Czym jest etyka zawodowa? Środa: "Mogę mieć opinię o psychice Macierewicza, ale nie mogę mówić o tym jako ekspert"

"W naszym kraju istnieje przepis zabraniający wyrażania opinii naruszających uczucia religijne, nie ma natomiast przepisu zabraniającego naruszania norm zdrowego rozsądku, choć to drugie znacznie bardziej zagraża naszej wspólnocie niż to pierwsze" - pisze w tygodniku "Wprost" prof. Magdalena Środa.
Prof. Magdalena Środa w najnowszym "Wprost" odnosi się do kompetencji - lub ich braku - ekspertów Antoniego Macierewicza, badających katastrofę prezydenckiego Tu-154m. "Gazeta Wyborcza" opublikowała niedawno artykuł o ich kompromitujących zeznaniach. W prokuraturze opowiadali m.in. o oglądaniu wybuchających stodół w dzieciństwie i zainteresowaniu modelarstwem lotniczym.

"Opinie mają wszyscy i wszyscy mają wolność ich wypowiadania, pod warunkiem że nie przyczynia się to do łamania prawa, krzywdzenia innych czy podważania fundamentów demokracji" - komentuje to dzisiaj prof. Środa. Zauważa też, że tak jak w Polsce istnieje przepis zabraniający wyrażania opinii naruszających uczucia religijne, tak nie ma zabraniającego naruszania norm zdrowego rozsądku. "Choć to drugie znacznie bardziej zagraża naszej wspólnocie niż to pierwsze" - podkreśla filozofka.

"Ja nie mogę się wypowiadać o zdrowiu psychicznym Macierewicza"

Felietonistka "Wprost" podkreśla, że w Polsce brakuje wiedzy o czymś takim jak etyka zawodowa. Zbiór takich etyk - tłumaczy Środa - buduje zaś moralność życia publicznego. "Niestety, w Polsce nie ma edukacji w tym zakresie, nie ma też żadnej wiedzy o treściach i funkcjach etyk zawodowych. Panuje za to powszechne przekonanie, że etyka jest jedna i oczywiście - katolicka" - pisze.

Środa podaje też złośliwy przykład: "Mogę mieć opinię co do zdrowia psychicznego posła Macierewicza, ale - z oczywistych względów - nie mogę się wypowiadać w tej kwestii jako ekspert".

Więcej o:
Komentarze (23)
Czym jest etyka zawodowa? Środa: "Mogę mieć opinię o psychice Macierewicza, ale nie mogę mówić o tym jako ekspert"
Zaloguj się
 • belmondo1956

  0

  Jeśli dowody, eksperci, ich obliczenia i zdrowa logika mówią, że zamachu nie było, to tym gorzej dla dowodów, ekspertów, ich obliczeń i zdrowej logiki.
  ekspert macierewicza

 • dorik2

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli widzę faceta w amoku, z wybałuszonymi oczami i pianą na ustach, który od 3 lat powtarza brednie urągające rozumowi ludzkiemu, to chyba nie muszę być ekspertem, żeby mieć o nim wyrobioną opinię!

 • katon61

  Oceniono 7 razy 7

  Z NETU_Macierewicz stosując zasadę klasyków, Goebelsa i Kurskiego, doprowadził do nieodwracalnych zmian w świadomości części społeczeństwa będzie w dalszym ciągu próbował wykorzystać to do realizacji nowych celów politycznych. W tej sytuacji przecież nie chodzi o prawdę. Cel Macierewicza jest dalekosiężny. Chodzi mianowicie o to, by w przyszłości znaleźć uzasadnienie do postawienia Tuska, Sikorskiego, Millera i innych przed Trybunałem Stanu, a być może przed obliczem usłużnej prokuratury w celu oskarżenia, a następnie skazania za zdradę. Do tego potrzebna jest społeczna akceptacja znaczącej części społeczeństwa i o to zabiega Macierewicz. Macierewicz to nie psychopata a wytrawny i cyniczny gracz polityczny który niedługo zagrozi Kaczyńskiemu.
  Nikt nie odważy się publicznie dyskutować z Macierewiczem, który zawsze radosny - w szermierce słownej rozszarpuje adwersarzy.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 14 razy 10

  Pan Macierewicz jest chory na Paranoję i Schizofrenię.

 • m.arco

  Oceniono 10 razy -6

  Zachowanie Środy jest zawsze, powtarzam zawsze nieetyczne. To są fakty.

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 10

  Żeby ocenić zdrowie psychiczne Antka Policmajstra faktycznie nie trzeba być ekspertem....

 • jot-es49

  Oceniono 17 razy 13

  Szanowna Pani Profesor!
  O jakiej etyce zawodowej może być mowa w naszej ukochanej Polsce?
  Środowisko dziennikarzy, redaktorów i wszelkiej maści publicystów stoczyło się na samo dno. Nie ponoszą nawet moralnej odpowiedzialności za swoje brednie, za niesprawdzone informacje a to oni właśnie w pierwszej kolejności winni uczyć poszanowania prawdy, rzetelności i etycznego podejścia do tego publicznego zawodu.
  Na temat polityków w ogóle, a o Macierewiczu w szczególności wypowiadać się nie warto.

 • slmako

  Oceniono 10 razy 4

  Swieta prawda p. Profesor. To jest prywatne zdanie

 • chi_neng1

  Oceniono 22 razy 20

  "Felietonistka "Wprost" podkreśla, że w Polsce brakuje wiedzy o czymś takim jak etyka zawodowa. Zbiór takich etyk - tłumaczy Środa - buduje zaś moralność życia publicznego. "Niestety, w Polsce nie ma edukacji w tym zakresie, nie ma też żadnej wiedzy o treściach i funkcjach etyk zawodowych. Panuje za to powszechne przekonanie, że etyka jest jedna i oczywiście - katolicka"

  Nic dodac, nic ujac ....
  Strzal w dzisiatke !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX