Jednak nie ma kompromisu ws. odpisu na Kościół

Episkopat o odpisie podatkowym na Kościół: "To projekt nieuzgodniony". A jeszcze pół roku temu ogłaszano kompromis Episkopatu z rządem - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Wydawało się, że Episkopat zaakceptował likwidację funduszu kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. Kard. Kazimierz Nycz, który w imieniu Kościoła negocjował z rządem wysokość odpisu, wystąpił w lutym na wspólnej konferencji prasowej z szefem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Michałem Bonim. Komentował zmiany z zadowoleniem. Obaj ogłosili "roboczy kompromis".

Niedawno jednak MAiC ogłosiło konsultacje w sprawie projektu ustawy. I okazało się, że Kościół katolicki już nie jest zadowolony. Na prośbę ministra o uwagi biskupi odpowiedzieli w sierpniu. W piśmie przysłanym z sekretariatu Episkopatu padają radykalne stwierdzenia: "Nie osiągnięto konsensusu. Strona kościelna zgłosiła szereg zastrzeżeń zawierających rozbieżności w stosunku do projektu rządowego". Dlatego - napisał Episkopat - "projekt należy uznać za nieuzgodniony i niepoprzedzony zawarciem stosownej umowy".

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Więcej o:
Komentarze (239)
Jednak nie ma kompromisu ws. odpisu na Kościół
Zaloguj się
 • politol59

  0

  Ich interesuje jedynie kasa.

 • gadojan

  Oceniono 1 raz -1

  LUDZIE .... Spokojnie, przeciez wlasnie jesli bedzie odpis, to kazdy sam dobrowolnie bedzie musial sie pofatygowac do Urzedu Skarbowego i zlozyc taki odpis!!!
  Jesli nie pojdziecie, nie zdeklarujecie odpisu ze swoich podatkow, caly wasz podatek trafi do kasy rzadowej.
  Taki podatek beda placic TYLKO KATOLICY

 • clarus2

  Oceniono 3 razy 3

  O% odpisu na tą ZAFAŁSZOWANĄ ociekającą kłamstwem instytucję, to za dużo. Fundusz kościelny powinien być zlikwidowany bez żadnych uzgodnień!

 • nowybrodacz

  Oceniono 2 razy 2

  Za to są kwestie co do których mają pełną zgodę. Wszyscy w Kościele wiedzą czym się zajmują księża (obecni wykładowcy Seminarium) w trakcie swoich studiów, za które my, wierni, płacimy i wszyscy na to reagują milczeniem. Oto przykład: "Byłam u Pana Profesora i uważam, że jest niesamowity. I nie tylko ja tak uważam, ale też mój znajomy, który był ze mną w trakcie tej wizyty. A był to ksiądz z Wrocławia, który wtedy studiował na KUL-u w Lublinie i bardzo chciał osobiście doświadczyć jak wygląda taka wizyta u ginekologa. Pan Doktor nie tylko pozwolił, żeby był cały czas ze mną (przy rozmowie na początku i w końcu, jak i w trakcie samego badania), ale też chętnie i bardzo szczegółowo odpowiedział jak na wszystkie moje, tak i na wszystkie pytania księdza. A nie było ich wcale mało. Tak że nie zgadzam się, że Pan Profesor jest małomówny. I myślę, że to nie było tylko dlatego, że byłam u niego z księdzem. W ogóle Pan Doktor jest bardzo miły i sympatyczny. Jestem zadowolona." Cyt. za www.znanylekarz.pl/grzegorz-jakiel/ginekolog-androlog/warszawa/4

 • wrobrewrobrewrobre

  Oceniono 3 razy 3

  Cudowny pretekst do jednostronnego zerwania Konkordatu przez Państwo Polskie dla dobra obywateli naszego kraju.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego na sali zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski nie ma godła państwowego ?

 • czerwonylech

  Oceniono 2 razy 2

  Są dwie mozliwosci: Albo wysłać sukienkowycvh na Urząd Pracy, jako pasozytów, od których Polska choruje jua 1000 lat, albo eksmitowac ich do Watykanu.
  Ta druga droga bedzie radykalnie skuteczna.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Żadnych odpisów i żadnych dotacji z kasy publicznej. Prywatnie to niech sobie ludzie - wierni dają ile chcą, ale objąć należy to podatkiem, tak jak od każdego obywatela i przedsiębiorstwa.

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 3

  Państwo powinno dać odpis co najmniej 50-procentowy. Wtedy zadowoli biskupów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX