Rebelianci powiązani z Al-Kaidą zaatakowali chrześcijańską wioskę w Syrii

Atak miał miejsce w dwutysięcznym miasteczku Maaloula wczoraj nad ranem. Przeprowadziła go powiązana z Al-Kaidą grupa Jabhat al-Nusra.
Według słów anonimowej siostry zakonnej na początku akcji członek grupy dokonał samobójczego ataku bombowego w miejscu wjazdu do wioski, kontrolowanego przez siły rządowe. Potem nastąpiła potyczka między rebeliantami i siłami reżimu. Po zdobyciu punktu kontrolnego rebelianci zajęli miejsce w najwyżej położonym budynku w mieście i rozpoczęli stamtąd ostrzał artyleryjski. Na razie brak jest informacji o liczbie ofiar.

Zamieszkała przez 2 tysiące ludzi miejscowość Maaloula znajduje się w zachodniej, gęsto zaludnionej części Syrii. Większość mieszkańców wioski wciąż mówi w języku aramejskim, używanym jeszcze w czasach biblijnych. Atak na chrześcijańską enklawę w Syrii nastąpił kilka godzin przed tym, jak Barack Obama dostał od komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu zgodę (stosunkiem głosów 10 do 7) na zaatakowanie Syrii. Akcja militarna ma być odpowiedzią na prawdopodobne użycie broni chemicznej przez reżim Asada.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (78)
Rebelianci powiązani z Al-Kaidą zaatakowali chrześcijańską wioskę w Syrii
Zaloguj się
 • xdt

  Oceniono 3 razy 1

  Dziwne USA daje im broń i wspomaga, a oni napadaj a na chrześcijan? Widać jednak kto inny wspiera rebeliantów, załatwiając przy tym swoje odwieczne niesnaski.

 • odowk

  Oceniono 6 razy 4

  Sprawa w Syrii jest bardzo skomplikowana, wiele stron konfliktu, ale obawiam się, że wspieranie owych rebeliantów-terrorystów za to, że są przeciw Assadowi może się zakończyć podobnie, jak wspieranie talibów w latach '80 za to tylko, że są przeciw ZSRR.

 • jovani

  Oceniono 4 razy 4

  tak wlasnie wyglada religia, ilsamscy barbarzyncy morduja chrzecian a to banada medialna siedzi cicho na dupie i nic o tym nie p;isze, a tak naprawde to prezydent syri od lat 70 chronil wszystkich chrzesciajan i dla tego swait chce go zlikwidpwac

 • kola

  Oceniono 5 razy 1

  Żydowsko-jankesko-wahabiccy terroryści, których wspiera zdRadek Sikorski, NATO i hasbarskie matoły z GazWybu - oto do czego chcą doprowadzić w Syrii.

 • jan_stereo

  Oceniono 7 razy 1

  Jesli Obama faktycznie chce pomoc rebeliantom syryjskim, sortu Al-Kaidy, powinien zrzucic bomby atomowe na Watykan oraz Polske, zawsze to potencjalny chrzescijanski wrog, owych biednych bojowek syryjskich.

 • fctheduck

  Oceniono 12 razy 10

  Taaa, zaatakujcie Assada, który to bydło trzyma za mordę, to będziecie mieli drugi Afganistan, tylko nieco bliżej. Doskonały pomysł.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 9 razy 7

  W jednym z najstarszych klasztorów w Maalouli, bodajże Sergiusza kilka miesięcy mieszkał gen. Anders. Pozostawił dwie ikony, które są z wielkim pietyzmem pokazywane. No, ale nasz min. Sikorski woli przyjaciół z Al-Kaidy niż chrześcijan syryjskich.Kiedyś z nimi po Afganistanie przecież sobie ganiał.

 • hdx01

  Oceniono 6 razy 4

  ha ha ha!!! a tak niektórzy bronią rebeliantów.... musimy pamiętać, że tam walczą muslimy z muslimami a odłamkami tego konfliktu dostaną oczywiście mniejszości typu chrześcijanie! Na prawdę pozwólmy im samym załatwić swoje sprawy.

 • tenare

  Oceniono 8 razy 6

  Kłamstwa GW:
  " Rebelianci powiązani z Al-Kaidą zaatakowali chrześcijańską wioskę w Syrii "

  Prawda:
  " Terroryści z Al-Kaidy uzbrojeni przez rząd USA zaatakowali chrześcijańską wioskę w Syrii "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX