"Die Zeit": Tusk słabnie. Zwycięstwo Kaczyńskiego byłoby katastrofą

"Czy polski rząd się rozpadnie?" - zastanawia się tygodnik "Die Zeit", analizując sytuację rządu Donalda Tuska.
"Od minionego piątku rząd Donalda Tuska ma problem. Jego władza jest zagrożona" - stwierdza tygodnik z Hamburga i dodaje, że Tusk dementuje te informacje, zaznaczając jednocześnie, że w sytuacji utraty przez obecną koalicję większości logiczną konsekwencją jest inna koalicja lub wcześniejsze wybory.

"Die Zeit" przypomina, że Tusk rządzi nieprzerwanie od 6 lat, co jest ewenementem w tej części Europy. "Tusk jest z europejskiej perspektywy gwarancją stabilności. Jest solidny, nastawiony przyjaźnie do Europy i Niemiec, zahartowany w sytuacjach kryzysowych i rozumie się dobrze z Angelą Merkel. Perfekcyjny partner. I takiego przyszłoby stracić" - pisze "Die Zeit".

Tygodnik wyjaśnia, że obecnie głównym problemem Tuska jest Jarosław Gowin i konserwatywne skrzydło PO. Informuje, że w ostatni piątek z klubu poselskiego PO wykluczono tymczasowo drugiego posła, na co Jarosław Gowin oświadczył, że na dowód solidarności też zamierza zawiesić pracę dla klubu.

"Jeśli Gowin i jego kolega opuszczą Platformę, Tusk straci większość. A zapowiada mu się gorąca jesień z cięciami budżetowymi, związki zawodowe grożą strajkami, rozwścieczeni obywatele demonstrują w obronie swoich przywilejów" - wylicza "Die Zeit". Autorka analizy Alice Bota jest jednak przekonana, że w obliczu niekorzystnych dla PO sondaży Donald Tusk zrobi wszystko, by zapobiec przedterminowym wyborom. "Jego popularność spada, ocena jego partii wypada kiepsko, a jego ministrowie popełniają błędy" - konstatuje tygodnik.

Na spadku popularności Tuska i na błędach popełnianych przez jego ministrów może natomiast zyskać Jarosław Kaczyński - rozumuje "Die Zeit".

"Większość dobrze pamięta krótkie rządy Kaczyńskiego: jego ostre ataki przede wszystkim pod adresem Europy i Niemiec oraz przeciwko politycznym przeciwnikom. Dlatego politycy innych partii mówią częściowo oficjalnie, częściowo anonimowo, że zwycięstwo Kaczyńskiego oznaczałoby katastrofę dla Polski oraz Europy" - podsumowuje "Die Zeit".

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.