Passent: Cenię prof. Kleibera, ale konferencja ws. katastrofy smoleńskiej będzie kontrproduktywna

?Ta konferencja rozszerzy pole konfrontacji, grozi nową awanturą? - tak do propozycji prezesa Polskiej Akademii Nauk, by zorganizować konferencję naukowców ws. katastrofy smoleńskiej, odnosi się na blogu Daniel Passent.
A chodzi o propozycję prof. Michała Kleibera, którą przedstawił na początku tego miesiąca. Prezes Polskiej Akademii Nauk wysłał wówczas list do zespołu kierowanego przez Macieja Laska i zespołu parlamentarnego, któremu przewodniczy Antoni Macierewicz, w którym wezwał obie strony do eksperckiej debaty ws. przyczyn katastrofy Tu-154M w Smoleńsku. - Wysłałem list z zaproszeniem. Czekam na reakcję obu stron. To jest kontynuacja tego, co już publicznie mówiłem, że doszliśmy do punktu, w którym warto zorganizować debatę, spotkanie naukowców i ekspertów, bez polityków, ale przy pełnej jawności, na przykład transmitowane przez internet - tłumaczył prof. Kleiber.

"Ogromnie szanuję profesora Michała Kleibera, ale uważam, że ewentualna konferencja będzie kontrproduktywna, rozszerzy tylko pole konfrontacji, grozi nową awanturą" - komentuje teraz na swoim blogu na stronie Polityka.pl Daniel Passent.

"Grozi nam jedna awantura za drugą"

"Stanowisko rektorów AGH i Politechniki Warszawskiej w sprawie kompetencji ekspertów Macierewicza, list solidarności z tymi ekspertami (!) podpisują już ich zwolennicy - wszystko to wskazuje na głęboki podział w środowisku naukowym" - wylicza Passent. Jego zdaniem przy okazji organizacji konferencji grozi nam jedna awantura za drugą. "Awantura wokół składu komisji kwalifikującej nadsyłane prace, awantura w sprawie uczestników konferencji i zaproszonych gości, awantura w sprawie ewentualnej obecności mediów, awantura wokół wyboru władz konferencji i prowadzenia obrad, porządku dziennego itd. itp." - wymienia dziennikarz.

Dodaje, że staniemy przed groźbą wręcz... Sejmu profesorów. Ponieważ jeżeli profesorowie z ramienia komisji Antoniego Macierewicza nie zostaną zakwalifikowani - będzie "wojna". Podobnie zresztą będzie, jeżeli zostaną zakwalifikowani. "Konferencja taka byłaby areną sporów pomiędzy fachowcami i amatorami, jak debata lekarzy ze znachorami" - pisze Passent.

Publicysta podsumowuje, że to, co dotrze do społeczeństwa, to będą tylko dalsze rozbieżności. "Zespół Macierewicza nie szuka dialogu, tylko konfrontacji, konferencja pod auspicjami PAN byłaby ku temu świetną okazją. Oto oni, którym odmawiano kompetencji i dobrej wiary, dyskutują teraz pod auspicjami PAN z elitą naukową kraju, a może i zagranicy" - pisze Daniel Passent.

Cały komentarz na stronie internetowej tygodnika "Polityka" .

Więcej o:
Komentarze (17)
Passent: Cenię prof. Kleibera, ale konferencja ws. katastrofy smoleńskiej będzie kontrproduktywna
Zaloguj się
 • anders76

  0

  Jakakolwiek dyskusja z dyletantami wybuchowego Antosia tylko ich nobilituje i stwarza wrazenie, ze maja cos istotnegodo powiedzenia. Z pewnoscia o to Antosiowi chodzi, jednak z nami rozmawiaja wiec znowu kawelek ugralismy.
  Dzisiaj nejaki Jaroslaw juz twierdzi, ze Moskwa nakazala sprowadzanie samolotu, co kontrolerzy przekazali zalodze " Warunkow do ladowania na Korsarzu nie ma". No i takim komunikatem zaloga poczula sie zmuszona do nurkowania we mgle ! Dodatkowo sytuacje zmuszajaca do ladowania okresli skrotowo pilot Jaka "Jest pipa,,, ".

 • 123jna

  0

  Obecny profesor Kleiber chodzil do tej samej szkoly co ja, znam jego otoczenie i mamy wspolnych znajomych. Michal Kleiber byl pewnie znajomym Kaczynskich od dziecka, ma podobny rodowod jak oni i sympatie. Nie mam zaufania co do jego ocen sytuacji. Maciarewicz nie ma zadnych ekspertow i Kleiber dobrze wie, ze nie nalezy ich za takowych uznawac. Ma sympatie propisowe i to go w moich oczach dyskwalifikuje. Nie wolno dopuscic aby rozni rozdzkowicze, magicy zostali potraktowani powaznie i skonfrontowani z przyzwoitymi fachowcami, to bedzie jedynie wstyd dla polskiej nauki a przede wszystkim obecnego szefa PAN-u.

 • dorik2

  Oceniono 3 razy 3

  Oczywista oczywistość, że tą propozycją prof. Kleiber uwiarygodnił kaczych oszołomów. Mają dyskutować jak równy z równym z ekspertami Laska! Tylko na to czekają, żeby ich zakrzyczeć, a pisie media natychmiast ogłoszą zwycięstwo prawdziwych niezależnych naukowców nad rządowymi sprzedawczykami. NIE GRAJMY W ICH GRĘ.

 • dorik2

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywista oczywistość, że swoją propozycją prof. Kleiber uwiarygodnił kaczych oszołomów. Mają dyskutować jak równy z równym z ekspertami Laska! Tylko na to czekają, żeby ich zakrzyczeć, a pisie media natychmiast ogłoszą zwycięstwo prawdziwych niezależnych naukowców nad rządowymi sprzedawczykami. NIE GRAJMY W ICH GRĘ.

 • giles

  Oceniono 3 razy 3

  maciarewicz i cala ta szopka z "expertami" obciazaja jaroslawa kaczynskiego i sa kolejnym dowodem na to jakim jest skrajnie nieodpowiedzialnym politykiem i jak gleboko ma polske w dupie. to sa najpodlejsze metody walki o wladze rodem z trzeciej rzeszy czy sowieicekiej rosji. dyskusja o "ekspertach" i szkajacym plkasku w mediach prof. kleiberze nie dajmy sie zwiesc: za tym wsztystkim stoi jaroslaw kacznyski.

 • 2jan5

  Oceniono 7 razy 7

  Konferencja taka ma wtedy sens jeżeli strony udostępniły wzajemnie badania i jest czas na ich weryfikację.W tym przypadku zespół Macierewicza wysuwa hipotezy które nie są udokumentowane a więc cała rozmowa sprowadza się do medialnej pogawędki a której można mówić bez odpowiedzialności za słowa.

 • macia-9

  Oceniono 10 razy 8

  Nie ma symetrii między wiedzą i głupotą.Wrzask głupoty zagłuszy najpiękniejszą muzykę.Pan profesor Kleiber winien być tego świadom.

 • jackie53

  Oceniono 18 razy 14

  Potwornie się zawiodłem na prof. Kleiberze. Rozumiem, że chciałby być trybunem wszystkich polaków, ale to się nie da! Skoro nauka mówi zgoła co innego, to On jako naukowiec i człowiek stojący na czele PAN powinien stać na straży właśnie NAUKI. A ta mówi jednoznacznie, że pod Smoleńskiem zamachu NIE BYŁO a była jedynie katastrofa lotnicza. Podważa tym samym kompetencje i wiarygodność polskich naukowców, SPECJALISTÓW w dziedzinie katastrof lotniczych. Panie profesorze! Nie można z przysłowiowym "panem Zdzisiem", który zamiata pod pańskim domem, dyskutować na temat fizyki kwantowe! Jeśli nie potrafi Pan stać na straży nauki i zdrowego rozsądku, to niech Pan przynajmniej ustąpi z tak zaszczytnej funkcji, jaką jest przewodniczenie PAN. Macierewiczowskie "Pomysłowe Dobromiry" nie mogą dyskredytować polskiej nauki na forum międzynarodowym! Panie profesorze; niech się Pan opamięta!!!

 • hen-live

  Oceniono 10 razy 8

  Panie prof.Kleiber koniecznie chce Pan zaistniec.Proponuje Pan debate ekspertcka ale jak Pan widzi po stronie komisji Macierewicza nie widac ekspertow od katastrof lotniczych. I przestanmy nazywac ta komisje jako parlamentarna bo to jest komisja pisowska.Sejm ja nie powolal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX