Breivik rozpoczyna studia w Oslo. "Każdy ma prawo do studiowania"

Anders Breivik został przyjęty na Wydział Nauk Politycznych Uniwersytetu w Oslo. Korespondencyjnie będzie studiował nauki polityczne. Norweg w lipcu 2011 roku zastrzelił 77 osób na wyspie Utoya. Odsiaduje karę 21 lat więzienia.
34-latek przebywa w więzieniu i nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z pracownikami uczelni. O tym, że chce studiować, poinformował już w lipcu. Wykładowcom ten pomysł się nie spodobał, ale rektor uczelni powiedział, że musi trzymać się przepisów, a według nich każdy ma prawo do studiowania.

- Braliśmy pod uwagę dylematy moralne, jednak potraktowaliśmy zgłoszenie Breivika jak każde inne. Nie znaczy to jednak, że nie mamy świadomości żalu i gniewu - mówił rektor uniwersytetu. - Nasza decyzja pokazuje jedynie, że wartości, które wyznajemy, są znacząco odmienne od jego wartości - dodał i podkreślił, że w żadnym wypadku morderca nie będzie miał dostępu do uczelnianego kampusu.

Podobnego zdania jest Knut Bjarkeid, szef więzienia, w którym Breivik odsiaduje karę. - Zawsze będziemy dążyć do tego, żeby więźniowie uzyskali wykształcenie. Chodzi o to, by mogli dostać pracę, gdy wyjdą na wolność - mówił Bjarkeid.

Masakra na wyspie Utoya

22 lipca 2011 r. 32-letni wówczas Norweg Anders Breivik, prawicowiec o rasistowskich poglądach, zdetonował bombę w pobliżu rządowego budynku w Oslo, zabijając 8 osób, a następnie wymordował 69 osób na wyspie Utoya, gdzie odbywał się zjazd młodzieżówki rządzącej w Norwegii Partii Pracy. Tłumaczył swoje działania obawą przed wielokulturowością oraz islamizacją Europy. Został skazany na co najmniej 21 lat więzienia, kara może być przedłużana. To maksymalny możliwy wyrok przewidziany w norweskim prawie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji za granicą? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (213)
Breivik rozpoczyna studia w Oslo. "Każdy ma prawo do studiowania"
Zaloguj się
 • h853

  0

  W Polsce z uczciwych Polaków robi sie złodziei oszustów i bandytów, nawet za przejście przez ulicę i jazdę na rowerze się karze, wyrzuca się z mieszkań na bruk, nie gwarantuje się minimum socjalnego i prawa do pracy, a w Norwegii bandyta , morderca moze studiować , domaga się dobrych warunkow . O co chodzi na tym zdemoralizowanym świecie polityków. Jedni przesadzają w złym a drudzy w dobrym . Po prostu brak słow na taką hańbę politykow wobec narodów! .

 • alejajaniemaco

  Oceniono 2 razy 2

  BUAHAHAHA

  Breivik gwalci spoleczenstwo Europejskie swoim twardym charakterem a ludzie jak dziwki stekaja na forach i oprocz wypinania sie coraz mocniej nie moga nic zrobic !

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  - Czy jest pan przygotowany do egzaminu?
  - Nie, ale będe strzelał

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 4 razy 2

  Po odsiadce zostanie
  Nie tylko potworem,
  Lecz również szanowanym,
  Przez wszystkich profesorem.

 • tomesio

  Oceniono 4 razy 2

  Na tym właśnie polega resocjalizacja. Breivik akurat jest skrajnym przykładem, ale większość przestępców ma w ten sposób szanse spłacić społeczeństwu sobie dawne grzechy, m.in. ucząc się przydatnych dla ogółu rzeczy.

  A u nas czego się nauczą? Nic - wyjdą wraki lub jeszcze gorsi bandyci.

 • hen-live

  Oceniono 4 razy 0

  Pozwolono mu tylko studiowac. Powinien dostac od razu doktorat ale widocznie automatyczny doktorat po zamordowaniu conajmniej 100.

 • adambiernacki69

  Oceniono 2 razy -2

  Cóż to przez ten niż demograficzny:-)

 • berig123

  Oceniono 3 razy 1

  Powalona ta Norwegia! Zabił kilkadziesiąt osób i 21 lat. Zabijać i ku....rwa nie umierać w tej Norwegii. Nieudany post, ale prawdziwy.

 • maksimum

  0

  A jak przeszedl egzaminy wstepne?
  W USA bez dobrych stopni z liceum i bez bardzo dobrego SAT nie ma szans na studiowanie,no ale USA w porownaniu z EU nie jest "normalnym "krajem.
  Uniwersytet w Oslo jest jednym z najlepszych na swiecie i .....nie ma egzaminow wstepnych????

  The University of Oslo (Norwegian: Universitetet i Oslo), formerly The Royal Frederick University (Norwegian: Det Kongelige Frederiks Universitet), is the oldest and largest university in Norway, located in the Norwegian capital of Oslo. The university is recognized as one of Northern Europe's most prestigious universities. The Academic Ranking of World Universities has ranked it the 67th best university in the world.[1]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX