Bury: Zgadzam się ze związkowcami. Rząd zbyt mało aktywnie walczy z bezrobociem

- Widzę ogrom bezrobocia wśród młodego pokolenia - mówił w Poranku Radia TOK FM Jan Bury, szef klubu PSL. Jego zdaniem niezbędne są pieniądze na aktywną walkę z bezrobociem, ale działania ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza blokować ma Jacek Rostowski. - Tu podzielam opinię związkowców, którzy mówią wprost, że rząd zbyt mało aktywnie walczy z bezrobociem - zaznaczył Bury.
Po odejściu trzech posłów koalicja rządząca ma w Sejmie 232 głosy. Co z większością parlamentarną rządu? Jan Bury, szef klubu PSL, przekonywał w Poranku Radia TOK FM, że nie ma się o co obawiać. - W ostatnich latach ta większość koalicyjna też była kilkuosobowa. I koalicja radzi sobie od kilku lat świetnie - mówił polityk. - Jeśli przewaga jest nieduża, posłowie bardziej się mobilizują - zaznaczył Bury. I zapewnił, że jeśli chodzi o wsparcie rządowych inicjatyw, "klub PSL jest pewny".

Bury dodał też, że niektóre ustawy po prostu "zasługują na poparcie" i tworzy się wokół nich ponadpartyjny konsensus.

Kosiniak-Kamysz i Rostowski walczą o fundusz pracy?

Polityk PSL odniósł się też do doniesień o konflikcie między Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ministrem pracy, a Jackiem Rostowskim, ministrem finansów. Spór dotyczyć miał czasu na podjęcie decyzji o pozostaniu w OFE po ostatnich zapowiedziach reform emerytalnych. Kosiniak chce podobno, by obywatele mieli na to więcej niż trzy miesiące.

- Rozbieżności są, ale w innej sprawie. W sprawie pieniędzy na fundusz pracy - stwierdził Bury. - Źle się dzieje, że pieniądze, które należą do ministra pracy, a de facto polskich pracodawców, są uruchamiane na życzenie ministra finansów. Ministrowie pracy, rolnictwa czy gospodarki to ministrowie konstytucyjni, odpowiedzialni i podejmują decyzje na podstawie jakiejś wiedzy - wskazywał gość Poranka Radia TOK FM.

"Podzielam opinię związkowców"

- Skoro Kosiniak-Kamysz analizuje i przedstawia dokumenty, że jeśli nie uruchomi miliarda złotych na dobre programy absolwenckie, może to wywołać za pół roku wzrost bezrobocia o 1-2 proc. Czasem jest tak, że minister mówi do drugiego ministra, wali o ścianę, a ten nie czuje tych argumentów - bronił partyjnego kolegi Bury.

- Widzę ogrom bezrobocia wśród młodego pokolenia. Te pieniądze mądrze i aktywnie wydawane na staże, programy absolwenckie są bardzo potrzebne - zaznaczył polityk. - Tu podzielam opinię związkowców, którzy nie są ulubionym segmentem mojego zainteresowania, którzy mówią wprost, że rząd zbyt mało aktywnie walczy z bezrobociem w Polsce - przyznał Bury.

Więcej o:
Komentarze (16)
Bury: Zgadzam się ze związkowcami. Rząd zbyt mało aktywnie walczy z bezrobociem
Zaloguj się
 • klarneta8

  Oceniono 1 raz 1

  Zwiazkowcy walcza o kase i stanowiska dla siebie,a ciemny lud kupuje te androny. Bury, chce sie przypodobac, powinien beknac za takie glupstwa.

 • ritak44dwa

  Oceniono 1 raz 1

  ALE ZWIĄZKOWCY WALCZĄ O ZWIĘKSZENIU BEZROBOCIA.

 • voiceinthedesert1

  0

  Moim zdaniem, sprawa bezrobocia nie powinna czekać na rozwiązanie. Są dziesiątki kluczowych rzeczy, które Polska potrzebuje natychmiast! Wyliczę tylko pięć, z braku miejsca i czasu. Pierwsze to dyscyplina dla kiboli, którzy kosztuje naród grube miliony rocznie. Za te miliony można zwiększyć minimalne pensje, co pozwoli wielu młodym ludziom podjąć pracę. Po drugie, trzeba zredukować budżet wojskowy w czasie, kiedy nikt nie grozi nam wojną. To stanowiło by ogromne oszczędności, na zatrudnienie tysięcy młodych ludzi przy odnowie infrastruktury krajowej jak budowa WC na stacjach pociągów. Po trzecie, trzeba przekształcić obecny sposób rozporządzanie pieniędzmi unijnymi, których za mało przyznaje się na tworzenie etatów. To wymaga ekspertów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, zdolnych by przeprowadzić badania w tym celu na skalę światową w minimalnym czasie. Po czwarte, należy naciskać na banki, by rozporządzały mądrzej pieniędzmi unijnymi, przeznaczonymi na rozbudowę kraju. Kredyty muszą być skierowane ku badaniom naukowym skierowanym na powiększanie rynku pracy, przez indywidualne, wysoko wykształcone osoby, a nie tylko korporacje i uniwersytety. Ja sam, od lat marzę o przeprowadzeniu takich badań na uniwersytetach światowych nie czyniąc tego wyłącznie z braku pieniędzy. I po piąte, trzeba zabijać niepotrzebna biurokracje przy każdej sposobności. Nie rozumiem dlaczego w Polsce tak dużo się na wszystko czeka! W Krakowie, dla przykładu, naród cały nauczony został by dziennie wypowiadać słowo "spokojnie" co najmniej dziesięć razy a czasem sto. Kto tak naród nauczył? Wróg. Nie mam czasu na opis tego wroga. Ale to ktoś, komu się nie spieszy by działać natychmiast dla dobra Polski!

 • klara551

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Bury zła to bura sobaka co własne gniazdo kala. Toż siedzicie w kolejnym rządzie i ma pan czelność uważać ,że jako koalicjant jesteście niewinni jak 80 letnia dziewica? Wy jesteście gorsi od tirówek bo z każdym pójdziecie w krzaki byle wam zapewnił wikt i opierunek.A może pan skrytykuje albo choć coś burknie na temat kolegi Struzika co przykleił się do Mazowsza jak mucha do lepu? Wziął się pan za krytykę własnego rządu bo na horyzoncie kolejne wybory i znowu trzeba udawać dziewicę na wydaniu i szukacie kolejnego pridupnika?

 • prezio2

  Oceniono 1 raz -1

  niezalezna.pl/46192-niemal-polakow-zle-ocenia-rzad
  Do piachu z h...ami rudymi.

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  Bury: Zgadzam się ze związkowcami. Rząd zbyt mało aktywnie walczy z bezrobociem.......
  ________________________________________________________________________
  To fakt. Zamiast kilkaset tysięcy urzędników rządzący mogli przyjąć 2 razy więcej pociotków i z klucza towarzysko-partyjnego.

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 4

  PSL z problemem bezrobocia swoich bliskich i kolesi rozwiązał definitywnie. Właściwie bardziej BEZZAROBIA niż bezrobocia, bo swojaki nic nie robią, a kasę koszą...

 • prezio2

  Oceniono 3 razy -3

  niezalezna.pl/46183-trwa-akcja-niszczenia-zespolu-parlamentarnego-wyborcza-prokuratura-teraz-rzad
  Żydokomuna atakuje prawdziwych Polaków !!! Co za sku...ały kraj żeby na naszej ziemi to wszawe robactwo tak sobie poczynało . Trzeba będzie wyciąć to ścierwo co do sztuki wszelkimi metodami.

 • antua43

  Oceniono 2 razy 0

  Buremu coś się POmyliło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX