Informacja dla Niemców: "Przyjmujemy tylko korony". A dla Polaków jeszcze dodatkowy komentarz

W czeskim Skalnym Mieście honorują tylko korony. To zrozumiałe, ale dlaczego informacja napisana po niemiecku jest neutralna, a po polsku - z dodatkowym, mało eleganckim komentarzem - napisał nasz czytelnik.
Adrszpach to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Czechach. Do Skalnego Miasta przyjeżdżają przede wszystkim Polacy i Niemcy. I to właśnie dla nich przeznaczone są informacje umieszczone przy kasach. Tyle że oba komunikaty brzmią nieco inaczej.

Niemcy informowani są tylko, że kasa honoruje wyłącznie korony czeskie. Polakom dodatkowo postanowiono przypomnieć: "Do wymiany pieniędzy służy kantor!".

"Sama treść napisu jest jak najbardziej zrozumiała, ale jego forma w porównaniu z komunikatem po niemiecku jest nie do przyjęcia" - napisał nasz czytelnik, oburzony tym, jak gmina Adrszpach odnosi się do Polaków.

Polaku, nie kradnij!

Choć różnica między oboma napisami nie jest duża, rzeczywiście część Polaków może czuć się obrażona nierównym traktowaniem. Szczególnie że z tego typu sytuacjami można zetknąć się za granicą częściej.

Skandaliczne kartki pojawiły się na przykład w sieci sklepów Rema 1000 w Norwegii. Przy kasach wywieszono plakaty w łamanej polszczyźnie o konieczności okazywania zawartości torebki bez wezwania. Sprawę nagłośnił serwis Moja Norwegia.O podobnych praktykach w Wielkiej Brytanii informował serwis Polish Express , publikując zdjęcie tabliczki umieszczonej w jednym ze sklepów sieci Tesco. Jak podkreślono, pouczenie o karaniu za kradzież widniało tam wyłącznie w języku polskim.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (250)
Informacja dla Niemców: "Przyjmujemy tylko korony". A dla Polaków jeszcze dodatkowy komentarz
Zaloguj się
 • 1975mandy

  0

  No i dlaczego tak nas traktuja???? domyslam sie , ze wszyzscy wiemy!!! Sebalargo wlasnie to ujal bardzo doslownie. Niestety ci porzadni polacy na tym cierpia!!! Moze czas aby Ci porzadni polacy cos na ten temat napisali. Ci ktorzy niszcza nam reputacje nie roznia sie niczym od birdy rumunskie, czy muzolmanow . Reszte domslmy sie sami!!!!

 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  Więc jednak wszędzie antypolski wszechświatowy spisek? A może jakaś oburzona rezolucja Sejmu w tej sprawie? Interwencja w ONZ? Prezesie Kaczyński, Pan to tak puści, bez komentarza i stanowczej reakcji? Bo po antypolskim rządzie Tuska nie mamy się czego spodziewać, niestety...

 • equidad

  Oceniono 2 razy 2

  Biorąc pod uwagę, że pewien odsetek imigrantów z Polski w Norwegii lub Wielkiej Brytanii był w Polsce na bakier w prawem (kradzieże, rozboje, włamania), to takie zapisy mnie nie dziwią. Wielu z nich w dalszym ciągu poszukiwanych jest w Polsce i za granicą listami gończymi. Wiem, że boli to ludzi uczciwych, ale nie uwierzę, że polski złodziej za granicą stał się porządnym obywatelem. O czym świadczą pełne samoloty osób deportowanych z UK...

 • abhaod

  0

  poscigi.pl/images/stories/materialy/2013/9/03092013.jpg

 • lob1

  Oceniono 2 razy -2

  Jak na górze kradną,to dlaczego na dole nie mają kraść.Pan Wałęsa powiedział,że pierwszy milion trzeba ukraść.Ale i tak większość Polaków jest uczciwych,wystarczy 5 % złodziei i wszyscy muszą za nich cierpieć,bo im się pracować nie chce.W Polsce powinny być obozy pracy a nie więzienia z telewizorem,papieroskiem,kawką, i pokojem sekualnym.W takich warunkach dobrze odsiadywać karę.Zaciągnąć i ch do roboty to im się głupot odechce.

 • sixtyfour

  Oceniono 1 raz 1

  Niech się czują obrażeni ci, których to dotyczy. Nie mam zamiaru dźwigać na swoich plecach odpowiedzialności za cały naród polski.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 1 raz 1

  Omgad! znowu obrazili naród wybrany parakatolików. 'Bracia pislamscy' i kibole szabelki w dłoń ...

 • igor1944

  Oceniono 1 raz 1

  Polska ma największy procent katolików na świecie, którzy przestrzegają 10 przykazań, dlatego takie informacje istnieją na świecie, bo im nie wierzą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX