Greenpeace buduje hotele dla owadów i zachęca: "Adoptuj Pszczołę"

- Każda akcja, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat pszczół, jest bardzo cenna. 1/3 naszego pożywienia powstaje dzięki pszczołom - dr Dariusz Teper z Zakładu Zapylania Roślin o tym, jak ważne jest zwiększanie populacji owadów zapylających.
Greenpeace, w ramach projektu "Adoptuj Pszczołę", chce zbudować w polskich miastach 100 hoteli dla owadów zapylających. Jak piszą autorzy akcji, hotel dla owadów to zbudowana z naturalnych materiałów konstrukcja mająca dać tym owadom schronienie. Owady znajdą tam miejsce do rozmnażania, będą mogły przezimować lub schronić się przed deszczem.

- Hotele stawiamy dlatego, że owady zapylające nie mają strażników i opiekunów, jakich mają pszczoły miodne - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka akcji. Według danych Greenpeace populacja owadów zapylających maleje, ale na całym świecie rośnie liczba upraw roślin zależnych od zapylaczy. Samo zmniejszanie się populacji owadów związane jest z wieloma czynnikami - chorobami, środkami owadobójczymi czy zmianami klimatu. Hotele w mieście są jednak potrzebne przede wszystkim dlatego, że "zbyt starannie" dbamy o parki i ogrody. Przez strzyżenie traw, grabienie liści i równanie ziemi owady nie mogą znaleźć bezpiecznego schronienia.

- Każda akcja, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat pszczół, jest bardzo cenna, bo wiedza w społeczeństwie na ten temat jest znikoma. Dorośli ludzie myślą, że pszczoła to tylko miód i nic więcej, a 1/3 naszego pożywienia powstaje dzięki pszczołom. Zwierzęta hodowane na ubój są karmione paszami na bazie roślin, które wymagają zapylenia. Cała nasza przyroda oparta jest w większości na roślinach, które wymagają zapylenia - powiedział nam dr Dariusz Teper z Zakładu Zapylania Roślin puławskiego Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Ekspert uważa, że ręczne zapylanie, które jest czasem stosowane, nie jest dobrym rozwiązaniem. - Kilkadziesiąt lat temu do zapylania pomidorów w szklarniach używano siły ludzkiej. To było bardzo pracochłonne, mało wydajne i pokazało, że owady najbardziej się do tego nadają - mówił Teper i dodał, że pszczołowate to grupa owadów, która do niedawna interesowała tylko pszczelarzy. - Sadownicy nie bardzo się nimi interesowali. A teraz, kiedy okazuje się, że mimo zaawansowanej techniki nadal nie mają plonów, to zorientowali się, że brakuje pszczół - mówił.

- Sto takich hoteli to już znacząca ilość, ale najważniejsza w tej akcji jest wartość edukacyjna. Jeżeli te hotele będą budowane w miejscach uczęszczanych przez ludzi i znajdzie się tam tablica informacyjna, to doprowadzi to do zwiększenia wiedzy Polaków na temat pszczół - stwierdził Teper.

Akcja budowania hoteli będzie związana z programem edukacyjnym na rzecz ochrony pszczół, skierowanym do uczniów i osób zajmujących się ogrodnictwem w miastach. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.

Więcej o:
Komentarze (19)
Greenpeace buduje hotele dla owadów i zachęca: "Adoptuj Pszczołę"
Zaloguj się
 • maciekblysk

  0

  Sama idea jest ok, problem w tym że takie hotele nie zaspokoją potrzeb nawet w 0.000% Wygląda to na akcje propagandową i tyle.

 • cillian1

  Oceniono 12 razy -8

  będą mili na te wszystkie fajne drogie auta, i ciuchy - eko.

  Ech... frajerzy się znajdą. jak i kler ma wielu.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 8 razy -4

  A gdzie można zarezerwować nocleg w takim hotelu? Szukałem na Booking.com, ale tam jeszcze nie ma ani jednego. Pytam, bo moja znajoma pszczoła wybiera się do Warszawy i chciałaby zarezerwować nocleg na 3-4 noce, w październiku. Skoro to są hotele, to chyba można wynająć pokój?

 • tirtirtir

  Oceniono 6 razy 4

  Akcja może być
  Niestety są też problemy
  Przez 6 lat hodowałem murarki ogrodowe (samotna błonkówka z rodziny pszczół) w ogrodach rodzinnych niestety po skargach sąsiadów do prezesa ogrodu dostałem polecenie usunięcia hodowli.
  Murarki zostały uznane za pszczoły miodne.

 • kluska11

  Oceniono 12 razy -6

  Super
  Ja ogłaszam akcję:
  "Adoptuj mojego siusioka"

 • jrybus1964

  Oceniono 15 razy -7

  ADOPTUJE CHĘTNIE JAKIEGOŚ DEBILA Z GRENPACE!!!

 • aep

  Oceniono 13 razy 1

  adopcja
  1. «akt prawny polegający na uznaniu cudzego dziecka za własne»
  2. «przyjęcie obcego prawa za obowiązujące prawo krajowe»

  Już zwrot "adoptowanie psa" to nadużycie, a co dopiero pszczoły...
  Ideologiczna potrzeba grania na uczuciach powoduje, że słowa tracą sens: adoptowanie psów, zabójstwo nienarodzonych (o aborcji) itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX