Donald Tusk: "Nie jestem w stanie udawać, że poważnie traktuję Macierewicza i jego zespół"

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk odniósł się do pomysłu prof. Michała Kleibera dotyczącego konfrontacji zespołów Macierewicza i Laska podczas wspólnej debaty. - Nie ma czegoś takiego jak komisja Macierewicza. Jest z całą pewnością kabaret w reżyserii Antoniego Macierewicza - skomentował.
Zdaniem Macierewicza Lasek ucieka przed debatą, którą proponuje jego zespół. Protokoły z przesłuchań ekspertów uważa za "nagonkę na świat polskiej nauki", która ma skompromitować członków zespołu parlamentarnego i storpedować pomysł wspólnej debaty.

Lasek odpiera zarzuty, twierdząc, że jego zespół chce wziąć udział w konferencji naukowej. Zaznacza jednak, że każdy biorący w niej udział naukowiec będzie musiał mieć udokumentowany dorobek w zakresie, w którym będzie się wypowiadał, a wszystkie referaty będą musiały zostać poddane wstępnej ocenie przez niezależny komitet naukowy.

"Zróbmy spotkanie ludzi, którzy mają coś do powiedzenia"

Prezes PAN prof. Michał Kleiber wystąpił z propozycją zorganizowania debaty pomiędzy dwoma zespołami. - Chciałbym, aby konferencja była transmitowana przez internet, a na sali nie było mediów, a tylko paneliści. Tak jak na konferencjach naukowych - podkreślił. - Ja bym był za tym, żeby to było spotkanie w gronie ludzi, którzy mają coś do powiedzenia - dodał.

Kleiber podkreślił jednak, że konferencja "będzie wymagać przedstawiania udokumentowanych faktów, to nie może być agitacja".

"Nie jestem w stanie udawać, że poważnie traktuję Macierewicza"

Do pomysłu prezesa PAN krytycznie odniósł się na dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk. - Nie ma czegoś takiego jak komisja Macierewicza. Jest z całą pewnością trwający od lat niebezpieczny dla Polski i przynajmniej mnie mało śmieszący kabaret w reżyserii pana Antoniego Macierewicza. Ja odpowiadam za państwo, a nie za ambicje polityków, którzy są w stanie zrobić najdziwniejszą albo najbardziej niebezpieczną rzecz wyłącznie dla własnego interesu politycznego - powiedział.

- W przeciwieństwie do niektórych komentatorów nie jestem w stanie udawać, że poważnie traktuję Macierewicza i jego zespół - podsumował premier.

Chcesz wiedzieć więcej o zespole Macierewicza? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (356)
Donald Tusk: "Nie jestem w stanie udawać, że poważnie traktuję Macierewicza i jego zespół"
Zaloguj się
 • a-z2005

  0

  Sylwetki specjalistów z komisji Jerzego Millera.
  Znawców konstrukcji tupolewa, wojskowych kontrolerów lotu oraz specjalistów od wybuchów - brak.
  Szesnaścioro z członków komisji nigdy nie było w Smoleńsku. Ci, którzy tam pojechali, nie zbadali wraku ani drzewa, o które miał rzekomo zahaczyć samolot.

  Jerzy Miller – inżynier automatyk, po studiach specjalizujący się w obróbce skrawaniem.

  Agata Kaczyńska specjalista w zakresie wyszkolenia, budowy i eksploatacji spadochronów i paralotni.

  Ryszard Krystek – jedyny członek podkomisji technicznej z tytułem profesora. Specjalność: inżynieria ruchu drogowego, bezpieczeństwo transportu drogowo-morskiego, wpływ struktury sieci ulicznej na sprawność i efektywność funkcjonowania transportu indywidualnego w miastach, analiza zagrożeń bezpieczeństwa wyprzedzania na dwupasmowych drogach kierunkowych.

  Płk dr Olaf Truszczyński – psycholog lotniczy z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej; „specjalista od walki z otyłością, w której to dziedzinie udzielał się dorabiając w salonie kosmetycznym”.

  Maciej Lasek – pilot samolotowy, inżynier lotniczy, obronił doktorat pt. „Wpływ interferencji aerodynamicznej na ruch zrzucanych z samolotu zasobników”. Nigdy nie badał żadnej katastrofy dużego, wielosilnikowego samolotu odrzutowego, skutkującej znaczną liczbą ofiar śmiertelnych.

  Liczbę publikacji naukowych i cytowań (w ostatnich 16 latach) głównych „specjalistów” z komisji Millera – dr. Laska, prof. Krystka, dr. Michalaka, dr. Żurkowskiego. W każdym przypadku wynosi ona 0 (słownie: zero).

 • nirelle

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkie lewackie ręce na pokład :trzeba nie dopuścić do dyskusji bo może sie okazać, że raport Millera nie przedstawia prawdy o katastrofie.

 • nirelle

  Oceniono 1 raz 1

  To niepoważne a jednoczesnie zdumiewające , że premier wypowiada się teraz i dąży do zablokowania dyskusji specjalistów polskich n/t katastrofy.
  Budzi to zdziwienie i jest zastanawiające. Czyżby była inna prawda poza raportem Millera/Anodiny?

 • prosatis

  Oceniono 1 raz 1

  Nic nie pomoże, musisz, nasze ty słoneczko, traktować to poważnie. Narobiłeś głupot, to masz.

 • wielkopolski99

  Oceniono 1 raz 1

  Polscy naukowcy na ktorych wszyscy placimy podatki a szczegolnie naukowcy z Wydzialu Mechaniki Energetyki i Lotnictwa winni juz dawno wlączyc sie w wyjasnienie zamachu warszawsko smolenskiego.

 • wielkopolski99

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk mówiąc ,,Polskość to nienormalność ..." zeszmacił się tak że nie powinien być zatrudniony nawet jako babcia klozetowa w żadnej polskiej firmie.

 • hardy1

  Oceniono 4 razy 0

  Członkowie zespołu Macierewicza,z objawami "zespołu Macierewicza", to nawet nie kabaret. To tylko tak śmieszne, że aż żałosne.

 • rympalek11

  Oceniono 1 raz 1

  Харашо Дональд! Харашо.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX