Sekretarz KEP: "Prewencja przed nadużyciami seksualnymi...". Rozpoczyna się kurs dla środowisk kościelnych ws. pedofilii

- Obrona i prewencja przed nadużyciami seksualnymi dzieci i młodzieży jest i musi być integralną częścią zaangażowania Kościoła - podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. Mszą św. pod jego przewodnictwem rozpoczęło się w Krakowie szkolenie dla przedstawicieli różnych instytucji i środowisk kościelnych na temat zapobiegania pedofilii.
Czterdziestoosobowa grupa duchownych i świeckich będzie uczestniczyć przez rok w kursie opracowanym przez ekspertów Centrum Ochrony Dzieci Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Bp Polak, który spotkał się z uczestnikami szkolenia, mówił podczas nabożeństwa, iż o zaangażowanie Kościoła na rzecz prewencji "woła nie tylko ta bolesna i nadal krwawiąca rana, jaką są nadużycia seksualne duchownych, ale cała wspólnota wiary, która pragnie zapewnić wszystkim dzieciom i młodzieży prawdziwie bezpieczne i jak najbardziej przejrzyste środowisko wzrostu". - Taka jest podstawowa intencja zmagań Kościoła i takie też zadanie staje przed wami - mówił do uczestników kursu.

W dwóch grupach językowych: angielskiej i włoskiej kształcić się będzie w sumie 40 osób z całej Polski, delegowanych przez biskupów diecezjalnych i przełożonych zakonnych, a także świeccy różnych profesji, m.in. psychologowie, wychowawcy, prawnicy. Wśród księży jest też grupa pracowników sądów kościelnych z różnych diecezji.

"Promocja ochrony dzieci..."

Jak zaznaczył sekretarz generalny Episkopatu Polski - "po mianowaniu koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży właśnie ta pierwsza edukacyjna inicjatywa, do której jako Kościół w Polsce chcemy się przyłączyć, jest znakiem troski biskupów o zdrowe i bezpieczne środowisko kościelne". - To właśnie prewencja ma się przyczynić do promocji ochrony dzieci i młodzieży przed różnymi formami przemocy i wykorzystania, jakie mogą się pojawić w środowisku kościelnym, ale też i poza nim - mówił.

Zdaniem bp. Polaka rozpoczęty kurs wpisuje się w działanie Kościoła i jego troskę o człowieka, zwłaszcza o dzieci i młodzież. - Otwiera z nadzieją drzwi do tworzenia bezpiecznych środowisk. Powoduje, że z większym zaufaniem możemy spoglądać na naszą wspólnotę, która coraz bardziej świadoma pojawiających się nadużyć i wykroczeń nie tylko nie toleruje zła, stosując zasadę "zero tolerancji", ale buduje, a wręcz obudowuje swoje życie strukturami dobra - dodał.

Kurs, czyli... teologia, prawo kanoniczne, psychologia

Kurs ma charakter interdyscyplinarny, jego uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami z zakresu teologii, prawa kanonicznego, psychologii, zarządzania sytuacjami kryzysowymi; zdobędą nie tylko wiedzę w tym zakresie, ale również umiejętności praktyczne.

Obecnie - w formie pilotażu - realizowany jest w 8 krajach świata: Niemczech, Włoszech, Kenii, Ghanie, Argentynie, Ekwadorze, Indiach, Indonezji. Teraz dołączyła również Polska.

Więcej o:
Komentarze (26)
Sekretarz KEP: "Prewencja przed nadużyciami seksualnymi...". Rozpoczyna się kurs dla środowisk kościelnych ws. pedofilii
Zaloguj się
 • tece92a

  0

  Kościół nie będzie prześwietlał kleryków pod kątem skłonności pedofilnych.Kleryk jest skarbem już z samego tego,że chce iść do seminarium.Nie wolno go zrazić. - Rosyjskie przysłowie: na bezpticu i dupa słowikiem.

 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli udzielanie rad jak skutecznie tuszować pedofilię.

 • scypio72

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze do niedawna seks z 12 letnim dzieckiem w Watykanie nie był przestępstwem.

 • iremus

  0

  Sekretarz KEP: "Prewencja przed nadużyciami seksualnymi...". Rozpoczyna się kurs dla środowisk kościelnych ws. pedofilii.....
  _____________________________________________________________________
  Będą się szkolić z jakimi dziećmi (w jakim wieku) można figlować aby w razie wpadki dostać niższe wyroki.

 • jkdino49

  0

  Na kursie będą zapewne uczyć m.in., jak w Polsce ukryć skutecznie takich księży jak Wojciech Gil, żeby mogli uniknąć odpowiedzialności karnej za pedofilię w Dominikanie.

 • jerzysm42

  Oceniono 1 raz 1

  Każdy z uczestników, po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu praktycznego otrzyma tytuł: "PEDOFIL DYPLOMOWANY"

 • elzbieta09

  Oceniono 1 raz 1

  Kursy roczne (!) dla kogo i po co? Jak sprawdzą, czy pedofili nie wysłali na ten kurs? Może kryterium ma być "dobry kontakt z dzieci", "bo lubia pracować z dziećmi"?

  To dzieci (wszystkie dzieci) powinny przejść szkolenie w szkole i przedszkolu - nie rozmawic z obcym, nie pozwalac sie obcałowywać i dotykac poza miejscami "publicznymi", nie pozwalać się przyciskac do siebie nikomu spoza rodziny. Wytłumaczyć, że są ludzie zboczeni, którzy krzywdzą dzeci. Księża nie potrzbuja szkolenia, psychologowie też (każdy psycholog wie co to pedofilia). W USA każde dziecko wie, że dorosły może je skrzywdzić i że trzeba uważać na obcych, zwłaszcza gdy są "badzo mili" i chcą głaskać.

  Zamiast szkolenia dla księży (nie wiedz co to pedofilia?) proponuje zwykłe przepis - księdzu nie wolno rozmawiac z dzieckiem bez świadka. Spowiedź dzieci tylko w kościele. Ręce trzymać przy sobie w czasie rozmowy z dzieckiem, tzn. dopuszczalny dotyk to uścisnięcie ręki. Na wyjazdach z dziećmi zawsze musi byc kilkoro rodziców, wrażliwych na "rózne wentualności". Ksiądz, który po Mszy, w drzwiach kościoła (w ornacie) ścskając rękę, zarazem niby niechcący gładzi po boku 17-latka nie jest normalny. Ten konkretny ksiądz okazał sie pedofilem - wyrzucono go z parafii natychmiast - zrobił to proboszcz (byl to polski ksiądz, w USA). dalszych jego losów nie znam.

 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 2

  Moja najlepsza rada dla każdego, kto chce wychować szczęśliwe, zdrowe na umyśle dziecko: trzymajcie ją czy też jego jak najdalej od kościoła.[...] Jeśli tylko zbliżycie się z dzieckiem do jakiegoś kościoła, popadniecie w tarapaty.
  F. Zappa

 • blogfiles

  Oceniono 2 razy 2

  Znam jedno w 100% skuteczne lekarstwo na pedofilię. Pedofilię księży i nieksięży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX