Kompromitacja ekspertów smoleńskich? "Gdyby ktoś poważnie potraktował zespół Macierewicza, bylibyśmy na innym etapie"

"Gazeta Wyborcza" pisze o niekompetencji smoleńskich ekspertów. - Jedyne, co mnie dziwi, to fakt, że trzy lata zajęło prokuratorom przesłuchanie rzekomych ekspertów - mówiła w Poranku Radia TOK FM Renata Kim z "Newsweeka". - Mam takie podejrzenie, że prokurator też nie jest ekspertem - zauważył dr Robert Sobiech, socjolog z UW. I wskazywał na potrzebę spotkania naukowców ponad podziałami.
Wojskowa prokuratura badająca katastrofę smoleńską przesłuchała naukowców forsujących hipotezy o zamachu - pisze "Gazeta Wyborcza". Wnioski? - Jeden z przesłuchanych świadków wskazał, że podstawą wniosków na temat katastrofy był "eksperyment myślowy" oparty na wiedzy pochodzącej z fotografii z miejsca katastrofy - powiedział gazecie kpt. Marcin Maksjan, rzecznik prokuratury wojskowej. Pozostali eksperci powoływali się na modelarskie pasje z dzieciństwa, obserwacje eksplozji w szopie i oglądanie skrzydeł samolotów z siedzenia pasażera. - Ten wielki smoleński śledczy, czyli Macierewicz, jest nagi! - mówi "Gazecie Wyborczej" prawnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

"Prokurator też nie jest ekspertem"

- Czytałam ten artykuł z rosnącym zdumieniem i nadal nie wierzę, że to jest możliwe - mówiła w Poranku Radia TOK FM Renata Kim z "Newsweeka". - Jedyne, co mnie dziwi, to fakt, że trzy lata zajęło prokuratorom przesłuchanie rzekomych ekspertów - dodała dziennikarka. Podobne spostrzeżenie uczyniła Eliza Olczyk z "Rzeczpospolitej", która starała się dystansować od doniesień "Gazety Wyborczej". - Gdyby ktoś poważnie potraktował zespół Macierewicza, a nie tylko próbował go dyskredytować i wyśmiewać, może wtedy mielibyśmy wyjaśnianie tragedii smoleńskiej na innym etapie - zaznaczyła dziennikarka.

- Mam takie podejrzenie, że prokurator też nie jest ekspertem - zauważył dr Robert Sobiech, socjolog z UW. Jego zdaniem ocena kompetencji ekspertów smoleńskich przez prokuratora nie jest więc do końca zasadna. - Dobrze by było zrealizować pomysł konfrontacji ekspertów - stwierdził socjolog, mówiąc o propozycji prof. Michała Kleibera, prezesa PAN, który w liście zaapelował o spotkanie naukowców zajmujących się katastrofą. - Na tym etapie śledztwa spokojnie można niezależnym ekspertom udostępnić dane ze śledztwa, żeby zweryfikowali swoje hipotezy - dodał dr Sobiech.

"Nie dajmy się zastraszyć"

O rozsądek apelował natomiast Jan Wróbel, prowadzący Poranek Radia TOK FM. Publicysta wskazywał, że nie przeszkadza mu zabetonowanie sceny politycznej. Obawia się czego innego. - Jestem ogromnym przeciwnikiem zabetonowania sceny smoleńskiej. Stworzenia wrażenia, że każdy, kto uważa, że prawdopodobnie doszło do przykrej serii incydentów i awarii, w wyniku których zginęli ludzie, to jest pachoł bez mózgu - mówił Wróbel.

- Druga racja jest taka, że kto nie widzi zupełnej oczywistości, jest oszołomem i wariatem. Może sobie w szopie kapiszony młotkiem rozwalać i na tej podstawie snuć teorie. To nieprawda - zaznaczył publicysta. - Możemy przez 20 lat szukać tego, co nam się nie zgadza w wyjaśnieniu katastrofy i to jest w porządku. Nie dajmy się zastraszyć - zakończył Wróbel.

Więcej o:
Komentarze (36)
Kompromitacja ekspertów smoleńskich? "Gdyby ktoś poważnie potraktował zespół Macierewicza, bylibyśmy na innym etapie"
Zaloguj się
 • radocha1to

  Oceniono 5 razy 3

  A JA PODZIWIAM TYCH PROKURATORÓW - za stalowe nerwy!

  No wyobrażcie sobie - facet opwiada jakim to on jest fachowcem - w dziedzinie całkiem innej niż badanie katastrof lotniczych - i dokłada - że widział wybuchy w szopie.
  Albo - że sporo godzin wylatał.
  Odrzutowcem - pasażerskim...:)
  Albo - że jak latał - to się przglądał, albo - że na pokazach posiedział raz w kokpicie....

  No, ja bym posikał się ze śmiechu natentychmiast - A ONI MUSIELI ZACHOWAĆ KAMIENNĄ TWARZ!!!
  Takie rzeczy - to Montypajtony wymyślali!!!

  I jak tych ludzi traktować poważnie??? Kabareciarz by takigo przesłuchania nie wymyślił.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 4 razy -2

  Jedyne, co mnie dziwi, to fakt, że trzy lata zajęło prokuratorom przesłuchanie rzekomych ekspertów - mówiła w Poranku Radia TOK FM Renata Kim z "Newsweeka"

  Szkoda że pani Kim (ir-sen?) nie dziwią trzy lata potrzebne na przebadanie próbek z miejsca katastrofy?

  no ale widać że innych ludzi do Lisweeka nie przyjmują :-)

 • jankbh

  Oceniono 7 razy 7

  Prokurator nie musi być ekspertem w zakresie badania katastrof lotniczych, natomiast na pewno jest ekspertem w wyszukiwaniu ekspertów - i tych macierewiczowych słusznie zdyskwalifikował. W związku z tym żadna z nimi dyskusja nad jakimikolwiek ich "wnioskami" nie ma najmniejszego sensu, bo ci ludzie są ignorantami, a nie partnerami dla autentycznych rzeczoznawców.

 • moro01

  0

  @tommy96
  No właśnie trylobicie , byłbyś już tak wysoko !!!

 • iha-iha-iha

  Oceniono 6 razy -6

  POwoli, POwoli prawda wyjdzie na światło dzienne - tylko czy wtedy będzie mozna odPOwiedzialnych POwiesić?
  chyba tak - jeżeli sami wcześniej nie POwieszą się, jak to jest nagminne za ich rządów

 • tommy96

  Oceniono 4 razy 2

  "Gdyby ktoś poważnie potraktował zespół Macierewicza, a nie tylko próbował go dyskredytować i wyśmiewać, może wtedy mielibyśmy wyjaśnianie tragedii smoleńskiej na innym etapie - zaznaczyła dziennikarka."
  PS:
  Chyba na innym etapie ewolucji, przyblizylibysmy sie do malp .

 • moro01

  Oceniono 3 razy -3

  niezalezna.pl/46080-dzisiaj-rocznica-sowieckiej-napasci
  Dziś 17 września . Ważna data !

 • tomek.pt

  Oceniono 5 razy 3

  jak PiS dojdzie do władzy i takich"ekspertów" weżmie do rządu to za rok od wyborów wojna domowa!!!chyba sie helu nawąchali. A ja wczoraj widziałem czołg i postanowiłem poszukać pracy jako ekspert w przemyśle zbrojeniowym .pozdro dla Antka i reszty ha,ha,ha.

 • da-jan55

  Oceniono 6 razy 6

  Ręce opadają - ja w/g ich wykształcenia jestem ciemniakiem - ale zastanawiam się kto im dał szkoły , tytuły naukowe , astronomiczne pensje - przecież ta durnota nami manipuluje - czego ci ...nie wiem jak nazwać z nami za nasze pieniądze wyprawiają - czy nie można by posłów i innych uczonych przed nadaniem tytułów naukowych , innych pełniących funkcje publiczne sprawdzać w wariatkowie !!!???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX