"Rz": Szef SKW został odwołany, bo uniemożliwił Skrzypczakowi dostęp do tajemnic państwowych

Nagłe odwołanie szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego to efekt brutalnej wojny na haki - donosi "Rzeczpospolita". Według dziennika gen. Janusz Nosek został zdymisjonowany, ponieważ nie wydał gen. Waldemarowi Skrzypczakowi certyfikatu pozwalającego mu na dostęp do informacji niejawnych. Szef SKW miał tym samym zasugerować, że wiceszef MON skłamał w ankiecie będącej podstawą do wydania certyfikatu.
Jak informuje "Rz", SKW od kilku miesięcy weryfikowała ankietę bezpieczeństwa gen. Waldemara Skrzypczaka. Dokument, do którego dotarł dziennik, nazywa tę operację "poszerzonym postępowaniem sprawdzającym wszczętym na wniosek ministra obrony narodowej". W ankiecie znalazły się m.in. pytania dotyczące nie tylko spraw majątkowych, ale również rodzinnych i obyczajowych, stanu zdrowia psychicznego i skłonności do używek. Ankieta stanowi podstawę do wydania przez SKW certyfikatu pozwalającego na dostęp do informacji niejawnych, tzw. poświadczenia bezpieczeństwa.

W miniony czwartek do premiera i szefa MON dotarło pismo od gen. Janusza Noska, w którym stwierdził on: "Przeprowadzone czynności oraz zgromadzony materiał dowodowy zobowiązują Służbę Kontrwywiadu Wojskowego do odmowy wydania Panu Waldemarowi Skrzypczakowi poświadczenia bezpieczeństwa". To sformułowany wprost zarzut, że SKW ma dowody na to, iż Skrzypczak skłamał w ankiecie - zauważa "Rz".

Wiceszef MON bez dostępu do jakichkolwiek tajemnic państwowych

Decyzja Noska oznacza, że Skrzypczak nie ma teraz dostępu do żadnych, nawet najmniej ważnych tajemnic państwowych, czyli de facto nie może wypełniać swoich obowiązków służbowych. Właśnie te działania szefa SKW mają być powodem decyzji premiera o wszczęciu wobec niego procedury odwołania. Tymczasem - jak informuje "Rz" - pismo Noska i jego nagła dymisja to jeden z elementów trwającej od dawna wojny na haki między szefem SKW a Skrzypczakiem.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje związane z polskimi służbami? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!