Rząd nie ustąpi biskupom. Nie zrezygnuje z projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego

Wycofanie projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego jest niemożliwe - oświadczył radiowej ?Trójce? rzecznik rządu Paweł Graś. - Ustawa w tej sprawie ma wpływ na finanse publiczne i budżet, dlatego prace powinny być kontynuowane - uzasadnia Graś.
- Nie wydaje mi się, żeby wycofanie się z tego projektu było możliwe. Prace zabrnęły za daleko. Żeby w ogóle się tym projektem zająć, potrzebna była zgoda obydwu stron, i tak przecież było na początku. Trzeba więc sprawdzić, co takiego się stało i co wzbudziło jakieś kontrowersje - mówi Paweł Graś.

Rządowy projekt przekształcenia Funduszu Kościelnego napotkał ostry sprzeciw polskich biskupów. Do rządu trafiła opinia episkopatu w sprawie zmian dotyczących Funduszu. Biskupi nie chcą, żeby projekt przeszedł do dalszych prac w parlamencie. Alarmują nawet, że nowe przepisy mogą pogwałcić konstytucję i konkordat.

Likwidację Funduszu Kościelnego zapowiedział dwa lata temu premier Donald Tusk. W lutym tego roku strony ustaliły, że wysokość odpisu podatkowego na Kościół będzie wynosić 0,5 proc. Tymczasem, jak napisała "Rzeczpospolita", tylko 1 proc. odpisu podatkowego zagwarantowałby Kościołowi to, co rzeczywiście mu się należy z tytułu likwidacji Funduszu Kościelnego. Tak wynika z raportu księdza profesora Dariusza Walencika z Uniwersytetu Opolskiego przygotowanego na zlecenie Komisji Konkordatowych Rządu i Episkopatu.