Wroński: "Zespół Macierewicza robi Polakom wodę z mózgu. Co na to naukowcy?". Paradowska: "Kraj wariatów"

- Zespół Macierewicza nie służy do analizy naukowej. Ten zespół przy pomocy naukowców służy do robienia Polakom wody z mózgu - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - Co na to środowisko naukowe? - pytał. - Sprawa smoleńska jest jedną z największych kompromitacji nauki polskiej - przyznała Janina Paradowska.
- Powinniśmy się zastanowić nad statusem takich komisji w polskim parlamencie. To kompromitacja tego ciała - mówił w Poranku Radia TOK FM o zespole Antoniego Macierewicza ds. katastrofy smoleńskiej prof. Radosław Markowski. - Ta komisja funkcjonuje, marnuje publiczny czas i pieniądze ludźmi, którzy się kompletnie do tego nie nadają - zaznaczył politolog z PAN i SWPS. - Przyjrzyjmy się procedurom doboru ekspertów - zaapelował.

"Naukowcy? Kółko modelarskie"

- To nieporozumienie - stwierdził Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem błędem jest poważne traktowanie zespołu Macierewicza. - Wszyscy spodziewali się, że to naukowcy, a okazało się, że to kółko modelarskie. Ten zespół nie służy do analizy naukowej. Ten zespół przy pomocy naukowców służy do robienia Polakom wody z mózgu - tłumaczył dziennikarz.

- Od dawna mówię, że sprawa smoleńska jest jedną z największych kompromitacji nauki polskiej - przyznała prowadząca Poranek Radia TOK FM Janina Paradowska. Publicystka "Polityki" dziwiła się, że prof. Michał Kleiber, prezes PAN, wciąż chce organizować konferencje z udziałem naukowców współpracujących z Macierewiczem. - W odpowiedzi na to, co tak zwani eksperci opowiadali, prof. Kleiber powinien dawno powołać ekspertów, którzy by się temu przyjrzeli. A nie urządzać równoprawne debaty. Jesteśmy w kraju wariatów - mówiła Paradowska.

"Ci profesorowie są świadectwem nauki polskiej"

Wroński zastanawiał się, dlaczego niektóre uczelnie przyznają się do własnych pracowników, którzy współpracują z Macierewiczem. - Ci profesorowie są świadectwem nauki polskiej. Co na to środowisko naukowe? - pytał. - Rozumiem, że jest zasada wolności badań, wolności wypowiedzi, to jeden z fundamentów niezależnej nauki - podjął Adam Szostkiewicz z "Polityki".

- Ale w tym wypadku, po takich rewelacjach potwierdzonych przez zeznania osób, o których mówimy, dla wspólnoty uczonych wynikają wnioski praktyczne - zaznaczył. - Przecież już wcześniej było wiadomo, że opowiadają głupstwa - zauważyła Paradowska.

"Czym żyje Polska, o której zwykle nie mamy czasu rozmawiać?"

Publicyści zauważyli jednak, że na Smoleńsku się nie kończy. Przykłady? Prof. Andrzej Kochański, genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN i ekspert komisji bioetycznej episkopatu, który utrzymuje, że dzieciom narodzonym z in vitro "grożą upośledzenie umysłowe i autyzm". PAN miała się jednak odciąć od działalności swojego pracownika.

- Inni naukowcy jeżdżą i opowiadają, jak się lansuje eutanazję, żeby mieć dawców do przeszczepów - kontynuował Szostkiewicz. -Jeszcze inni jeżdżą po stadionach i opowiadają o wskrzeszaniu zmarłych. To nie naukowcy. Ale czym żyje Polska, o której zwykle nie mamy czasu rozmawiać? - zapytał publicysta.

Więcej o:
Komentarze (57)
Wroński: "Zespół Macierewicza robi Polakom wodę z mózgu. Co na to naukowcy?". Paradowska: "Kraj wariatów"
Zaloguj się
 • rympalek11

  Oceniono 1 raz 1

  Харашо товарищи!

 • rympalek11

  Oceniono 1 raz 1

  Харашо товарищи! Правилно!

 • prosatis

  Oceniono 1 raz -1

  Rzeczywiście, dom wariatów. Wroński, Paradowska, Markowski jako recenzenci. List rektorów to też swoiste kuriozum - może by wyrazili opinię o kwalifikacjach ekspertów /nie Komisji a ekspertów/ KBWL ? Specjaliści od maszyn drogowych, psycholog, prawnik. Rońda przy nich to naprawdę ekspert, nawet od wypadków lotniczych, nie mówiąc już o osiągnięciach naukowych /w wielu krajach/. Jeden Binienda ma więcej osiągnięć i cytowań niż cała KBWL łącznie z ekspertami. Przecież nie chodzi o sprawy czysto lotnicze a materiałowo-konstrukcyjne /brzoza, skrzydło, rozrzut szczątków/. Od dyskusji przechodzimy do opluwania.Do tej pory uważałem, że głównym problemem jest sposób prowadzenia badań przez KBWL i prokuraturę. Teraz uważam, że w długim okresie zwolennicy zamachu będą zbierać punkty.

 • rita57

  Oceniono 3 razy 3

  Paradowska: "Kraj wariatów"
  Tak, tak p. Paradowska! Ale to małe piwo. Gorzej , że to kraj POstkomuchów, niestety...

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 4 razy 2

  P. Paradowska ma rację. To istotnie kraj wariatów /cytat/. Zastanawia mnie ,kto zdecydował o powołaniu
  komisji parlamentarnej pod kierownictwem Macierewicza ? Przecież ten poseł kompromituje siebie oraz
  cały mądrzejszy od niego naród. Proszę wszystkie media o zaprzestanie upowszechniania "wiedzy" pana
  Macierewicza.

 • illuminatus2

  Oceniono 3 razy 1

  vod.gazetapolska.pl/5161-debata-jeden-na-jeden-z-prof-binienda-w-tvp-lasek-absolutnie-nie
  Czekaj ty ku... lasek. Już ci się pali pod dupą i nawet z młodym dziennikarzem stoisz z glutem w porach w czasie rozmowy.

 • dorik2

  Oceniono 2 razy 0

  Antek niby taki świr, a cwany. Ostatnio powiedział, że dowody zamachu zgniły w ruskim błocie. Czyli już ich nie ma i nie będzie! I sekta smoleńska do końca świata może wymyślać niestworzone rzeczy, nie fatygując się szukaniem jakichkolwiek dowodów!

 • dorik2

  Oceniono 1 raz 1

  Antek niby taki świr, a cwany. Zauważcie, co ostatnio powiedział - że dowody zamachu zgniły w ruskim błocie. Czyli już ich nie ma i nie będzie! I sekta smoleńska do końca świata może bredzić, co tylko chce, nie fatygując się szukaniem jakichkolwiek dowodów!

 • gadojan

  Oceniono 6 razy 0

  Pani Paradowska, rzetelna dziennikarka sprawdzilaby co tak naprawde mowili Ci eksperci?? ...
  Pomyj w tym kraju wariatow wylewa sie coraz wiecej, i takze przy pani udziale.
  Moze przynajmniej pani (jesli sie okaze to nieprawda) przeprosi jako pierwsza, dajac malenki ale dobry przyklad, ze nie wolno bezkarnie opluwac nikogo (bez wzgledu na przynaleznosc partyjna czy religina)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX