Papież skrytykowany przez ofiary pedofilii w kościele. "Reaguje tylko pod presją mediów"

Ofiary molestowania przez księży są zbulwersowane faktem, że informacja o odwołaniu abp. Wesołowskiego została ogłoszona z dwutygodniowym opóźnieniem - donosi portal France24.
Abp Józef Wesołowski został odwołany 21 sierpnia po serii doniesień o jego pedofilskich skłonnościach oraz oskarżeniach o tuszowanie podobnych skandali w dominikańskim Kościele. Dopiero teraz jednak informację potwierdził rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

- Tak jak wszyscy jego poprzednicy, papież Franciszek działa z opóźnieniem i potajemnie - skomentowała Barbara Dorris, dyrektorka amerykańskiego stowarzyszenia SNAP zajmującego się pomocą ofiarom molestowania seksualnego przez księży. - Urzędnicy kościelni działają tylko wtedy, gdy są do tego zmuszeni przez media - stwierdziła w oświadczeniu.

"Działania pozorne" papieża

21 sierpnia abp Józef Wesołowski został zdymisjonowany przez Watykan. Informacja ta nie została podana opinii publicznej. Dopiero w środę została potwierdzona przez rzecznika prasowego Federico Lombardiego. Media w Dominikanie informowały, że polski duchowny spotykał się z niepełnoletnimi chłopcami w centrum stolicy kraju Santo Domingo.

Papież Franciszek kontynuuje program "zero tolerancji dla pedofilii w kościele" podjęty przez jego poprzednika, Benedykta XVI. W lipcu przeforsował w Watykanie nowe prawo przeciwko wykorzystywaniu dzieci. Wciąż jednak Kościoły w innych krajach podlegają lokalnym procedurom. Stowarzyszenie SNAP zarzuciło w związku z tym papieżowi, że jego działania nadal mają charakter pozorny.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (53)
Papież skrytykowany przez ofiary pedofilii w kościele. "Reaguje tylko pod presją mediów"
Zaloguj się
 • stefan1953

  0

  Jest wiele przepowiedni,że zboczony kler zostanie zgładzony. Czekam

 • jasiubleep

  0

  JP II snietym w tym roku zostanie, bo o niczym nie wiedzial i wypelnial tylko polecenia 'z gory'.

 • janebelfastanne

  Oceniono 3 razy 3

  Naiwny świat liczył na Franciszka. I co ? Jest jak było. To w sferze działań. Bo F. jest mistrzem zapowiedzi i obietnic. "Zero dla tego i owego".A w Watykanie " nihil novi sub sole". Cała para w gwizdek. Ja nie miałam i nie mam złudzeń. Czytam historię wieków średnich . Inkkwizycję do Polski sprowadził Wł .Łokietek.

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 7

  Fakty i Mity o tym zboku Gilu dawno pisały. Fajnie że w Watykanie czytają Fakty i Mity! Brawo Kotliński!!!!

 • cmochall

  Oceniono 8 razy 8

  Jak na Kosciol to informacja zostala podana bardzo szybko.Reakcja tez byla szybka.Za JP prawdopodobnie nie bloby zadnej reakcji,sprawe zamieciono by pod dywan jak wiele innych.

 • saraemerton

  Oceniono 7 razy 7

  A co myślicie o spowiedzi Wierni ? Hipokryzja he , he ...

 • gruzek

  Oceniono 10 razy 10

  Jeśli Wojtyła chroniący pedofilów zostanie świętym, to obecny papież powinien zostać świętym jeszcze za życia.

 • ht

  Oceniono 5 razy 5

  I jak to jest z tym rozbijaniem Kościoła, bo jak widać, to arcypasterze są slugami Kusego.

 • piotrt707

  Oceniono 7 razy 7

  Chciał dogłebnie poznać problemy czarnej biedoty !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX