System eWUŚ pozbawia Polaków bezpłatnego leczenia. NFZ? Nie zamierza tego naprawić

Tysiące chorych dowiadują się w szpitalach i przychodniach, że nie mają prawa do bezpłatnego leczenia. Choć to nieprawda, z listy ubezpieczonych wykreśla ich system komputerowy. A NFZ programu eWUŚ nie zamierza jednak zmieniać - informuje dzisiejsza ?Gazeta Wyborcza?.
Dziennikarka rok temu straciła pracę. Jako bezrobotna może być objęta ubezpieczeniem przez pracującego męża. Gdy wybierała się za granicę, zgłosiła się do NFZ po kartę, która uprawnia do bezpłatnego leczenia w krajach UE. Wtedy okazało się, że od kilku miesięcy nie jest ubezpieczona. Dlaczego? Bo w czasie, gdy już nie miała pracy, zredagowała książkę na umowę-zlecenie. Wydawnictwo od jej honorarium opłaciło zaliczkę na podatek i odprowadziło składkę zdrowotną. Ta jedna składka wystarczyła, by system automatycznie odebrał jej ubezpieczenie.

Problem nie dotyczy tylko osób bez stałej pracy. Ilu rodziców wie, że ich dziecko po skończeniu 18 lat automatycznie traci prawo do bezpłatnego leczenia? I że powinni ponownie zgłosić je do ubezpieczenia, jeśli kontynuuje naukę? Czy rodzice wszystkich studentów to zrobili?

A już chyba zupełnie nikt nie wie, że jeśli ma etat, ale choruje dłużej niż miesiąc i jego chorobowe wypłaca ZUS, to jest skreślany z systemu ubezpieczenia, bo pracodawca w tym czasie nie odprowadza składki zdrowotnej.

Cały artykuł w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>>

Więcej o:
Komentarze (39)
System eWUŚ pozbawia Polaków bezpłatnego leczenia. NFZ? Nie zamierza tego naprawić
Zaloguj się
 • antykkk

  Oceniono 1 raz 1

  E a czemu akurat z tym miałoby byc dobrze jak wszędzie jest burdello
  Jedno jest pewne, jak zawsze gdy wprowadzają jakiś system że wydano i wyda się mnóstwo kasy i zatrudniono setki pociotków

 • bombka124

  Oceniono 1 raz -1

  ..."A NFZ programu EWUŚ nie zamierza jednak zmieniać"... i ma rację! Nie ma sensu wydawać niemałej przecież kasy na nowy (znów nie do końca sprawdzony) program.
  Nie ma programów komputerowych bez błędów.... Są tylko takie, w których błędów jeszcze nie znaleziono. Czy jeżeli EWUŚ zostanie zastąpiony innym programem, to ten nowy będzie pozbawiony błędów? NIE!
  Nie ma takiej opcji. Teraz trzeba zgłaszać błędy, sugestie programistom i czekać na poprawki.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy wreszcie do ludzi dotrze prosta prawda, że nasze składki nawet gdyby w jakiejś części nie były marnotrawione przez nieudolnych, często nieuczciwych urzędników nie starczą na leczenie wszystkiego co nas dopada. Będę głosował tylko na taką partię która uczciwie zadeklaruje, że z budżetu (naszych podatków, a nie składek) pokryta zostanie całkowicie profilaktyka dotycząca dzieci i leczenie wszystkich w zakresie ratującym bezpośrednie zagrożenie życia. Resztą powinni wszyscy zajmować się indywidualnie albo powiedzmy sobie uczciwie, że Solidarność była błędem i przywróćmy socjalizm.

 • fordysta

  Oceniono 2 razy 2

  NFZ POwinien być juz dawno zlikwidowany . Jakakolwiek inna dyskusja wobec tej krwiożerczej i pasożytniczej instytucji jest bezprzedmiotowa.
  Zbędne i horrendalne koszty utrzymania tego molochu są potrzebne tylko tym, którzy w nim pracują. Osobom chorym Pomagają tylko w eutanazji.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 3 razy 3

  Takie instytucje jak ZUS I NFZ tylko w ulotkach propagandowych wypełniały zadania do których zostały powołane. (ZUS jeszcze w miarę normalnie funkcjonował za "komuny"). Głównym ich zadaniem jest bycie jednym z głównych łupów wyborczych.

 • lackjaw

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro bezpłatne to dlaczego co miesiąc placę, chociaż nie korzystam?

 • sial

  Oceniono 4 razy 4

  Totalny burdel w tym NFZ.Należy tę instytucję zlikwidować razem z ZUS em i utworzyć coś sensownego .Ja choć bez przerwy pracuję i cały czas opłacam wysokie składki rzędu kilkuset złotych też zostałem pominięty w tym systemie a pismo i telefony do ZUS nic nie dają. To jest skandal i afera na wielką skalę . Tym tematem powinien się zająć NIK i CBA.

 • sabciasal

  Oceniono 5 razy -3

  Jeżeli już dziennikarze biora się do opisywania problemów, to powinni zacząć od przepisów.
  "Wydawnictwo od jej honorarium opłaciło zaliczkę na podatek i odprowadziło składkę zdrowotną. Ta jedna składka wystarczyła, by system automatycznie odebrał jej ubezpieczenie."

  Nie żaden system, tym bardziej program komputerowy ewuś, odebrał jej ubezpieczenie. Po prostu zgodnie z przepisami pani nie dopełniła obowiązków. Nie może być korzystać jednoczesnie z ubezpieczenia męża i pracować. Nie ma takiego systemu informatycznego, który za człowieka będzie się domyślał, czy pani dziennikarka będzie chciała dalej prowadzić działalność czy nie.

  Lepiej od razu przyznajmy, że to początek nagonki na ewuś inspirowany przez środowisko którym nie na rękę jest rozliczanie prawdziwej ilości pacjentów. Juro przeczytamy, jaki to straszny los spotkał lekarzy poz,.....

 • anty_globalista

  Oceniono 5 razy 5

  Ludzie kiedy wy zrozumiecie, że wasze leczenie nie jest priorytetem?

  Wiecie jak niechętnie patrzy tusek z rotfeldem na wydatki w min. zdrowia?

  Bardzo. Tyle wysokich premii mogliby sobie przyznać, gdybyście cholera zdychali jak bóg przykazał, ale wy się koniecznie chcecie leczyć! Po co?
  Donald liczy na poparcie i za wasze skłądki - te kilkadziesiąt miliardów kupiłby sobie setki tysięcy głosów - wystarczyłoby, żeby podniósł emerytury
  mundurowym
  utrzymał krus
  dofinansowanie kościoła
  urzędników
  górników
  prokuratorów
  sędziów

  A wy chcecie tych pieniędzy na leczenie. Nie można być rak samolubnym i egoistycznym, donald chce wygrać kolejne wybory. Nie leczcie się za darmo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX