Pedofilia w Kościele. Episkopat Niemiec zaostrza zasady postępowania

Niemieccy biskupi wprowadzili nowe, jeszcze bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące księży molestujących seksualnie swoich podopiecznych. Sprawcy będą podpadali zarówno pod prawo karne, jak i kościelne, a zagadnienie molestowania seksualnego ma być przedmiotem rozmów przy każdorazowym przyjmowaniu duchownego do parafii.
Sprawcy są wykluczeni od posługi w parafii. I to niezależnie od tego, czy ich akty przemocy seksualnej zwracały się przeciwko nieletnim, czy też dorosłym powierzonym ich opiece w szpitalach psychiatrycznych lub w ośrodkach dla osób upośledzonych fizycznie. Do tej pory inkryminowani duchowni posiadali zakaz pełnienia tych funkcji w parafiach, w których mieliby bezpośredni kontakt z nieletnimi.

Ale do absolutnego zakazu posługi duszpasterskiej dla sprawców molestowania biskupi w RFN - wzorem biskupów USA - się nie posunęli. Episkopat Niemiec oświadczył jednak, że uwzględnił sugestie ekspertów, którzy zalecili zróżnicowane podejście do sprawców w sutannach. Niewielką szczelinę w drzwiach dla nich pozostawiono w formie możliwości podjęcia posługi jako duszpasterz (kapelan) w klasztorze.

Co mogą ofiary?

Nowe wytyczne jasno precyzują, że dopuszczający się przestępstwa seksualnego duchowny lub świecki pracownik Kościoła podpada zarówno pod niemieckie prawo karne, jak i kościelne. Oznacza to zgłoszenie przestępstwa przez jego przełożonych zarówno prokuraturze, jak i wszczęcie drugiego, kościelnego postępowania przez miejscowego ordynariusza. W nowych wytycznych znalazła się adnotacja, że ofiary oprócz prawa uzyskania od Kościoła pomocy duszpasterskiej i terapeutycznej, mogą także wnioskować o wypłacenie odszkodowania finansowego za poniesione moralne straty.

Dużą wagę przykładają biskupi do prewencji. Zagadnienie molestowania seksualnego ma być przedmiotem rozmów przy każdorazowym przyjmowaniu duchownego do parafii, a także na diecezjalnych kursach dokształcających.

Episkopat Niemiec a pedofilia

Fala skandali pedofilskich w 2009 i 2010 roku, jaka zalała niemiecki Kościół, zmusiła go już wtedy do reakcji. W łonie episkopatu Niemiec powołano pełnomocnika ds. molestowania seksualnego przez duchownych, biskupa Trewiru Stephana Ackermanna, oraz upoważniono kryminologa dr. Christiana Pfeiffera z Instytutu Kryminologii w Dolnej Saksonii do przebadania całościowego obrazu przestępstw seksualnych popełnianych przez księży w dziewięciu niemieckich diecezjach w latach 1945-2010, w pozostałych 18 diecezjach w okresie 2000-2010. Zaczęto też młodocianym ofiarom wypłacać indywidualne odszkodowania w wysokości 5000 euro.

Więcej o:
Komentarze (14)
Pedofilia w Kościele. Episkopat Niemiec zaostrza zasady postępowania
Zaloguj się
 • sher-rif

  Oceniono 5 razy 5

  Znów problem z pedofilią wśród kleru. Współcześni apostołowie jakoś dziwnie słabiuścy. Odnoszę wrażenie,że dzisiejsi księża wcale nie wierzą w treści z Biblii. Przyciąga ich kasa i dotychczasowa bezkarność.

 • mcgoo

  Oceniono 4 razy 4

  A co na to niemieccy zieloni?

 • ulebyk

  Oceniono 10 razy -10

  Żydowscy pedofile są bronieni przez "polski" MSZ z syjonistyczna kukiełką Sikorskim na czele.

 • topiramax

  Oceniono 11 razy 11

  Co Niemcy to Niemcy. Ordung musi być.

  Nasz Episkopat może się uczyć od Niemców.

 • blogfiles

  Oceniono 10 razy 8

  Jaka znowu pedofilia, lewacki wymysł, nie ma żadnej pedofilii księży. No sami powiedzcie, Moryń?

 • jerzysm42

  Oceniono 34 razy 32

  Niemieccy pedofile będą prosili o azyl polskich biskupów, szczególnie Dziwisza i Hosera.

 • vomitorium1

  Oceniono 24 razy 24

  teraz to
  nie będzie opłacało się
  być księdzem
  (ani pieniędzy
  ani przjemności)

 • halinkamarzena

  Oceniono 21 razy 21

  U nas też tak powinno być.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX