczeniową islamską dziczą ale to niech specjaliści od multi kulti rozwiążą.
  Chwała naszym żołnierzom za każdego zabitego fundamentalistę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX