32 lata protestowała pod Białym Domem. Policja sprzątnęła jej namiot

Przez 32 lata uwagę turystów podjeżdżających pod Biały Dom przykuwał stojący po drugiej stronie ulicy biały namiot otoczony transparentami przeciw bombom atomowym. Od 1981 r. rezydowała w nim - prowadząc najdłuższy protest polityczny w USA - Concepcion "Connie" Picciotto. W czwartek namiot sprzątnęła policja - pisze "Huffington Post". Ale kilka godzin później znów stał vis-a-vis rezydencji Baracka Obamy.
Biały, skromny namiot Concepcion Picciotto, stał naprzeciwko Białego Domu, oddzielony tylko ulicą, przez 32 lata. "Washington Post", w tekście poświęconym wytrwałej demonstrantce, opisał go jako "stary parasol werandowy, pokryty białą plastikową płachtą i zabezpieczony spinaczami". 77-letnia pani Picciotto rzadko go opuszczała - a gdy musiała, zawsze zastępował ją ktoś z grupy zaprzyjaźnionych aktywistów.

Fot. Charles Dharapak AP

Policja zwija namiot...

Ale osoba, która miała to zrobić w nocy ze środy na czwartek, odeszła od namiotu i policja pilnująca porządku w parku Lafayete sprzątnęła go - informuje "Huffington Post".

Fot. Charles Dharapak AP

Jak dowiedziała się amerykańska gazeta, osobą, która nie dopilnowała namiotu, był weteran wojenny cierpiący na zespół stresu pourazowego.

Concepcion Picciotto w rozmowie z "Huffington Post' wyraziła swoją złość. - To trudne, bo niełatwo tutaj żyć - powiedziała. Dodała, że przez lata swojego protestu nieraz słyszała groźby. Starsza pani nie zamierzała się jednak poddawać. - Stoję tu w upale, w zimnie, w śniegu - podkreśliła.

Biały namiot przed Białym Domem, czyli stop wojnie

Najdłuższy protest pokojowy w historii USA rozpoczął się 3 czerwca 1981 r., gdy aktywista William Thomas stanął przed Białym Domem. Concepcion Picciotto dołączyła do niego dwa miesiące później, kilka lat później jako trzecia dołączyła przyszła żona Thomasa, Ellen. Przez lata biały namiot wrósł w pejzaż przed Białym Domem, a antyatomowi aktywiści wspomagali niestrudzoną grupkę w ich proteście, dołączając do nich na krótszą bądź dłuższą wartę. Po śmierci Thomasa w 2009 r. Ellen wyprowadziła się do Karoliny Północnej, a Concepcion została sama na swojej warcie.

Wspomagana przez ruch aktywistów Occupy Peace House (za punkt zborny służyło im przez lata mieszkanie Thomasa kilka przecznic o Białego Domu) starsza pani trwała na posterunku. Gdy go straciła, znajomi natychmiast rozkręcili akcję mającą doprowadzić do przywrócenia namiotu na jego miejsce.

Protest wznowiony

Jak podaje "Los Angeles Times" , apele dotarły do biura deputowanej do Izby Reprezentantów, Eleanor Holmes Norton, która zna Picciotto od 1993 r. i od lat zgłasza w Kongresie projekt ustawy o rozbrojeniu arsenałów nuklearnych. Telefon z biura deputowanej zadziałał - funkcjonariusze waszyngtońskiej Policji Parkowej zwrócili jej skonfiskowany namiot i transparenty. Z pomocą znajomych pani Concepcion do wieczora odbudowała swoje miejsce protestu.

Chcesz wiedzieć więcej o sprawach amerykańskich? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o:
Komentarze (80)
32 lata protestowała pod Białym Domem. Policja sprzątnęła jej namiot
Zaloguj się
 • maguniaklikunia

  Oceniono 1 raz 1

  A czemu nie ma szczegółów o pani .
  Kim była, czy miała jakąś rodzinę, czy miała ubezpieczenie, czy pracowała czy nie, jakie miała wykształcenie, jak radziła sobie z ewentualnymi chorobami ?
  Proszę o szczegóły bo bardzo mi się taka postawa podoba i jestem zainteresowana tą historią.

 • onoki

  Oceniono 1 raz 1

  zdjecie nr.4 'wraz z kolezanka aktywistka'. W Ameryce kolezanki nosza brode... Boze, po co ja sie czepiam...

 • lech2011

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli te szajbusy przed pałacem prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu to jej klony ?
  Tyle, że mniej wytrwałe ?

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 0

  Podziwiam tę Panią.
  To jest coś.

 • grzes-3

  Oceniono 10 razy 10

  32 lata , to strasznie długo. Kobieta wytrzymała - ok , ale że namiot wytrzymał ?

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 4

  Na prezesa PiS pani Concepcion nadaje się. 32 lata to 384 miesięcznice.

 • d3mariusz

  Oceniono 4 razy 2

  Tak naprawde to dzieki broni atomowej nie doszlo do wojny miedzy mocarstwami od zakonczenia II wojny swiatowej. Bron atomowa powoduje ze wojna staje sie nieoplacalna i niszczaca dla wszystkich stron.

 • kieliszki

  Oceniono 8 razy 0

  Kobita protestuje w ważnej sprawie, rządy ją olewają, GW wspomni o niej raz po latach, że przykuwa "uwagę turystów".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX