Afganistan: wielka operacja antynarkotykowa. Afgańscy policjanci przejęli opium i heroinę w Prowincji Ghazni

230 kg opium i 11 kg heroiny przejęli afgańscy policjanci podczas dwóch operacji przeprowadzonych w prowincji Ghazni. Operację informacyjnie wspierały komórki Polskich Sił Zadaniowych - informuje rzecznik prasowy PKW Afganistan mjr Dariusz Osowski.
W ubiegłym tygodniu afgańscy policjanci podczas dwóch operacji przeprowadzonych w prowincji Ghazni przejęli 230 kg opium i 11 kg heroiny. W pierwszej z operacji przeprowadzonej w miejscowości Rawza, oddalonej o ok. 5 km od Ghazni zatrzymano samochód z 217 kg opium i 11 kg heroiny, kolejne 13 kg opium zatrzymano w samym Ghazni. Zatrzymano również kierowców przewożących narkotyki w specjalnie przystosowanych do tego pojazdach.

Narkotyki były transportowane z Jalalabadu do Iranu, skąd dalej tzw. Szlakiem Bałkańskim trafiają przez Turcję na rynek europejski.

Polskie siły wspierają afgańską policję

Były to samodzielne operacje Afghan Uniform Police (AUP) przeprowadzone we współpracy z Polskimi Siłami Zadaniowymi. Afgańskie Siły Bezpieczeństwa prowincji Ghazni wspierane są przez polskie Zespoły Doradcze PAT pod względem operacyjnym, wykorzystując szerokie przygotowanie informacyjne wykonywane przez polskie służby.

Afganistan jest potentatem w światowej produkcji heroiny i opium, a także znaczącym producentem marihuany i haszyszu. Zwalczenie problemu narkotyków w Afganistanie jest jednym z ważniejszych wyzwań dla afgańskich władz. Wspólne działania polskich żołnierzy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa miały również wpływ na zmniejszenie ilości narkotyków w Europie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji za granicą? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (24)
Afganistan: wielka operacja antynarkotykowa. Afgańscy policjanci przejęli opium i heroinę w Prowincji Ghazni
Zaloguj się
 • mieetek

  Oceniono 3 razy 1

  Przy prodkcji 3500 ton to wielki sukces. Pewnie brat Karzaja wycina konkurentów.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 0

  "Afganistan: wielka operacja antynarkotykowa. Afgańscy policjanci przejęli opium i heroinę w Prowincji Ghazni"

  Na zdjeciu widac jablka, najgorszy narkotyk!

 • googleon

  Oceniono 3 razy 1

  To na pokaz. Ktoś domaga się udziałów w handlu narkotykami.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 8 razy 8

  na fotografii widać ułożone jabłuszka ... teraz wiem o co chodziło w tej bajce o królewnie śnieżce, zatrutym jabłku i jej przebudzeniu. Królewna była na haju ...

 • kain_brat_abla

  Oceniono 2 razy 0

  Ale jak w Afganistanie zginęło [ ;) ] trzech żołnierzy NATO to nie łaska napisać ? Amerykański śmigłowiec uległ katastrofie nad Morzem Czerwonym - też o tym nie napiszecie ?

 • tw52

  Oceniono 6 razy 2

  czy pieniadze polskich podatnikow ida na takie bzdury?

 • darmen987

  Oceniono 5 razy 3

  No i parę kilogramów robaczywych jabłek też zdobyli :)))

 • dodo1977a

  Oceniono 10 razy 6

  Nie wiem o co tyle szumu ? 200 kg towaru to przeciętna rodzina Afgańców trzyma za piecem na własne potrzeby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX