Rząd nie ustąpi biskupom. Nie zrezygnuje z projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego

Wycofanie projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego jest niemożliwe - oświadczył radiowej ?Trójce? rzecznik rządu Paweł Graś. - Ustawa w tej sprawie ma wpływ na finanse publiczne i budżet, dlatego prace powinny być kontynuowane - uzasadnia Graś.
- Nie wydaje mi się, żeby wycofanie się z tego projektu było możliwe. Prace zabrnęły za daleko. Żeby w ogóle się tym projektem zająć, potrzebna była zgoda obydwu stron, i tak przecież było na początku. Trzeba więc sprawdzić, co takiego się stało i co wzbudziło jakieś kontrowersje - mówi Paweł Graś.

Rządowy projekt przekształcenia Funduszu Kościelnego napotkał ostry sprzeciw polskich biskupów. Do rządu trafiła opinia episkopatu w sprawie zmian dotyczących Funduszu. Biskupi nie chcą, żeby projekt przeszedł do dalszych prac w parlamencie. Alarmują nawet, że nowe przepisy mogą pogwałcić konstytucję i konkordat.

Likwidację Funduszu Kościelnego zapowiedział dwa lata temu premier Donald Tusk. W lutym tego roku strony ustaliły, że wysokość odpisu podatkowego na Kościół będzie wynosić 0,5 proc. Tymczasem, jak napisała "Rzeczpospolita", tylko 1 proc. odpisu podatkowego zagwarantowałby Kościołowi to, co rzeczywiście mu się należy z tytułu likwidacji Funduszu Kościelnego. Tak wynika z raportu księdza profesora Dariusza Walencika z Uniwersytetu Opolskiego przygotowanego na zlecenie Komisji Konkordatowych Rządu i Episkopatu.

Więcej o:
Komentarze (147)
Rząd nie ustąpi biskupom. Nie zrezygnuje z projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego
Zaloguj się
 • Kamil Kosiorowski

  0

  "pogwałci konstytucje i konkordat"? Przecież konkordat sam jeden gwałci konstytucje. Uważam, że to nie sprawiedliwe, żeby konstytucja była gwałcona podwójnie, więc na początek wycofajmy konkordat. I niech słowo ciałem się stanie, amen.

 • togo13

  Oceniono 1 raz 1

  Zrobić referendum. Przecież to są nasze pieniądze i my chcemy decydować komu i ile damy.Co ma do tego biskup, ile ja chce mu dać. ? Ja nie chce utrzymywac tych Lexusów, BMW i innych Chevroletów ?

 • stenia312

  Oceniono 1 raz 1

  To pazerność kleru rząd nie powinien już teraz z nimi rozmawiać ponieważ sami zdecydowali ze zamiast funduszu kościelnego będzie odpis podatkowy chociaż im się to nie należy ale klerowi mało chcą odpis i żeby nie likwidować funduszu koscielnego fajne sobie bawią się w ciucubabkę z nami kościół ma oddane ponad 70% majątku to powinien dostać tylko różnicę gdzies 27milionów ale bez odpisu to będzie sprawiedliwe

 • sbabetta

  Oceniono 5 razy 5

  Kościołowi się już nic nie należy,dostał więcej niż mu zabrano więc zrobmy referendum kto za likwidacja konkordatu .Niech będzie rozdział kościoła od państwa.Szkoda ,że nasze państwo tak szybko zwykłym obywatelom nie wypłaca odszkodowań.Moi rodzice nie dostali odszkodowania za przymusową prace w Niemczech,a dziadek za mienie pozostawione na wschodzie,bo ja mam im szukac papierow.A w cholere jasną,a kosciol nic nie musi im sie nalezy kurna .Państwo mnie tyle razy wydymało,że ja się nie zgadzam .,a mam 60 lat.

 • hssxy

  Oceniono 3 razy 1

  Wszyscy psioczą na KRK, na polski kler, episkopat.
  A pomyśleliście skąd się ten kler wziął ??
  No po przecież nie z księżyca nie z marsa ani nie z niepokalanego łona Marii
  Polski kler pochodzi z brzuszków polek !!

 • marcinus73

  Oceniono 3 razy 1

  Jestem jak najbardziej za 1%, a nawet 2%.
  Ale nie jako dobrowolny odpis od podatku, tylko jako obowiazkowy dodatkowy podatek dla osob deklarujacych przynaleznosc do zwiazku wyznaniowego (przekazywany 1:1 na konto tego zwiazku wyznaniowego).

  Ciekawe jak szybko by sie okazalo, ze tylko jakies 30% osob by to placilo, czyli de facto tylko byloby wyznawcow

 • lekarzzewsi

  Oceniono 3 razy 3

  Pożyjemy - zobaczymy, panie Graś. Trzymam pana za słowo, choć nie postawiłbym na to nawet 10 zł..

 • leszko

  Oceniono 6 razy 6

  Oj ustapicie, ustapicie. Zawsze w końcu tanczyliscie, jak wam czarne zagrało. Dlaczego teraz miałoby być inaczej?

 • bart5554

  Oceniono 8 razy 8

  "... jak napisała "Rzeczpospolita", tylko 1 proc. odpisu podatkowego zagwarantowałby Kościołowi to, co rzeczywiście mu się należy z tytułu likwidacji Funduszu Kościelnego."

  należy się??? to chyba jakiś żart

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX