"Kościół przechylił się cały na prawą burtę. Myśli, że pruje naprzód, a zdąża na mieliznę, jeśli nie gorzej"

"Kościół instytucjonalny podąża w niedobrym kierunku, kiedy wysuwa roszczenia bez oglądania się na realia społeczne (przybywa niewierzących) i ekonomiczne (szukanie oszczędności budżetowych), kiedy zaczyna mówić językiem PiS-u czy wręcz nienawiści" - pisze na swoim blogu na stronie Polityka.pl Adam Szostkiewicz.
- Nie podoba mi się Kościół triumfujący i narzucający wszystkim swoje poglądy - stwierdził w wywiadzie dla KAI marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Do tego komentarza odnosi się dzisiaj na blogu Polityka.pl Adam Szostkiewicz. Jego zdaniem Borusewicz ma sporo racji.

"Podobnie, jak Borusewicz, mam wrażenie, że najlepszy, za mojego dorosłego życia, okres miał Kościół w Polsce w latach 70. i 80., za prymasa Glempa i papieża Wojtyły. Po przełomie 1989 r. zaczęło się zmieniać na gorsze i coraz gorsze" - pisze publicysta. "Przekaz o. Rydzyka wyparł przekaz wczesnego Wojtyły. Odrzucono Kościół otwarty - soborowy, ekumeniczny, dialogowy. Zapanował Kościół triumfalistyczny, dewocyjny i 'szamański'" - dodaje.

"Nie ma równowagi"

Dziennikarz "Polityki" ubolewa, że dzisiaj nie ma już równowagi między dwoma nurtami w Kościele - między "nurtem dziś dominującym, wyrażającym tęsknotę za zamkniętym za palisadą Kościołem de facto narodowym" a "nie uniwersalnym - nurtem nazywanym teraz 'radiomaryjnym' i 'religią smoleńską'".

"Dziś nie ma tej zdrowej równowagi. Kościół przechylił się cały na prawą burtę. Myśli, że pruje naprzód, a zdąża na mieliznę, jeśli nie gorzej" - podsumowuje w swoim wpisie Szostkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (25)
"Kościół przechylił się cały na prawą burtę. Myśli, że pruje naprzód, a zdąża na mieliznę, jeśli nie gorzej"
Zaloguj się
 • jacek-1111

  0

  swietnie ze ma takiego mesjasza jak Szostakiewicz.

 • inkwizytorstarszy

  0

  Kochany panie Szostakiewicz. Przecież pan wie, że fakt że bedzie tylko 0,5 % odpisu od podatku i to dobrowolnie, spędza sen z powiek naszym zabiedzonym hierarchom, którzy wiedzą że iuż przegrali walkę o kasę z podatku.
  Teraz cały wysiłek kleru będzie skierowany na dzieci i młodzież, bo boją się że nie uda im się wytresować tylu wierzących pachołków, którzy będą płacili na tacę tyle żeby zapewnić im wygodne i dostatnie życie.
  ( i w dodatku Papierz zagląda pod ich dywan....)

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Im mniej kościoła, tym lepiej dla państwa.

 • filan_trop

  0

  Oby nie przewalil sie na synagoge.

 • feminus

  Oceniono 10 razy 8

  Jak ludzie w Polsce zmadrzeja kosciol sie wyludni.

 • m.arco

  Oceniono 12 razy -10

  O ile mi wiadomo coraz więcej młodych ludzi wstępuje do seminariów duchownych. Kościół zmierza we właściwym kierunku.
  Borusewicz nie wypowiadać gdyż jako polityk handlujący swoim poparciem w zamian za stanowisko marszałka senatu jest człowiekiem politycznie skompromitowanym a Szostkiewicz jak zwykle chrzani od rzeczy o sprawach, na których się najwyraźniej nie zna i ich nie rozumie.

 • jurekzoliwy

  Oceniono 11 razy 11

  Wieloletnie działania komuny nie potrafiły zaszkodzić Kościołowi w jednej setnej szkód, jakie wyrządza obecna hierarcha kościelna, która nie czuje i nie rozumie idei i nauki głoszonej przez Chrystusa.
  Obawiam się, że wobec takiej duchowej i intelektualnej jakości tej hierarchii nawet papież Franciszek będzie bezsilny.

 • 66aska66

  Oceniono 5 razy 5

  poparcie-lemanskiego.blog-bobika.eu/
  To strona poparcia kneblowanego ksiedza, ktory plynie w inna strone.

 • 66aska66

  Oceniono 12 razy 10

  Sa tacy duchowni, ktorzy w tym przechyle nie biora udzialu. Sa kneblowani. Mozesz wyrazic o tym swoje zdanie:

  poparcie-lemanskiego.blog-bobika.eu/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX