Rozłam wśród związków? Celiński: "Dla Dudy to próba sił z rządem, dla ZNP - poważna sprawa"

- Związki nauczycielskie nie mogą dopuścić do sytuacji, w której władza zarzuci im brak gotowości do rozmów. Oni są w szczególnej sytuacji - tak Andrzej Celiński komentuje zamieszanie wokół Komisji Trójstronnej. ZNP zadeklarował gotowość do rozmów z rządem.
Posiedzenie komisji poświęcone omówieniu wskaźników budżetowych na 2014 r. ma się zacząć dziś. Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ zapowiedziały, że nadal nie zamierzają uczestniczyć w jej pracach. Warunkiem ich powrotu jest wycofanie obowiązujących już zmian w rozliczaniu czasu pracy i ustąpienie szefa komisji, ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego, mimo członkostwa w OPZZ, zdecydował się na udział w obradach komisji i w liście do przewodniczącego Jana Guza domaga się ich powrotu do stołu rozmów.

Andrzej Celiński w rozmowie z Tokfm.pl mówi, że nie da się jednoznacznie ocenić decyzji ZNP o udziale w Komisji Trójstronnej. - Rozumiem, że są w szczególnej sytuacji, bo w oświacie są duże redukcje. One są uzasadnione ekonomicznie, ale nieuzasadnione, jeśli chodzi o jakość serwisów edukacyjnych. Rozumiem, że związki nauczycielskie nie mogą dopuścić do sytuacji, w której władza zarzuci im brak gotowości do rozmów. To jest poważniejsza sprawa. Tworzy się okazja, żeby w sposób zasadniczy podnieść jakość usług edukacyjnych, więc ZNP chce rozmawiać - mówił polityk.

"Duda ma silne karty"

- Tu nie chodzi o Kosiniaka-Kamysza, którego zmiany domaga się Duda. To jest próba sił. Duda domaga się tego, bo nie chce rozmawiać - stwierdził w rozmowie z nami Celiński. Według niego gdyby Donald Tusk uległ tym naciskom, okazałby swoją słabość. Kosiniak-Kamysz jest odpowiedzialny w rządzie za rozmowy ze związkowcami w Komisji Trójstronnej. - Duda ma bardzo silne karty. Tusk nie rozliczył się ze swoich decyzji. Nie można w polityce gospodarczej zadłużać się na koszt przyszłych pokoleń, a Tusk zbyt często to robi - mówił Celiński.

"Guz wykorzystał swój moment"

Były minister mówił też o konkurencji między Janem Guzem i Piotrem Dudą, o której mówi się, że może podzielić związkowców. - Guz wykorzystał swój moment, ale to nie zmienia w radykalny sposób jego pozycji. To jest dobry organizator, ma w swojej centrali dobrze zorganizowane związki. Ważne jest to, że pokazał swoją decyzję o uczestnictwie w działaniach strajkowych - podkreślał. Celiński. Uważa on jednak, że warto odnotować sam fakt dopuszczenia Guza do głosu. - Guz w rzeczywistości przed 1980 rokiem był drobnym działaczem związkowym. Nie miał wysokiej pozycji politycznej. Przełamuje się więc ten anachroniczny podział na korzenie tkwiące w PRL-u - zauważył.

Więcej o:
Komentarze (13)
Rozłam wśród związków? Celiński: "Dla Dudy to próba sił z rządem, dla ZNP - poważna sprawa"
Zaloguj się
 • partia-oszustow

  0

  ZNP to przybudówka SLD, która sprzedała nauczycieli.

  Zgodził się na daleko idące zmiany w Karcie Nauczyciela

  bo Broniarz dogadał się z Tuskiem. ZNP potrafi tylko brać

  ogromne składki i żeruje na nieświadomych ich niemocy nauczycielach.

 • errata_net2

  Oceniono 1 raz 1

  [Gua] "Nie miał wysokiej pozycji politycznej. Przełamuje się więc ten anachroniczny podział na korzenie tkwiące w PRL-u"
  ---------------------
  Korzenie Guza jednak tkwią w PRL-u, a szczególnie - jego mentalność.

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz -1

  Nie ma chyba lepszego przykładu ograniczonego prostaka, kolesia z towarzystwa obsadzonego na stołeczku niż Celiński

 • kwitpompa

  Oceniono 1 raz 1

  Niech ogłoszą zobaczymy ilu faktycznie będzie strajkować. Czas powiedzieć sprawdzam. Zobaczymy jaką realną siłę stanowią związki. Abstrahuję już od tego, że Śniadek z parasolem nad Kaczyńskim pozbawił chyba złudzeń resztę naiwniaków wierzących w apolityczne i samorządne związki. Nowa stara partia AWS ? To już było. Ja pamiętam jak się skończyło. Rozbitków, którzy nie dostali się na Platformę pozbierali Kaczyńscy i utworzyli PiS. Liczycie, że ludzie maja taka krótka pamięć ?

 • razb1947

  Oceniono 2 razy -2

  Jak związki ogłoszą strajk generalny to rząd będzie uciekać tam gdzie pieprz rośnie.

 • jerjar

  Oceniono 5 razy 5

  Rzecz w tym, że dla jednych (Duda, Guz) to zabawa, a innym chodzi o życie.

 • proteusz33

  Oceniono 2 razy -2

  Broniarz od lat dostaje wszystko o co prosi,po co ma protestować
  Jeszcze by się okazało że nie będzie po tych protestach dwóch podwyżek rocznie

 • spadzista

  Oceniono 13 razy 7

  KONIU 800_?/ wiesz czy przypuszczasz ??. Podaj jakiś przykład , że osoba X w RZĄDZIE ,PREMIERA TUSKA . jest złodziejem . A druga sprawa to powinieneś zgłosić to prokuraturze. Chyba się nie boisz , bo jesteś tego pewien że to złodzieje . Więc się podpisz imieniem i nazwiskiem

 • koniu800

  Oceniono 18 razy -14

  zwolnić kogoś od tuska ? przecież on ma najlepszych fachowców niestety tylko od złodziejstwa i oszustwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX